» Poradna » Počítačové sítě

Router - škodí mu vypínání?

Pěkný den. Opět poměrně častý dotaz: škodí routeru (konkrétně Tenda 311r+) vypínání ze sítě? Router je umístěný v ložnici - nechci tady řešit možné zdravotní dopady ani výhody šetření - a rád bych jej vypínal a zapínal časovanou zásuvkou. Při odpojení ze sítě se data nevymažou. Vadí toto řešení něčemu?Děkuji.

Odpovědi na otázku

V každém případě se zkrátí životnost. (neustálé tepelné šoky všech součástek - takto výrobci testují životnost).

Nielen ze to neskodi (ked neuvazujes extrem -zapinat /vypinat 100x za den), ale to aj odporucam.Vyrobcovia napajacich zdrojov vyrabaju krabicky absolutne bez chladiacich otvorov (bezpecnostne normy). "Čreva" zdroja sa zbytocne prehrievaju aj ked to neni potreba."Router je umístěný v ložnici - nechci tady řešit možné zdravotní dopady ..."Ja v "ložnici" nemam ani mobil. Trvale posobenie elektromagnetickeho smogu na populaciu ludstva asi posudi az dalsia generacia.

a jak se chranis pred temi kw ktere vysila tv, radio, nebo waty ktere vyzaruje bts par metru od tebe.

Nijako, neni to v mojej moci. Ale to neznamena, ze si musim zamerne pridavat.Ked jazdim autom, tak spravanie sa nebezpecnych vodicov tiez neovplyvnim. To neznamena, ze si budem zamerne zvysovat riziko jazdou s blbymi brzdami.

Nosi cepici z hlinikove folie

No když pominu fakt, že router má tak malou spotřebu, že jeho vypínaním na 12 hodin denně by jsi mohl ušetřit tak 40-100Kč ročně podle výkonu. Tak ne jeho vypínání ničemu nevadí. Jen si na routeru nastav, že má vysílat na automatické frekvenci - protože tu tvou mohl někdo v čase kdy byl router vypnutý, obsadit. To je ale základní nastavení, takže pokud ti to nenastavoval Franta od vedle co pracuje jako prodavač počítačů, tak by to mělo být v pohodě.

Realne to nevadi asi nicemu a stejne tak to realne asi taky nic neprinese.

Vidím, že mi zbývá tak sotva čepice z alobalu Řešíme to, co jsem ani nechtěl, jak je vypínání zbytečné... Zatím děkuji za názory, není nějaké elegantnější řešení? Nějaký prográmek, co vždy ve správnou chvíli pošle na adresu routeru příkaz k vypnutí wifi? Asi jsem moc naivní.

No nejde o to, ze by to bylo primo zbytecne, pokud vam to v cemkoli pomuze, tak je to pro vas jiste dulezite a dobre. Vas duvod nijak nerozporuju, ale v nejake meritelne mire to nicemu vadit nebude. Lidove receno: Je to neznackova cinska krabicka s napisem "Tenda", takze jestli vydrzi 2 roky, 3 roky nebo 1 rok urcite nebude nejak zasadne ovlivnene jestli ho budete kazdy den vypinat. Proste by ten smejd umrel tak jako tak, takze ho klidne vypinejte.No, muj router (temer plnohodnotny PC) by samosebou umel vypinat wifi dle casu, ale jestli to ma ve firmwaru nejaka krabicka od Tendy to netusim. Kazdopadne takovou vec nedelam a nechystam se delat. Pocitace a elektroniku vypinam jedine kdyz nekam odjizdim na minimalne 2-3 tydny a to spis jen kvuli tomu, ze mi prijde zbytecne, aby to vsechno bezelo, ale vypinat to na pouhych 12 hodin by me nebavilo. Kdysi davno, kdyz bylo pripojeni mozne jen pres dial-up placeny za minuty, jsem mel na routeru skript, ktery ho pres modem pripojil, kdyz prisel jakykoli pozadavek, ale to je asi v tomhle pripade nepouzitelne.

Rozumný wifi-router má časové vypínání wifi ve firmwaru.Tady se ovšem bavíme o nejlevnějším zařízení na trhu, které to neumí.

Jiste, stary router tu funkci ma, pri vyberu Tendy jsem na to vubec nemyslel.

Jen že pak přijde někdo koho napadne si pustit internet mimo stanovený čas a je po prd---y

No vsechny takovehle veci zpusobuji nepohodli. Podobne doma termostat umoznuje zapinat a vypinat topeni a ohrivani vody podle hodin a taky to nepouzivam, jelikoz jako na potvoru, kdyz se chci koupat, tak zrovna neni tepla voda Ale nekomu takove nepohodli treba nevadi a prizpusobi se.

Model přesně nevím, u souseda jsem viděl nějakou Tendu se "zeleným Wi-Fi režimem". Možná to umí i ta tvoje.

Časté vypínání určitě zvyšuje riziko poruchy. Přístroje typu routeru jsou navrženy pro trvalý provoz a s častým vypínáním rozhodně nepočítají. Riziko je sice malé, ale může dojít k vypnutí v nějaký nevhodný okamžik, kdy je zrovna pracuje se svojí pamětí a nechtěnému přepsání nějaké hodnoty a pak už nemusí naběhnout. Každopádně zdravotní riziko routeru je reálně nulové. Vysílací výkon wifi a vůbec celkový příkon toho přístroje a tedy odpovídající produkované elektromagnetické záření (el. smog) se limitně blíží nule. Navíc jak známo, úroveň elmag. záření klesá s druhou mocninou vzdálenosti, takže už jen metr od přístroje je záření nesrovnatelně menší, než přístroj vůbec vyzařuje. Pokud by čistě náhodou mělo být toto důvodem vypínání, tak je to zbytečné. Celoroční pobyt v místnosti s routerem do tebe nedostane tolik záření, jako pár minut hovoru s telefonem nalepeným na uchu. Pokud bys tedy chtěl omezit působení elmag. záření na sebe, tak bys v první řadě musel přestal používat mobil. Vypínáním routeru to fakt nenaženeš

Mě ta čínská krabička značky Tenda jede šest let a to jí vypínám.

routery uz jsou v dnesni dobe spotrebnim zbozim.pokud net vyuzivas nenarocne, to jest nestahujes filmyv noci a nepotrebujes kdykoliv mit hned net, ale jen behem doby bdeni, tak myslim ze 12-16h kdy clovek spi ci je v praci a nikdo jiny net doma nepouziva je uplne zbytecne mit v zasuvce. moc to neusetri ani moc to neuskodi ale mit tam je zbytecne.ja osobne, mam router taky primo v mistnosti kde spim. a na noc nevypinam. i kdyz samozrejme by byl lepsi pocit kdyby zdrojem vln nebyl pristroj par metru ode mne.ale tak uz je, ze i nekdo jiny pouziva net, a tak nebudu rano vstavat a zapinat aby nekomu pak jel net, myslim barak.ale kdyz nekam jedeme na den, tak vytahuji at proste ten router si odpocine a at ani nahodou nekrade nekdo.ale toto byl jen muj pohled, a ne odpvoedi na otazku.co se tyce vymazovani, tak se nevymaze vubec nic. takze v klidu.jinak buhvi jake dopady v budoucnosti se zjisti kvuli temhle vlnam dvbt, wifi, gsm atd...treba to bude stejne jako s olovnatama vodovodnima trubkama, azbestem v budovach,atd... a najde jine ekologictejsi reseni. sice se nasli dukazy ze rakovina byla i pred mnoha tisici lety, ale jsem si jistej ze za dnesni rozmach muzou prave tyto mikrovlny. ale jak bylo receno, co neni v mych silach, tim neni treba se velmi vazne zabyvat. stejne zemreme tak ci tak.

Při dnešních technologiích jakémukoliv KVALITNÍMU zařízení zapínání a vypínání nevadí.Naschvál, uveďte aspoň někdo něco. Dnes jsou spíše výrobky "zaříznuty" kurvítky od výrobců.Osobně vypínám centrálem celou elektroniku. Jeden záblesk při bouřce a s Českou pojišťovnou (dnes už u ní proto nejsem) jsem ztrácel trpělivost.

Kdo dal minus? Aspoň 15 let mám komplet elektroniku (TV, CD/DVD přehrávač, rádio, video, PC, router, satelit ...) komplet nepojen na jeden slot 230 V s vypínačem. Denně aspoň 2x vypnu a zapnu a ještě mi nic neodešlo.

To zavlezi na tom co to mas za cental. Ak len predlzku za 130 korun, tak zatial mas stastie. Ja mam napriklad v energetickej sieti casto 248V. Vsetky tie veci na ktore sa pozries su navrhnute do 250V. Zapinanim a vypinanim tam byvaju prekmity. Ked este boli normalne ziarovky, tak sa stavalo, ze to urobilo puk, prave vtedy ked to bolo zopnute v maxime.

To ti moc proti blesku nepomuze. Ale delat to muzes, to je pravda.

Vypínání přímo proti blesku nepomůže, ale v mém případě energetikům v trafačce při bouřce něco odešlo a v zásuvce na kolících bylo 2x230V. Propálilo to elektronická zařízení na celé větvi.Jinak ->> neodpovídám na blesky a hromy, ale že VYPÍNÁNÍ a ZÁPÍNÁNÍ novým dobrým zařízením nevadí.

Ja to tiez vypinam centralne, ovsem na UPS-ke, pretoze ta to vypne prechodom cez nulu.

S tím bleskem máš pravdu,takto mi router odešel do věčných lovišť.Přitom bouřka byla poměrně daleko,ovšem mluví se o tzv. bratříčcích výboje a to byl zřejmě on.Potvora.

Vadi to rovnako ako pri televizore, alebo vsetkoho co je navrhnute na rezim prevadzky "stand by". Data se nevymazou.

"Stand by" - záleží jak kvalitní výrobek. Měl jsem kdysi SENCOR DVD/CD přehrávač a ten to nezvládal. Momentálně zařízení Philips (většina), JVC, Thomson, ... Lenovo - žádný problém.

Ziadny problem len dovtedy, ak nebudes merat spotrebu v stand-by.