» Poradna » Mobily

Rip originálních CD - mluvené slovo

Jaký formát a datový tok byste doporučili pro rip originálních CD - mluvené slovo. Jde mi o kvalitu a nepotřebuju uspořit co možná nejvíc místa. Ale předpokládám, že přednosti které mají např. FLAC, APE, WAV .... se pro mluvené slovo asi moc nevyužijou.Předem díky za rady.

Odpovědi na otázku

jestli to není stereo, tak podle mne postačí monofonní MP3 128kbps. Nebo možná diktafonový ADPCM - ten je někdy ještě úspornější... Ale jde o to, co za záznam to je - audiokniha si zaslouží lepší kvalitu než hovor z telefonu, nebo záznam jednání, kde jde jen o srozumitelnost.

mp3 2x48kb/s, alebo aac 2x40kb/s

Vždyť si to vyzkoušej a porovnej, co ti bude vyhovovat!

Viz AI - mono/stereo? Používám LAME preset voice (56kbps/mono) a spokojenost.

Pokud nepotřebujete nutně šetřit místem tak bych dal stejné nastavení jako pro MP3 hudbu s variabilním tokem. Tedy s přepínači v tomto stylu lame -q 0 -b 320 -B 320 -Y -V 0 [input filename] [output filename] . Předpokládám že mezi 320 a 192 kbps, zas tak velký rozdíl ve velikosti souborů nebude. Každopádně bych se na 128 vykašlal a uvažoval o 192 jako základu.A pro ripování určitě použít EAC http://www.exactaudiocopy.de/.

Já bych to ripnul "postaru" do WAV, a pak si ty WAVky zkoušel kompimovat a poslochal co mi vyhovuje. Na mluvené slovo může stačit i 128kbps nebo 192kbps MP3, a to i když vám jde a přirozenost hlasu. No pro jistotu 192 MP3...ale není potřeba se tím zas tak zabývat...