» Poradna » Počítačové sítě

Router DHCP

Ahoj, mám router TP-link (Archer C7) a do něj se zapojuje bezdrátově cca 15-20 zařízení. Stává se ale, že někdy se kříží 2 IP adresy a jednoduše se někdo nemůže připojit. Chci se zeptat, jak mám DHCP nastavit, aby nebyl problém?

Odpovědi na otázku

Nastav ho spravne... to je zase dotaz, jake mas soucasne nastaveni, jak velky rozsah pridelovanych adres, jak dlouhe zapujceni? Nema nektere zarizeni nastavenou IP adresu fixne?

nyní 192.168.0.120 - 192.168.0.199120 minutfixně nemá žádné

Zkrat dobu zapujceni nebo rozsir rozsah 😉

skrat? snad predlz. Cim dlhsie bude router drzat IP pre danu MAC tym lepsie. Aj ked principialne nechapem ako sa moze stat, ze ak nieje klient s pevnou IP, tak mu dhcp da rovnaku IP

A ty vis ze ta zarizeni jsou porad stejna (tj. stejna MAC)? Vzhledem k poctu se muze jednat treba o restauraci kde se hoste meni a prodlouzenim doby zapujceni to zabijes uplne

Updatuj firmware, bo to vyzerá, že je bugnutý ak sa krížia adresy. Mne sa za 30 rokov nikdy adresy nezkrížili a to mám 16 routrov (aj tplinky). Stalo sa ovšem, že nemohol prideliť IP adresu z dôvodu vyčerpania pridelených adries.

Provedl jsem Downgrade, nyní šlape už jak má

To uvidíš až časom, za minútu sa to nedá spoznať.

IP adresy se kříží, protože notebooky jen uspíš. Mezitím jejich IP adresy přidělí router dalšímu zařízení. Po probuzení se notebook snaží připojit podle původního nastavení, to logicky už nejde.Mimochodem - Archer C7 je určen na připojování do 10 zařízení, spíše jen do 7 zařízení.

Takto myslené to pripadá do úvahy len do doby timeoutu pre asociaciu a to je zvyčajne nastavené na 5 minút. Klient totiž v pavidelných intervaloch posiela na AP udržiavací frame spojenia (zhruba každých 10 sekúnd). Ak sa tieto framy z nejakého dôvodu stratia, tak začína odpočet ukončenia asociacie a vymazanie asociačných hodnôt z tabuľky AP. Po tejto dobe sa musí klient znova asociovať (pripojiť), inak to hlási ako wifi odpojené.

Krátký lease time má smysl u malého počtu IP v poolu a střídajících se klientech (free wifi někde na zastávce a podobně Klient si při release řekne o svou původní adresu a s krátkým lease time ji už může mít někdo jiný, takže co chvíli vznikne kolize. Máš 20 stálých zařízení a cca 70 adres v poolu, tak prodluž lease time, klidně na 2-3 týdny, adresy ti nedojdou a kolize se omezí na minimum.

Nemáš tam kromě toho Archera nějaký repeater?Jinak obecně doporučuji nastavit co největší DHCP address pool.