» Poradna » Počítačové sítě

Router nespolupracuje po wifi s android telefonama "perlička pro profíky"

Mám jednu perličku, router Archer c2 od TP Link má problém se všemi mobilami v naši sítí. Na mobilech při wifi z tohoho routeru nefungují některé služby korektně, třeba nejdou spustit videa na FB, nebo se nenačítají obrázky na google play a jiné věci. Ikony síly připojení na mobilech jsou bílé, když dám jiný router, tak jsou modré a vše funguje. Jinak router nemá problém s mobilem od Applu, je možné, že by blbnul jen s androidama ? Na notebocích jede vše bez problémů. Firmware a nastavení v pořádku, blbne to při statickém i dynamickém DHCP, firmware poslední, test rychlosti down/up na mobilech 42 /21Mbps .Už jste něco podobného viděli ? Potřebuji to na základě něčeho normálního reklamovat....Dík

Odpovědi na otázku

To není perlička, ale klasický problém. Předpokládám, že máš internet od nějakého menšího lokálního poskytovatele, který využívá obskurní DNS server a ten není schopen zprostředkovat nasměrování některých služeb z telefonu na příslušné servery. Řešení je snadné, v routeru v sekci LAN - DHCP - DNS nastav nějaké funkční servery, třeba public DNS od google: 8.8.8.8, pak to bude OK.

Takže jestli bys měl něco reklamovat, tak svoji internetovou přípojku a její nastavení u providera

Taky si myslím, že by to mohlo být v DNS, dnes to určitě vyzkouším, děkuji za radu !!

Jj, bude to určitě tím. Ty aplikace v mobilech totiž používají pro připojení k FB nebo Google jiné servery, než když se k těm službám připojuješ klasicky z počítače přes webový prohlížeč. Je to vlastně jediný rozdíl. A stává se dost často, že DNS lokálních poskytovatelů nemají záznamy o těch serverech pro mobilní aplikace, takže se to pak chová zvláštně. Internet v mobilu jakože funguje, přes prohlížeč se dá dostat kamkoliv, ale některé on-line aplikace se nemůžou připojit. Router za to fakt nemůže.

Tak zatím pořád nic kluci, vemu ten router někde jinde a vyzkouším. Nastavení DNS na 8.8.8.8. nepomohlo. Internet je plný těchto dotazů,ale odpověď nikde jasná, já mám obavu,aby to nespackal Google s tím svím androidem. Na verzi 2.4 to funguje,ale mobil s verzí androidu 4,1 a vyšší mi blbne. Tohle si vážně neumím vysvětlit.

Kde přesně jsi to 8.8.8.8 v routeru nastavil? Restartovals potom ty mobily, aby si načetly nové nastavení? Ne, routerem ani androidem to na 100% není.

Asi jsem zapoměl restartovat mobili, už mám v tom fakt chaoz. Dnes jsem vzal router do práce zjistil jsem, že modrá ikonka wifi je na mobilech, když dám router do modu bg (na mobilu je rychlost připojení 54 Mbps) , když dám router do modu bgn, takj je ikonka bílá (na mobilu signalizuje rychlost 134 Mbps). Takže význam barvy wifi ikony, ačkoliv jsem ho nikde nenašel v manuálech je asi rychlost připojení. V práci mi veškeré služby zdá se fungují i při bílé ikoně wifi. Dám vědět, jak to dopadne doma. Ale při DNS googlu 8.8.8.8. se mi zdá strašně dlouhá doba odezvy, než se něco zobrazí, nevím, jestli to bude pravé ořechové. Díkec zatím

To ne, barva ikony wifi značí jestli jsou připojeny služby google k internetu nebo ne, ale pravděpodobně se to řídí jen podle jediné služby. Takže ikona může být šedá, že je ta jedna služba nepřipojená, přesto může vše ostatní fungovat. Rychlost to rozhodně nesignalizuje. Máš pravdu, že DNS 8.8.8.8 trochu zpomaluje prvotní navázání komunikace, nejspíš je hodně vytížený. Nicméně můžeš použít kterýkoliv jiný public DNS. Nějaký určitě provozuje i český správce internetu, sdružení NIC. Jejich DNS by mohla být dobrá alternativa. Adresu najdeš na internetu.

Zkousel jsi zmenit typ sifrovani, pripadne je vypnout?

To není šifrováním, kdyby byla chyba v něm, vůbec by se na wifi nepřipojil. On připojen je, internet normálně funguje, akorát se nepřipojí některé aplikace. To je typický problém nevhodných DNS.