» Poradna » Ostatní

Rotor z elek,motoru

Může mi někdo prosím poradit jak šetrně a bez poškození očistit na rotoru tu část ,kde se dotýkají uhlíky?Strašně moc to při vyšších otáčkách jiskřilo,tak jsem uhlíky zabrousil ale chtělo by to ještě ten rotor očistit,vyhladit.Jsou tam menší rýhy..Díky za tipy.

Odpovědi na otázku

Nejlépe slíznout na soustruhu.

To bych taky nejradsi udělal,ale je to malý motor z vysavaču a nechci mět kolem to velké běhání.Myslel jsem nějaku jinou alternativu.Vadilo by to trošku vzít jemným smirgpapírem?

Spis lapovacim papirem.

To je co zač?

Ale extra jemným a nezapomenout vyčistit drážky.

mě to stačí sám mám za sebou pár takovýchto rotorů a jinak to nedělám...

sousturch by byl ideální ale pokud nemáš tu možnost tak my to v servise děláme jednoduše upneš si rotor do svěráku a jemným brusným papírem ho obrousíš musí to stačit pak ještě vem nějakej nožík a očistit drážky komutátoru ( to čeho se dotýkají uhlíky ). .

Jo,jasný.Tak to asi udělám.A ty drážky,stačí je očistit třeba kartáčkem a lihem?

vyčistit tak aby v nich nezůstal takový jako prášek který se odírá z uhlíků když když je motorek v pohybu.

Aha,už rozumím.Jaký to má vliv ten bordel v drážkách?Jinak díkec

lameli jsou od sebe drážkami odděleny a tento "prasek" je spojuje

ok.

Obrušovat komutátor smirkem je pěkná prasárna. Zrníčka brusiva zůstanou v komutátoru a potom se opotřebovává daleko rychleji.

když motor strašně moc jiskří a po několika sekundách běhu je teplý, je to na vyhození

Je to jiskření způsobené jen opáleným komutátorem a uhlíky? Není tam přerušené některé vinutí?

Kdyby bylo přerušené, tak to nejen že nejiskří, ale ani nefunguje. Pokud jiskří opravdu hodně, tak je vinutí naopak zkratované (mezizávitový zkrat) a rotor se musí převinout.

Je tam regulátor otáček.Když je dám na minimum,tak motor jede v poho a jiskření je minimální,ale při zvyšování se to dost mění a jiskří moc,skoto až pálí.Ty uhlíky byly dost poodírané,tak jsem je zabrousil,ale ještě očistím ten komutátor a pak se uvidí jestli to bude ještě dělat.Pak bude chyba asi ve vinutí.

JoDiK:zřejmě máte pravdu.Znovu jsem po vyčištění zkoušel motor a zase to samé.Proměřil jsme i jednotlivě mezi sebou na rotoru civky a na několika místech vedle sebe byl větší odpor jak všude jinde a taky tam bylo značné opálení,čili je ten rotor špatný.Myslíte, že by to šlo někde si to nechat převinout?Případně sehnat nový ?

Pokud se to nedodává jako náhradní díl Což pochybuju), mohlo by převinutí stát jako celej vysavač. Je s tím totiž pěkná piplačka a ještě se to musí vyvažovat a impregnovat atd.

To je fakt.Po vyučení jsem byl na brigádě v cívkárně,tak trochu vím o co jde.Jsem přesvědčen,že bude snašší a rozumnější koupit nový vysavač.

Tak tak. Ty časy, kdy se vyplatilo podobné poruchy opravovat už jsou dávno pryč.