» Poradna » Web a internet

Router do rodinného domu

Zdravím, uvažuji o koupi wifi routeru do rodinného domu, aby mi pokryl přízemí a jakžtakž i první patro. Router by se nacházel v přízemí (dům má půdorys obdélníku, když si tedy člověk představí obdélník, router by se nacházel cca ve středu pravé strany obdélníku) Díky za tipy, moc se v routerech neorientuju. Rozpočet do cca 1000 Kč. Přípojeny na wifi byly notebook a počítač.

Odpovědi na otázku

Z jakeho materialu je ten dum postaveny?

z cihel

klasickych plných pálených :)

To je docela dobra zprava :) Jinak viz ostatni prispevky. Idealne pozvat nekoho, kdo se v tom alespon trochu vyzna (treba lokalni ISP) a dokaze posoudit kvalitu signalu po dome (minimalne necim, jako je Ekahau Heat Mapper). Co se tyka routeru, osobne bych se vyhnul vetsine asijskych znacek (Tenda apod.) a vzal osvedceny Mikrotik, par modelu uz jsem zminil. Provazi je sice (dnes uz neopodstata) povest zarizeni slozitych na nastaveni, ale zakladni konfigurace neni tezsi nez u jinych routeru. A jsou to kvalitni "drzaky".Nezapomenout na moznost vratit zbozi do 14 dnu bez udani duvodu, pokud je koupeno na e-shopu. To jen kdyby se nejaky router neosvedcil, treba kvuli kvalite signalu.Sit 2,4GHz se pres prekazky (zdi) siri lip nez 5GHz, ale zase je vetsi sance zaruseni okolim. Je dobre si pred nakupeem zjistit, jake site (a na jakych kanalech) uz v okoli existuji). A posledni vec - vic anten a "cool" design neznamena lepsi router :)

Ono do tisícovky nic moc nevymyslíš. Ale asi před týdnem jsem u kamaráda instaloval Tenda F303 a byl jsem docela mile překvapen, jak to dobře chodilo a proti starému D-linku, co tam měl předtím, to mělo prý i mnohem lepší dosah a pokrytí. Tak třeba zkus ten, ale zázraky čekat nemůžeš.

Skoro zadny router nepokryje rozumne dve patra. Signal ma vicemene tvar kolace okolo anten(y) - nahoru a dolu se siri vyrazne hur nez kolmo na smer anten(y)

Souhlas. Navíc veškeré WiFi je duchařina, šíření signálu záleží na ohromném množství faktorů, které nelze změřit, jen odhadovat. Typ a šíře zní, sítě ve těch zdech, rušení z okolí, množství obsazených kanálů a nevím co ještě. Nikdo nikdy nemůže nic zaručit, vždy se to musí vyzkoušet. A někdy se to chová nevypočitatelně, jednou jsme něco instalovali a router byl na poličce v ve výši očí. V rámci instalace jsem to dočasně položil přímo na zem u počítače a najednou se radikálně zlepšilo pokrytí v celém bytě i na zahradě, jen tím, že se to AP přesunulo o metr a půl níže. Takže bez vyzkoušení nemá cenu nic moc radit.

A proto je třeba mít router s více anténami a různě je natočit.

S takovým rozpočtem se na to radši vykašlete a těch 1000,- prochlastejte v hospodě. Za tuto cenu koupíte leda čínskej šmejd s děravým firmware, kterej se za půl roku vysere. Solidní zařízení začíná tak na 2500,- Kč spíš dražší. Dejme tomu RB2011.

Coz je samozrejme nesmysl (a zbytecne agresivni). Nic proti RB2011 (sam ho mam doma), ale to bezne domacnosti s dvema(!!) pripojenymi zarizenimi uplne v pohode staci RB951 (vyrazne pod 2500,-). Lehce pres 1000,- s DPH je http://wifi.aspa.cz/mikrotik-routerboard-rbca... , ktery by mohl vyhovovat. Pokud by i tato cena byla problem, tak http://wifi.aspa.cz/mikrotik-routerboard-hap-... za 550,-. A funkcne je to prakticky totez jako RB2011 (samozrejme s nizsim vykonem, ale stale dostatecnym pro popsane pouziti.

Na obyc pripojeni tplink 941 nd nas do 1000,- pokud si hracicka das tam openwrt a muzes si hrat s wifi casti a silou signalu.

Nebo kup dva http://www.czc.cz/tp-link-tl-wr841n_2/75522... propoj kabelem a mas pokryti obou pater a to temer jiste.Mikrotik je na profi reseni a stabilitu,a le za cenu.... Toto me reseni mas jednoduche a lacine

A vsiml sis, ze jeden z tech Mikrotiku, co jsem zminil, je o celych 5 korun levnejsi nez ten TP-Link?

nevsiml. Tak to beru zpet. kup jeden mikrotik a pokud bude fungovat nech jej pokud ne dokup druhy a propoj kabelem.

To si na tom Mikrotiku muzes hrat taky, prakticky do nejmensich detailu. Ale mam pocit, ze tazatel neni uplne ten typ...

Což samozřejmě nesmysl není. Ten fousek, kterej je v RB951 má asi tak 1,5dB takže do patra signál těžko dosáhne. Antény na RB2011 mohou mít nějaké 4dB takže to snad i nějaký výkon vyzáři.