» Poradna » Počítačové sítě

Router a info o traffic-u

Dobry den,chcel by som si kupit wifi router do domacnosti (cca pre 5 zariadeni). Chcel by som vsak aby router vedel zobrazit informacie o traffic-u (LAN<->WAN). Kolko dat sa prenieslo za dany cas, aktualny download a upload. Ako mam hladat ? Ako viem, ktory router podporuje taku funkcionalitu ?Dakujem

Odpovědi na otázku

Hledej Mikrotik.

to znamena ze kazdy miktotik ma tuto funkcionalitu ?

Asi jo (nechce se mě to zjišťovat). Demo http://demo.mt.lv

Za mě bych doporučil libovolný Mikrotik, počítání dat je u něj standardní funkcionalita a počítá snad všechno myslitelné. Jediné co si tam asi budeš muset dodělat je nějaký skript, který například každý týden vezme data, pošle ti je na email a vynuluje čítače. Pro běžného smrtelníka to je nadlidský úkol, ale když vidím že používáš linux tak to pro tebe nebude takový problém.Doporučení na konkrétní typ asi toto: https://www.i4wifi.cz/MikroTik-RouterBoardy/S-k... má gigabit sít, 2.4 a 5GHz Wifi AC, jen ta cena 3 tisíce.

Když jsme ui toho linuxu: nainstaluj si ntop a mrkni na vysledek, ten asi hned tak něco netrumfne. Samozrejme je třeba zapnout mirror na prislusnem portu switche. Ano, je to hruba sila, ale celkem efektivne vyuzita.MP

som to nepochopil. kde nainstalovat ntop ? na router samotny ?

na jakykoliv server, idealne s LinuxemMP

Diky za tip. Cena neni problem ak je to kvalita. Co ma odradza, ze vela ludi nadavalo na zlozitu konfiguraciu. Predsa len ja som sietova lama.

a nejsou tato data bezne dostupna u poskytovatele ? Neni to snad povinnost ?

Myslíš, že poskytovatel má povinnost sledovat přenos, uchovávat historii přenosu a zveřejňovat to pro uživatele?

Já si myslím že ty první dva body platí. Jen ten třetí bod je nepovinný, uživateli to zpětně nemusí poskytovat.

Pokud má poskytovatel povinnost neco sledovat, tak kam uzivatel chodí, ale podle mne ne, kolik přenese dat. Neříkám, že si to poskytovatel nesleduje pro sebe, aby mohl argumentovat s uživatelem při problémech

Pokud router podporuje SNMP, zakladni statistiky získáš napr. přes PRTG (postačující funcionalitu ma i verze zdarma).MP

Jenomze SNMP je protokol, takze k nemu bude potrebovat nejake nonstop bezici zarizeni ktera bude informace sbirat a ukladat.