» Poradna » Počítačové sítě

Router, alebo acces point

Chcel by som požiadať o radu, či mám na domáce účeli radšej investovať a kúpiť lepši router, alebo mi stačí lepší acces point?? Rád by som už kúpil niečo s AC a 5GHz. Ďakujem.

Odpovědi na otázku

Bolo by dobre napisat aky mas teraz router, ake mas pripojenie (down/up) a ci neplanujes zvysit rychlost pripojenia(napriklad na 200/100 Mbps atd.)Z tejto otazky tazko povedat, treba doplnujuce info.

Mám internet od TV providera, káblový. Nie sú to žiadne závratné rýchlosti. Tušim len 15Mbps, upload úprimne ani neviem. V súčasnosti používam starší Linksys s G štandartom. Ale máme doma zariadenia s AC tak prečo to nevyužiť a kúpiť hneď niečo moderné, nebudem to predsa meniť každý rok. A máme od providera káblový modem a k nemu ten uvedený router.

"V súčasnosti používam starší Linksys s G štandartom." JAKÝ?

WRT54G, ale to snáď na dotaze nič nemení

A k čemu to zařízení budeš připojovat? Máš už router (to značí zařízení, které provádí NAT), například od providera? Pokud netušíš, kup si wifi-router.

Jaky je smysl tohohle dotazu?Pokud potrebujete routovani (a s nim spojene funkce), kupte router. Jinak staci AP.A zrovna pro AC stejne budete obtizne hledat neco, co by fungovalo uveritelne a neumelo routovat..

Však o to ide, či tu investíciu do routovania využijem...kedže netuším, či niečo routujem... Bral by som niečo kvalitne, stabilné a hlavne čo je aj patrične podporované updatami.

Plánujem v budúcnosti NAS, čiže tam je asi router nutnosť, alebo sa mýlim???

No ted uz prece nejaky router pouzivate. Tak pokud ho budete chtit nahradit, bude potreba router. Jinak ne.Co to je "investice do routovani" a jak by se mela "vyplatit"? Soucasny router routuje patrne spravne, na ty minimalni rychlosti bohate staci.. Samozrejme muzete dat 4-8k za ultrasuper AC router, mit vymazlenou WLAN, ale pripojeni bude stale stejne pomale. Zakladni otazkou zustava, zda Vam vubec bude k necemu to AC.

Vyplatiť predsa v zmysle, že ak tú funkciu nepotrebujem, tak radšej kúpim len acces point. A rýchlosť pripojenia je jedna vec a koľko zariadení pripojených súčasne ten súčasný router ďalšia. Chcem výkonnejšie zariadenia a keď už budem kupovať niečo nové, nebudem predsa kupovať niečo so staršimi štandartami...

Tak iste, pokial ti staci ten Linksys(inak velmi zadareny model, nesmrtelny) na routovanie(rozumej pripojenie do internetu), tak ti staci kupit AP a na tom Linksyste WiFi vypnut...Pokial vsak planujes NAS, odporucil by som radsej novy router s Gigabit LAN portami, to ocenis pri kopirovani vacsieho mnozstva dat z a na NAS.

A ak by som pripojil napr. niečo takéto Asus EA-AC87 (acces point, ac, 5GHz, 5xGLan) priamo na ten káblovy modem, bol by to problém v budúcnosti kvôli NAS-u?? Potrebuje NAS router?

Aby si porozumel laicky, router sluzi na oddelenie vonkajsieho sveta od tvojej domacej siete. Cize koli bezpecnosti router je vhodne mat ci uz mas NAS alebo nemas.Citis ze ta terajsi router obmedzuje v rychlosti/stabilnosti ?

Nuz, myslim, ze ak sa pripojima s viacerych zariadeni, tak to zrejma nestiha.

Klko je tych zariadeni? Bezi tam stahovanie torrentov ? Skus popisat to nestihanie... Mozno kamen urazu je maly download/upload internetu a nie router

laptop, desktop, tablet, 2x fon... niekedy vsetko naraz. Mam pocit, ze je to uz na ten router az az...

A jaký router tam máš teď a jak je starý?

Pokial ten router chces na dalsich 10 rokov, tak doporucujem pockat na novy standard 802.11ax, ktory tu bude co nevidiet. Znova budeme vsetci postupne upgradovat na novu technologiu.

Obavam sa, ze to bude na zaciatku "nevyladena" technologia a najma, nebude k nej adekvatne zariadenia. Myslim, ze 802.11ac je dnes dostatocna.

To neviem dopredu povedat, ale viem, ze sa v tejto technologii riesi padanie wifi za prekazkou. Je to skor zamerane na spolahlivost bezdratoveho prenosu ako nejake nove vychytavky. Jedna potesujuca vec bude tiez, ze to pobezi 11ac rychlostami na 2.4GHz pasme, tudiz vecsi dosah a vacsia dosazitelna rychlost.