» Poradna » Počítačové sítě

Router nepřiděluje IP adresy přes switch

Dobrý den,DHCP na routeru z čista jasna přestal přidělovat IP adresy počítačům zapojeným do switche. Vyčerpal jsem možnosti, které mě napadly - tak zkouším, jestli nemá někdo ještě nějaký nápad.Mám DSL router s Wi-Fi a čtyřmi RJ45 porty a se zapnutým DHCP. Stabilně jsou připojeny tři zařízení přes Wi-Fi a šest zařízení zapojených do switche, který je propojený do jednoho portu routeru.Wi-Fi funguje bez jediného problému. IP adresy jsou zařízením správně přiděleny. Všechna zařízení připojená přes switch ztratila připojení (zařízení zkouší identifikaci v síti, ale spadnou do 169.254.x.x).Když zapojím libovolná 4 ze 6 zařízení přímo do portů na routeru, normálně dostanou přidělenu IP adresu a vše funguje. Nabízela se tak dvě nejsnazší vysvětlení:1) vadný kabel mezi routerem a switchem, což se nepotvrdilo - zkusil jsem několik jiných a stejný problém.2) vadný switch, což se taky nepotvrdilo - koupil jsem nový a děje se dál úplně to samé.V nastavení routeru nebyla provedena žádná změna nastavení (v době, kdy to začalo zlobit) a nevšiml jsem si ničeho, co by mohlo tento problém způsobovat. DHCP v pořádku zapnuté, rozsahy správně nastavené, žádné filtry, nic.Nemáte někdo nějaký nápad?Díky

Odpovědi na otázku

Začal bych testem zda je problém jen s tím DHCP nebo obecně ve spojení mezi Routerem a počítači ve switchni. Takže začni tím že počítačům ve switchni ručně nastavíš volnou adresu z tvého síťového rozsahu. A vyzkoušej zda se spojí s ostatními počítači na síti. Jednak s dalším počítačem ze switche, tak s routerem a i s počítačem na wifi routeru.

Zkoušel jsi několik kabelů mezi modemem a switchem. Byl mezi nimi i křížený? Pokud na modemu z nějakého důvodu zhavarovala autodetekce křížení a switche jsou nějaké předpotopní bez autodetekce, mohlo by to způsobit popsané problémy. V každém případě, jak píše Nargon, přiděl počítačům adresy ručně a vyzkoušej, jestli se dopingáš na ostatní počítače a na router, nebo ne. To nám naznačí, co se ti tam děje.

Chtelo by to napsat typ switche, my jednou meli linksys, a ten sel propojit z routerem jen na portu 16,nel tam napsano uplink. Kdyz port odesel, nedalo se nic delat a to router mohl podporovat mdi/mdix jak chtel.

Presne tak, vidim to na problem v Routri. Overis si to tak, ze das rucne IP-cky na PC a skusis napriklad pingnut ten router.Pokial to pojde, tak tie interface v routri, co su znacene ako LAN funguju, ale problem je niekde v DHCP. Reset routra a nastavit nanovo. Pripadne aj aktualizovat Firmware.Ak to nepomoze, tak mas vadny router.

Děkuju za nápady.1) Variantu s problémy s kříženými kabely vylučuju. Ze dvou důvodů - 1. jeden switch nebyl až tak starý a druhý byl úplně nový, tzn. kdyby nedokázal rozpoznat router, udělal by to switch. 2. ani při vyzkoušení rovného kabelu to stejně nešlo.2) Při nastavení pevných IP adres v síti se to chová tak, že se to připojilo k neznámé síti. V ní to nic nevidí a ping hází "cílový hostitel není dostupný".3) Restart všech zařízení jsem provedl opakovaně. V případě routeru jsem zkusil reset do defaultního nastavení a nic.4) Firmware zkusím.Zatím díky moc za nápady.

Ohledně bodu 2,Nastavil jsi "správnou" konfiguraci. Tj vyplnil jsi i masku a bránu? A pingal jsi odkud kam?Pokud jsi takhle ručně nastavil správné adresy na dvou počítačích přípojených ke switchi a nešel ti ping mezi nimi a hlásilo to tuhle chybu tak to ukazuje na problém v tom switchi. Pak by mě zajímalo jestli svítí kontrolky na ethernet portech. A to jak na tom switchi tak i na těch počítačích. Tohle zatím vypadá že se to vůbec nespojí na fyzické vrstvě.

Ano, nastavil jsem masku i bránu. Zkoušel jsem pingat na router i mezi počítači. A vždycky to házelo nedostupného cílového hostitele.

Jen pokud je propojím kabelem úplně napřímo - jen tehdy se bez problému pingnou.

Ty ledky na síťovkách svítí? Dělá to jak s tím starým switchem tak i s tím novým?Případně máte možnost oba switche vzít někam jinam a vyzkoušet to s jinými počítači?

Ano. LEDky se chovají normálně na síťovkách i switchi. Zkusil jsem ještě připojit jiný switch, který jsem našel (má sice míň portů, ale aspoň pro zjištění, jak se to bude chovat) a žádná změna. Domluvil jsem si na pondělí půjčení jiného routeru. Pokud to s ním půjde, alespoň bude zřejmé, že problém je tam.

mam obdobný problém, - hlavní router a DHCP Asus WL500W- podkroví vystřídáno Switch 8x, HUB 8x, Switch 5x (na nich 2xIPkamera, AP linka, orangePiOne, PC), aktuálně HUB 100M Cisco. Pár hodinách provozu zhasne led uplinku k routeru a zmizí spojení, pomůže vytažení a zasunutí kabelu od routeru. Obdobně na 8xswitchi s pasívním PoE, napřed po pár dnech definitivne zhasla 8 led uplinku, na 7 se to chová stejně jako výše popsaný HUB, někdy spojení vydrží 2-3 dny jindy sotva 16 hodin.

4) Tak firmware byl aktuální, nicméně stejně jsem ho zkusil znovu nahrát, ale ani tak se nic neměnilo.

Netypicke problemy na sieti riesim analyzatorom siete 'Wireshark', ktory ma este nikdy nesklamal. Vzdy som objavil problem rychlejsie ako laborovanim s kablami, vymienanim switchov, pocitacov, zmenami v konfiguraciach a pod.

OP jasně psal že to dostává 169.254.XXX.XXX. Co chcete řešit Wiresharkem? Wiresharkem se dá řešit spousta jiných věcí, rozsah 169.254.XXX.XXX ale mnohem snadněji a především rychleji.

Ja nepotrebujem nic riesit, ale velmi dobre viem preco je ten dotaz napisany tak, aby vyzeral zaujimavo.

Restart routeru (odpojit na chvíli od elektřiny) jsi provedl?

Aj ten switch by mal restartnut

Zkoušel dva switche, takže asi ano, ale jak je vidět, nereaguje, neodpovídá na otázky, takže nevím, proč se ještě vůbec namáháme tomu týpkovi radit.

To jsou zase rady.. Perla za perlou. Nikdo tomu nerozumí, takže rovnou restart (Nargon a Vladimír), geniální úvaha že je problém v routeri (sandisxxx), .....169.254.XXX.XXX znamená, že není dostupné DHCP. Tj. link local, tj. rozsah 169.254.1.0 - 169.254.254.255.Vidí zařízení s tímto "přiděleným" rozsahem switch? Pokud proskenuješ rozsah, jde to vidět? Sice blbost, ale co se stane když zkusíš PING IP toho switche? Správně by to nemělo být vidět, ale po jedné zkušenosti s D-Linkem už věřím na trpaslíky.Dále, trochu jsem se ztratil s tím routerem a switchem. Jak máš vedené nastavení IP adres na routeru a switchi (teď nemyslím DHCP na jednom či druhém, ale zda jsou rozdílné rozsahy)? Tím chci říct, že velice často dávají síťové prvky v DHCP rozsah 192.168.0.XXX či 192.168.1.XXX. Nedávají obě zařízení stejné rozsahy? Klidně může být, že obě zařízení dávají stejné rozsahy, ale jelikož můžeš mít 254/255 adres, mohlo být že to celou dobu fungovalo a teď to dává stejné IP. To by docela dobře vysvětlovalo že při připojení zařízení přímo do DSL routeru to jde (dostane to další IP).Není DLS router náhodou přímo od provozovatele internetu? Dříve se u UPC (možná to byl ještě Karneval, už si to nepamatuji) muselo nastavit klonování MAC adres, aby šel připojit vlastní síťový prvek. Jde na switchi nastavit MAC clone?

Pocuj pan doktor, co mas za problem? Co konkretne, co navrhujem skusit v mojom prispevku je nezmysel?Tvoje sebavedomie je neskutocne clovece.a) Pokial DHCP na routri prideluje IP do WiFi interface a nie do LAN, tak je urcite problem v tom routri.b) pokial je nejaky problem so samotnym LAN interface, tak to moze zistit tak, ze da IP pocitacom napevno a skusi, ci sa dostane aspon po ten routerc) pokial b) nebude uspesne, reset do defaults a nova konfiguracia moze a nemusi pomoctd) upgrade firmware moze pomoct, pokial je sucasny firmware nejaky zmrsenyCo myslis?Salamoune

Pocuj pan doktor, umíš číst? Jasně píše že WiFi z routeru je OK. Pak má switch a ten je zapojený do routeru. Zařízení zapojená do switche nedostávají IP z DHCP (toho switche). Pokud zařízení připojí do routeru, tak to funguje.To co píšeš je hloupost a platilo by to v případě, kdy by nebyla řeč o switchi/dalším síťovém prvku.b) jasně psal že to zkoušel. c) jasně psal že zkoušel koupit nový switch!!!A proč firmware, pokud to předtím fungovalo? Jako že se ty bajtíky někam ztratily? To je, doufám, jen trolling.Takže se neřeší router, ale v první řadě switch.Nejhorší je, když radí někdo, kdo neumí udělat základní analýzu a nebo ještě hůře - všude by flash firmware. Ušetři si čas a radši nic nepiš, když očividně nevíš která bije

Neviem, mozno mio nejake info uslo, ze som si neprecital nejake prispevky. Ok. Proc firmware? Ty si asi este nevidel nejake zariadenie, ktore malo nejake problemy (a pred tym fungovalo OK) a po upgrade firmware to zacalo fungovat dobre?Bugfixy?Vies, neviem, ako ty, ale ja sa uspesne zivim IT uz skoro 20 rokov, takze analyzu urobit dokazem celkom dobre. Pokial som si nieco neprecital v diskusii alebo v popise problemu, beriem a je to moja chyba. Tym padom ale moja analyza samozrejme bola nespravna.Neznamena to vsak, ze sa v problematike nevyznam, alebo som prostre blby.Dufam, ze to pochopis.

No ty taky perlíš. Pingat IP adresu switche, to je taky perlička. Hlavně když IP adresu switche většinou nemají, výjimkou jsou switche s managementem, což tazatel jistě nemá. Jednak jsou mnohem dražší a kdyby ho měl tak ví proč ho má a tedy je celkem jasné že rozumí sítím a vlastně by se ani neptal a problém našel sám.Pokud vím tak já žádný restart nenavrhoval. Z té adresy mi taky bylo hned jasné že stroj nedostal přidělenou IP od DHCP serveru. Proto jsem chtěl aby nastavil adresy ručně a zkusil kam se spojí/nespojí, z toho by se pak dalo usoudit která část je špatně a kam se zaměřit při hledání zdroje problému.

Ano, Nargon má pravdu. V mém případě jde o switch, který sám nemá žádný management, ani vlastní IP adresu. Neměl by tedy "aktivně" do ničeho zasahovat.

Neviem, ci si to skusal, ci to tu je niekde v diskusii, ale ako sa chovaju PC, ked vynechas ten switch a spojis ich priamo do jednoho z LAN portov toho routra?(moze byt vadny switch?)

To psal hned na začátku v dotazu. Když připojil počítače přímo do lan routeru tak mu vše funguje.

Ano, přesně tak. Právě proto jsem tak suverénně (a zbrkle) vyměnil switch, protože to bez něj fungovalo.

Diskuzi ctu uz asi druhy den. 1.Pokud dobre chapu, pri napojeni PC RJ45-kou do routeru vse funguje.2.Pri napojeni na switch -> rourer DHCP nefunguje. (overeno jinym switchem) mozna jsem prehledl typ pouziteho switche.3.Predpokladam, ze vsechny kabely jsou aspon stovkove.4.Predpokladam, ze jsi vyzkousel, ruzne zastrcky RJ45 ve switchi.5.Switche (ktere jsi pouzil) jsou stejneho typu? 6.Sviti kontrolky v zapojenych portech?7.V PC mas nastavene DHCP?....promin, mozna nektere otazky zni blbe, ale moje zkusenost v oboru....mozna to znas. :)

Žádná otázka není blbá - lepší prověřit všechno, i banality.1. Ano, přesně tak.2. Ano, přesně tak. Původně Tenda 8-port Gbit Ethernet Switch, následně Cisco SG110D-08 a teď Tenda 5-port Gbit Ethernet Switch.3. Ano.4. Ano.5. viz. odpověď 2.6. Ano.7. Ano. Ale i když jsem to zkoušel vypnout a zkoušel jsem nastavení s pevnými IP adresami, jestli se to chytí alespoň tak, tak bez výsledku.

Kdyz sam na sebe pingnes.Pri spojeni s routerem na nej pingnes.A kdyz tam mezi to prdnes switch....tak se to posete....hele, a co kabely? Mam zkusenost, ze vse bluka jako OK a pritom je vadny kabel....jen tak premyslim a hned to pisu. :)

To je zajímavé...Možná jsem to přehlédl, ale zkuste do switche zapojit pouze 2 PC se statickými adresami (tedy nazapojujte router), switch resetujte a zkuste "nekonečný" ping (parametr -t) mezi PC. Po chvíli do switche zapojte router. Skoro to vypadá na nějakou manipulaci s CAM tabulkou ve switchi, nebo nějaký chaos v MAC adresách.

Ano! Tak se otestuji kabely.Ze me to nenapadlo drive. Toto doporucuje 10 IT z 10-ti. :)Jen me mrzi, ze jsem na to neprisel sam.Je to asi teplotou. Trochu marodim.