Rodělení disků ve Vista

V vista mám disk rozdělený na půlku. C: a E: ve správci disků popisuje C: jako primární a E: logická jednotka. Když ale jsem přidal další fyzický disk a ve správci disků ho rozdělím na půlku tak vytvoří D: popsaný jako primární ale tu druhou půlku G: taky primární. U toho G: není logická jednotka a při vytváření se ani na vytvoření neukáže. Přitom ty oddily D: a G: fungují. Nechápu proč jsou oba oddily toho disku primárni a proč to nenabídne rozšířený mod a logickou jednotku. Oba disky jsou SATA a Bisos nastavený na IDE

Odpovědi na otázku

Abych zbytečně nevysvětloval a nezdržoval. Pokud nebudeš v dohledné době potřebovat další a další partition, nech rozdělení tak jak je. Bude fungovat stejně dobře a poctivě, jako bys na přidaném HDD měl primari a logical partition.

Na kazdem disku muzou byt 4 primarni oddily. Vytvaret logicke ma smysl jenom v pripade ze jich chces mit vic.

BTW,preco nemas ten prvy disk ako C,D a druhy E,F ?

Bolo by to prehladnejsie.

lebo tam ná mechaniku a nevie si zmeniť písmenko

Alebo tam ostal USB kluc...

tak díky našel jsme to i na MS pro vistu tady je znění:
Oddíl, někdy také nazývaný svazek, je oblast na pevném disku, kterou lze naformátovat systémem souborů a označit písmenem abecedy. Například jednotka C je na většině počítačů se systémem Windows oddíl.

Pokud v této verzi systému Windows použijete nástroj Správa disků, konzolu MMC (Microsoft Management Console), modul snap-in k vytvoření oddílů na běžném disku, budou první tři oddíly, které vytvoříte, primární oddíly. Ty mohou být použity ke spuštění operačního systému. Pokud chcete vytvořit více než tři oddíly, vytvoří se čtvrtý oddíl jako rozšířený oddíl.

Rozšířený oddíl umožňuje obejít limit počtu primárních oddílů, které může mít běžný disk. Rozšířený oddíl je kontejner, který může uchovávat jednu nebo více logických jednotek. Logické jednotky fungují jako primární oddíly s tím rozdílem, že z nich nelze spustit operační systém.

Předtím, než je možné na pevný disk ukládat data, je třeba na něm vytvořit oddíly a naformátovat jej. Na mnoha počítačích je vytvořen pouze jeden oddíl, jehož velikost je shodná s velikostí pevného disku. Rozdělení pevného disku na několik menších oddílů sice není vyžadováno, může však být užitečné pro uspořádání dat na pevném disku. Někteří uživatelé dávají přednost odděleným oddílům pro soubory operačního systému Windows, programy a osobní data.

mě bylo divné proč mi to nechce vytvořit u disku rozšířený mod a logickou jednotku při rozdělení na půl jako to šlo v XP

Zdravím,
Ide vytvorit extended partition, ale nie cez gui Disk Management-u. Je treba použiť cmd lajnu... a príkaz
diskpart

Microsoft DiskPart version 6.0.6001
Copyright (C) 1999-2007 Microsoft Corporation.

DISKPART> daj si help a možeš začať cvičiť.....
Jofe