» Poradna » Programy

Ropacku co se delo o vikendu s VOLem ?

VOLný Internet zkolaboval Nedávno jsem si liboval a současně stěžoval, že žádný český poskytovatel už dlouho neměl výraznější problémy. Neuplynulo ani pár dnů a přání se stalo otcem myšlenky. VOLný měl včera zásadní komplikace nejen s dialupem, ale také s pevnými linkami do Českého Telecomu a Aliatelu. Jednoduše se postupně rozpadla téměř celá síť. Z pohledu Video On Line (dále jen VOL) by se uplynulý víkend dal nazvat pěkně smolným. Vše začalo již v pátek, kdy se objevily první krátkodobé výpadky na lince k UUNETu, přes kterou je realizována zahraniční konektivita. Na vině byly pravděpodobně výpadky v propojení mezi UUNETem a VOLem. Z hlediska VOLu to znamenalo, že veškerá zahraniční konektivita musela být realizována záložním spojením přes Nextru. Problémy však nepostihly pouze VOL - např. Euroweb musel svoji konektivitu krátkodobě zálohovat přes InWay. Tyto problémy dočasně přetrvávaly ještě v sobotu (pravděpodobně problémy s BGP u UUNETu), neboť výsledkem podobných rychlých změn v routovací politice BGP (route flap) bývá již tradiční problém, tedy dampening. Příkladem budiž výpis BGP ze soboty po obědě:1 701 702 6706, (suppressed due to dampening)Dampinfo: penalty 1752, flapped 8 times in 00:33:43, reuse in 00:18:20AS:1 je BBN701 UUnet USA702 UUnet Evropa6706 VOLJde o technologii, která se snaží zabránit rychlým změnám směrování nastavením časových limitů. Výpadky zahraniční konektivity se tedy podařilo v součinosti s Nextrou bez celkem výraznějších problémů zvládnout.Podstatně větší starosti měl VOL v neděli. Nejprve se dopoledne zbláznilo připojení přes dialup. Termín zbláznilo zde volím záměrně, protože se mi i přes maximální snahu nepodařilo přijít na to, v čem by mohla být chyba a vzhledem k tomu, že VOL s tím měl problémy ještě večer, nejsem pravděpodobně sám. Chyba totiž měla poměrně zajímavý průběh. Nešlo spojení k žádnému jinému českému ISP přes NIX.CZ, a to pouze z dialupu, avšak ani jedním směrem. Spojení se servery u VOLu a přes Ukázat celý příspěvek

Odpovědi na otázku

Tenhle prispevek je doslova opraasknutej ze serveru Lupa, jeho autorem je redaktor Lupy pan Karel Chvalovsky. Nevim co ho to popadlo, jeho clanky byly vzdycky maximalne objektivni .. ale tenhle neni. V nedeli (pouze v nedeli!) opravdu doslo k dilcimu problemu na siti VOL - ale rozhodne ne ke "zkolabovani" site ... sam jsem na ni celou nedeli doma zvesela sedel :) Problem byl na jednom routeru a postihl jen malou cast uzivatelu sluzeb VOL(ny) - a "vyvijel" se postupne ... pritom ale v nedeli vznikl a jeste v nedeli byl odstranen, protoze se s nim okamzite zacalo neco delat. Naprosta vetsina site (a uzivatelu) VOL(ny) jela bez problemu.Nechapu snahu pana Chvalovskeho po "senzaci za kazdou cenu" ... zarizeni kazdeho providera jsou jen stroje a samozrejme neco se s nimi stat muze. Je to neprijemne a nikdo (zrejme krome jistych jedincu :) z toho radost nema. Ale dojit k takove veci muze .. a osobne si myslim, ze VOL se k odstraneni zavady postavil nejlepe, jak to jen slo, a to hned behem nedele. Ze si z toho nekdo udelal "senzacni zpravu" pro svoje noviny a problem nafoukl do absurdniho rozmeru, to je ale otazka uplne jina.

... V sobotu i neděli jsem se nekolikrát "dial-upoval" z Prahy na VOL a vše v naprostým pořádku, takže problém asi opravdu postihl jen někoho, ale i nejlepší technika (včetně plechových miláčků) občas odmítne službu... ale já jsem se službami VOL nadmíru spokojen ...

VOL měl nějaké problémy? Nějak jsem si nevšiml, a to jsem byl na internetu přes víkend pečenej vařenej.