» Poradna » Počítačové sítě

Řešení pro vedení internetového signálu na vzdálenost 650 metrů

Zdravím, dneska jsem studoval celé odpoledne, jak natáhnout vedení na 650 metrů, aby uspokojivě fungoval internet...Jedná se mi o to, že potřebuji natáhnout pevný internet do domu, který je na samotě, vzdálený necelých 650 metrů od poslední možnosti vedení, kde nabízí provider internet v ADSLku, cca 6000 kbit/s.Přemýšlel jsem o různých variantách, ale WiFi nepřipadá v úvahu, vzhledem k umístění domu v lese, o mobilním internetu ani nemluvě. Tudíž mi z toho vychází, že se připojení musí natáhnout fyzicky.A teď bych potřeboval poradit od vás, jakým způsobem připojení řešit? Opakovači, aktivním vedením (se zdrojem mám na mysli), nebo jinak?Pokud možno mi jde co nejnižší ztráty v rychlosti a pokud možno taky co nejnižší náklady na pořízení toho řešení.Díky moc za vaše odpovědi a snad se k něčemu dobereme :)

Odpovědi na otázku

Poradil by som optiku, ovsem vykopove prace su velmi draha vecicka.

Nemusí být v nezámrzné hloubce, stačí zahrabat pod drny..

Nad optikou jsem taky už uvažoval, ale s tou nemám absolutně žádné zkušenosti. A ani nikoho kolem mě, kdo by s ní nějak dělal. Kabel bych natáhl kolem příjezdovky, zahrabal bych ho trochu pod zem, rozhodně neplánuji si dělat výkop na inženýrské sítě...Vy máte nějaké zkušenosti jestli se můžu zeptat?

Optika není problém, ale je trošku dražší...Metr kabelu +- 10 až 15 kč podle počtu vláken a kvality = odolnosti v mechanickém poškození na tah a na "zlomení"Dva optické převodníky na RJ45 od cca 700 po 2000 /za jeden, záleží na typu zapojení a požadované rychlosti (singl nebo full duplex)Navaření jednoho konektoru pro fryzickou osobu, těžko říct co já mám firemní zkušebnosti tak běžně se platí 2000-4000 za jeden svár, záleží na počtu konektorůTakže když to shrnu, tak:na full duplex jsou potřeba dvě vlákna = 4 konektory + 2x převodník + 650metrů kabelu na singl je potřeba jedno vlákno = 2 konektory + 2x převodník + 650metrů kabelu A ještě takové malé upozornění na které jistě někdy v budoucnu narazíš: uložení čehokoliv do země na cizí pozemek není tak úplně jednoduché a jaké koliv případné poškození vás bude stát svaření popřípadě výměna kabelů...

Super, děkuji za věcnou odpověď!Když to shrnu, tak se do 10k můžu vlézt s trochou štěstí?Jedná se mi hlavně o to, aby ten internet byl hlavně stabilní, jinak se můžu modlit, aby tam jel mobilní alespoň přes CDMA. Přeci jenom v dnešní době je člověk bez internetu docela bez ruky, kór když ho potřebuje k práci...Jinak k cizímu pozemku, tady na to snad nenarazím, cesta je soukromá, patří k domu, tak snad si tam člověk může zakopat i poklad, ne?

Nic stabilnějšího než optika není (pokud je dobře udělaná) tobě určitě budou stačit 100MBit převodníky (jsou levnější) ale samozřejmě se dají koupit i 1GBit.Na jednu stranu například toto: http://www.i4wifi.cz/mc112cs-100-mbps-wdm-medi... na druhou toto: http://www.i4wifi.cz/mc111cs-100-mbps-wdm-medi... každý je jiný i když vypadají stejně potom půjde použít přenos jen po jednom vlákně pomocí technologie WDM = přenos fullduplex 100MBit po jednom vlákně s omezením délky kabelu do 20km což se určitě vejdeš.Kabel vzhledem k uložení doporučuji nějaký "kevlar" je trošku více odolný, ale pokud přes to nebudou jezdit auta a podobně tak stačí cokoliv s dvěma vláknama.

Optika je nejjistější, 650m je pro ni v pohodě. Kabel musí být v provedení venkovní do země, nepatří mezi nejlevnější. Doporučuju koupit rovnou 4vláknový, čili 2 páry. Rozdíl v ceně je zcela minimální. Optický kabel obecně vydrží neskutečně v tahu, ale vlákna se snadno zlomí. Proto musí být ukončen kabel na obou stranách v kazetě.Rozeznání, jestli je kabel metalický nebo optický je pod rozlišovací úrovní sběračů kovů. Pro jistotu ho stejně přeříznou a podívají se. Policie se stíhání podobných věcí vůbec nevěnuje, takže lumpové jsou si vědomi praktické beztrestnosti, což zapříčiňuje další a další ničení věcí. Prakticky neexistuje způsob, jak kabel zabezpečit.Cenový rozdíl mezi optickými prvky 100Mb a 1Gb je minimální. Nejvýhodnější je koupit optický modul do switche.

Opět děkuji za všechny vaše odpovědi! :)Co se týče optiky, kde bych sehnal kabel v takové délce? Předpokládám, že v žádném hobby marketu to asi nebude (tam jsem si šel onehdy pro telefonní čtyřlinku)...Takže říkáte, že bude hodně záležet na tom, jaké seženu svářeče na tu optiku, jo? Nahoře ve vesnice garantuje dsl.cz cca 6ti megovou linku. A z nějaké přípojky nahoře bych právě potřeboval natáhnout ten kabel. Celá cesta má 619 metrů, počítám i s nějakou rezervou navíc.Co se týče vedení kabelu, pozemek je celý soukromý, včetně té dlouhé cesty. Bohužel to není oploceno a ani nebude (to by se zdaleka nevyplatilo). A kabel bych natáhl podél cesty, asi bych ho zahrabal na úrovní svahu, který končí právě u cesty a je zpevněn stromy a keři...

Tohle chce domluvit s nějakou síťařskou firmou. Přiveze kabel na bubnu, spolu ho natáhnete do připravené drážky a firma zajistí ukončení na obou stranách a proměří kabel. Spočítají, kolik se odvinulo, zaplatíte a máte hotovo.Za i konektor včetně svaření a přeměření se platí kolem 1000,- a potřebujete minimálně 4 ks.Při takovéto délce je nejlepší přivézt celý buben a odvíjet na místě, protože se hodně proměří díky terénním nerovnostem, občas se musí obejít nějaký kámen, strom, pařez. Klidně tam 50m ulítne jako nic.Ještě existuje jedna technologie, kterou nikdo nezmínil. Jde o xDSL, která se dá provozovat na obyčejné telefonní dvojlince. V lese by se natáhla po stromech, přes pole pod zemí. Kabel levný, natažení rychlé. Také by bylo možné technologie kombinovat, na kraj lesa po wifi, na krajní strom do výšky dát clienta a napájet ho přes PoE. Když se kabel natáhne v lese dostatečně vysoko, tak za ním nikdo nepoleze.

Kabel v těchto délkách se dá koupit ale minimum je 1000 metrů což je zbytečné nejlepší je skutečně nechat položit od firmy, která toto dělá, ale nejdříve si určitě nechat zpracovat nabídku, protože pokud není dopředu přesně dáno co se bude platit objevují se pak na faktuře položky za dopravu, manipulaci, započatou hodinu a to vše na cenu kabelu a konektorů...Pokud se použije řešení WDM = dvou různých vysílacích frekvencí pro TX a RX na každé straně (jak jsem psal pak stačí konektory jen dva a poběží to normálně fullduplex po jednom vlákně.Ale hlavně píšu protože mne zarazila ta cena za jeden konektor 1000,- můžu vědět kdo to za tuto cenu dělá s jakými zárukami a jakou používá technologii/svářečku? Pokud by to bylo ve standartních záručních podmínkách rozumněno upevnění do vany nebo do kazety napevno ke zdi a co je před vanou kazetou za to ručí tak bych pro ně asi měl hodně práce, protože tato cena je trošku pod běžnými cenami... Můžete se hodit odkaz na firmu která to takto dělá?Jinak pokud je v okolí domu (do nějakých 50-80 metrů) nějaký strom kde by ser dalo uchytit nějaký SXT, groove a podobně a bude tam přímá viditelnost do vesnice kde půjde umístit proti kus, tak by se dalo v klidu použít 2x proti sobě například toto http://wifi.aspa.cz/mikrotik-routerboard-rb-s... a vyjde vás do 4000,- i s kabeláží UTP.

Tuhle cenu běžně účtuju svým zákazníkům za 1 konektor LC MM a je bez ceny za dopravu. Dělá to pro mne jiná firma, jejíž hoši zase jezdí a zakončují. Spoje nelepí, ale svařují.Vyžadují obvyklé upevnění do kazety ve vaně, ale už jsem v jednom případě použil variantu s obyčejnou elektroinstalační krabicí na zdi, kde byl i převodník.

Je možné si objednat kabel v požadované délce i s připravenými konektory. Myslím že to nabízelo www.alternativo.cz

Prodluž ADSL, díky útlumu se o trochu zpomalí, ale bude to levnější než optika. V diskusích doporučují kabel TCEPKPFLE1XN0,4 nebo 0,6. Podívej se po aktuálních cenách kabelů a vyber si.

No nevím kabel 4 žilej průměr 0,4 stojí cca 12kč/metr průměr 0,6 stojí cca 15kč/metr, takže ušetří cca 3000-4000 tisíce (hodně záleží jestli se mu podaří sehnat levně svářeče na optiku) pokud je tam ADSL přípojka tak by to asi ještě řešit šlo, pokud je tam VDSL, tak na dalších 650 metrech to bude dělat útlum a hrozně těžko se to odhaduje, záleží jak daleko je nyní ústředna od zásuvky a jakou technologií a v jakých průměrech je vedena kabeláž, pokud už tam nyní má jen 6Mbit tak předpokládám, že je tam nějakých 3000-4000 metrů kabelů od ústředny a veřte mi, že každý metr kabelu je někdy znát a tady je to těch metrů 650... Toto jsou hodnoty a vzdálenosti xDSL převzaty přímo z O2, které většinou +- platí, ale samozřejmě to není žádná mantra a vždy záleží na konkrétní lokalitě: 25 Mbit/s na ~300 m 24 Mbit/s na ~600 m 23 Mbit/s na ~900 m 22 Mbit/s na ~1,2 km 21 Mbit/s na ~1,5 km 19 Mbit/s na ~1,8 km 16 Mbit/s na ~2,1 km 8 Mbit/s na ~3 km 1,5 Mbit/s na ~4,5 km 800 kbit/s na ~5,2 km

Také děkuji za odpověď :)Teď je otázka, co se týče odolnosti kabelu a případného zpomalení. Myslíte, že pokud bych udělal prodloužení té ADSL linky, stejným způsobem jako optiku, nějakým telefonním kabelem, že by to mohlo fungovat případně alespoň stejně/podobně?Jedná se mi o to, abych nahoře ve vesnici neměl 6tku a dole, po těch 600 metrech by mi to nejelo půl mega

Natahnout tam dvoulinku je jedine realne reseni.Zpomaleni se nebojte.

650 venkovní přírodou je opravdu hodně a pokud to není celé soukromý pozemek, tak bych to určitě pod drny nedával. Běžně se k tomu používá 5GHz wifi s pořádnou anténou. Než tahat, ten kabel někudy lesem a doufat, že se ti někde nepřetrhne, případně ti nikdo neukradne zesilovače, které v případe STP kabelu by měli být každých 100m. Musí to být dostatečně hluboko kvůli zvěřině.

pak ještě aktivní prvky nemají rádi vlhkost, povodně atd... tak na to bacha.

Pokud by to byla metalika, to mají rádi cikani... tak na to bacha.

Bohužel, jak jsem psal, wifi použít nepřipadá v úvahu, vzhledem k tomu, že dům je situován v úzkém údolí, mezi vzrostlými stromy (některé převyšují dům i o cca 15 metrů), dolů od vesnice. Je to tam na štíru i s mobilním internetem, mobilním signálem. Proto se mi jedná hlavně o tu stabilitu. Myslíte, že přesto existuje nějaká bezdrátová varianta, která by se dala realizovat v tomto případě?Co se týče odolností příslušenství a kabelů, proto se obracím tady, na lidi, kteří tomu, oproti mě, rozumí

Ano, existuje satelitny internet. Pouziva sa to hlavne na lodiach (na mori).Nepatri to ovsem medzi lacne veci.

tak dej na antenu na strom, nebo na jine prihodnejsi misto s vyhledem, pak ti bude stacit natahnout par desitek metru utp

Sice neznám přesnou lokaci a místní podmínky, ale věřím, že by to WiFi vyřešit šlo ... i za cenu nějaké retranslační stanice ... ale pořád by to bylo levnější, než to tahat optikou. Na metaliku zapomeň předem, protože bys musel mít v podstatě co 100m nějakej aktivní prvek, kterej bys chtěl zakopat do země ?Shrnuto .... zapoj hlavu ... a pokud je ve vesnici připojnej bod WiFi .... tak si najdi nějakej bod, ze kterého uvidíš jak na ten přípojnej, tak na svůj barák ... a tam udělej re-bod. Stačí ti na to třeba 2x Nanostation nebo AirGrid po cca 1400 Kč ... jen je potřeba to něčím "živit" .. proto nejlépe u kámoše na baráku. A úplně nejlépe, pokud bude ten přípojnej bod v 5GHz.

Tak pánové, abych pravdu řekl, tak jsem teď zmaten.Vidím všude pro a proti vámi daných řešení, ale pořád se nemůžu rozhodnout. Všechna vámi navrhovaná řešení dávají smysl. Vím, že je to pořád vylej nalej, ale dnes se to bez toho internetu dá těžko nějak vyřešit.Co se týče optiky a dvojlinky, tam bych musel počkat minimálně do trochu lepšího počasí. Otázka u optiky je, jestli se vyplatí kvůli šestimegové lince tahat optiku za tisíce. A pochybuji, že v dohledné době budou natahovat vysokorychlostní internet do vesnice o necelých sta lidech. I když v konečném součtu je to dlouhodobé, kvalitní a jisté řešení.Co se týče prodloužení ADSL linky, tam je otázka, o kolik se zpomalí ta linka, jaký a jak odolný kabel je potřeba. A zda-li se v rozumné podobě taky vůbec vyplatí. Kdyby stačilo jen natáhnout kabel až do domu, tak už nehledám jiné řešení.A co se týče bezdrátu, je to ošemetné. Tam je opravdu jediný problém v tom, že dům se nachází směrem z kopce do údolí mezi velmi vzrostlými stromy. Takže by přicházela v úvahu jedině možnost, že bych někde na okraji lesa "vztyčil" nějaký přijímač a od něj tahal kabel do domu. Ale tady opět přichází v potaz problém kabeláže...

Mozes pripadne pouvazovat nad pasivnym retlanslatorom, ktory pozostava z dvoch anten postavenych na kopci. Nepotrebuje to ziadne kable, ziadnu elektriku. Je to ciste pasivna vec. Jedna antena prijima a druha napojena na tu prvu to vysiela.Pouzivalo sa to niekedy v zaciatkoch TV prijmu prave v podobnych ak nie dokonca rovnakych pripadoch ked bolo treba dotiahnut TV signal tesne za "kopecek".Ak by si to rad realizoval, odporucam najprv vyskusat, napriklad so zapozicanim dvoch parabolickych anten.

Dodnes stojí mnoho stožárů pasivních retranslátorů, jenom původní použití překrylo osazení technologie GSM operátorů. Sloužily k tomu, aby se do měst v údolí dostal telefon přenášený po mikrovlnách.

http://www.alza.cz/ubnt-airgrid-m5-27dbi-d18... namiř je proti sobě a když to nepujde tak je v rámci 14 denní zkušební lhůty vrat :)

Přenosový výkon 20W? Trochu přepálené.Jestli má v cestě stromy, tak nepomůže jít na vyšší kmitočty, ale na nižší.

Tyhle prvky mají IMHO nastavitelný vysílací výkon, takže přepálení se dá řešit. Pokud se vyřeší napájení, tak anténa může být až 100m od aktivního prvku, což by mělo být dost prostoru pro obejití většiny překážek. Zisk antény by mohl pomoct s příjmem, když naroste listí

Hehehe, ja ti poradím kouzelný fígl jak se moc nenadřít.Nech si zavést pevnou linku, jestli říkaš že poslední barák je s ADSL.Technici ti ji dovedou z domu kde ještě ten poslední tel, jen přidají další odrušovač a máš 4 dráty až domů.Pak zrušíš pevnou za 3 měsíce. U toho souseda vystřihneš ty 4 dráty co pujdou k tobě a dáš na to tohle:http://www.papouch.com/cz/shop/product/eis-exten... (jsou i trochu levnější extendery)druhý konec dáš do sousedova ADSL modemu.u sebe druhou krabičku dáš do zásuvky telefonu a vývod do svého routeru.Musíš počítat ale s tím že v kolí zarušils wifi i 2 km daleko (pokud je tam les tak to nevadí). Tento spoj by měl snést asi 25Mbps. Kdyby něco tak sem ti to neradil.