» Poradna » Počítačové sítě

Router + NAS za podnikovou sítí

Ahoj,chtěl bych se zeptat a zda je to vůbec nějak možné.V práci je podniková síť, klasika, já díky PC, které mam v kanclu jsem zjistil IP adresy přípojek pevně daných. Jde mi o to, router jako takový když napojím kabel do wan a nastavím ho dle ip adresy přípojky, zprovozním svou vlastní síť díky routeru co jsem napojil. Jsem-li na síti připojený přes svůj router dostanu se i před něj do ostatních PC po manuálním zadání IP adresy a přístupových údajů, které jsou připojené přes podnikovou síť. Nevidím ale bohužel z počítačů napojených přímo do sítě v kanceláři případně NAS nebo samotný router který jsem přidával.IP zásuvky na který je připojen můj router 10.14.11.3maska 255.255.255.0brána 10.14.11.9primar a sekundár DNS zadány taky.IP nastavena na statickou.V jiných diskuzích jsem četl napojit kabel do LAN (ten jsem nastavil IP 10.14.21.9), ale to mi zas nepropustí internet, když vypnu DHCP tak se ani nepřipojí, protože podniková síť má asi vypnutý DHCP a pevně přidělené adresy, takže přes případné wifi na mém routeru sice načítá ale nepřidělí IP adresu. A ani v jednom z případů buď připojení routeru přes WAN nebo LAN se nepřipojím přes IP adresu do routeru.Jak bych měl nastavit a zapojit router a jeli to vůbec možné, tak, aby byl vidět v podnikové síti, aby když do routeru napojím třeba NAS jsem ho viděl v ostatních PC který jsou napojeny na podnikovou síť a ne na můj router, když můžu vycházet pouze z jedné zásuvky která má danou IP adresu a DHCP podnikové sítě je nejspíš vypnuté.Děkuji

Odpovědi na otázku

Router je zariadenie, ktore filtruje (neprepusta) videnie okolitych pocitacov, tlaciarni.Pripojit sa na zdielany pricinok ide, len musis vediet jeho hostname/IP a pripajat sa inym sposobom ko cez "okolite pocitace". Ostatni uzivatelia siete sa k tebe ovsem nepripoja, pokial nenastavis presmerovanie.

tedy pokud to chápu dobře, nejjednodušeji bych potřeboval ještě jeden výstup s danou IP na tu bych napojil NAS, to už by viděli všichni protože by byl na podnikové síti a na druhý bych napojil případně router který by ale pouštěl jen internet a dostal se do podnikové sítě pokud by bylo třeba (k nasu a jiným PC).Kdybych ale na tu jednu zásuvku napojil switch, pomohlo by to? Do switche dal nas a router? Fungovala by jedna IP adresa ve switchi jak k nasu tak pro případný router na internet který by sám pak šířil DHCP pro případně připojení dalších PC k routeru?

Namiesto routra si tam daj switch, NAS + pocitac pichni do neho. Pre NAS potrebujes inu IP adresu ako ma pocitac, mozno ju musi pridelit admin siete ak tam nemate nejaky spolocny DHCP server.

Bez domluvy s firmením IT / vedením neradno něco připojovat do firmení sítě!Na svém routeru nastav NAT portů na staticky naadresovaný NAS v LAN routeru, pak bude NAS z firmení sítě přístupný na WAN ip adrese routeru a když správce přidá na DNS překlad tak i pod jménem.Nebo se domluv s firmním IT správcem a 1/ si nech přidělit statickou adresu pro NAS a připoj ho do další zásuvky nebo switche, nebo 2/ v routeru vypni NATování a FW, nastavte ve firemní síti směrovací záznam pro LAN za tvým routerem na jeho WAN port a ve tvém routeru defaultní routu na firmení router.

Děkuji, omlouvám se za blbý dotazy, porty jsem ještě nedělal. Jestli chápuKabel WAN do routeri se statickou IP 10.11._.3v routeru mam NAS pres MAC adresu namapován na 169.168.0.101ftp v nastavení nasu má port 21 or 1025-65500tedy když v routeru nastavím nat na rozsah 1025-65500 bude nas viditelný ve firemní síti pod 10.11._.3?

Port 21 je FTP, aby fungoval za NATem použij pasivní režim a NATuj port 21. https://enterprisedt.com/products/edtftpjssl/doc/m...

Adresa 169.168.0.101 je internetova adresa a pocitace pristupujuce na tuto adresu z lokalnej siete budu smerovane defaultnou routou smerom na branu do internetu a vobec nie na tvoj router. Pouzi adresu 192.168.x.x