» Poradna » Počítačové sítě

Řešení pro malou firemní síť s aplikacemi na cloudu

dobrý den vespolek, rád bych Vás poprosil o radu ohledně malé firemní sítě. V současné době síť čítá 5xPC + 1 síťová multifunkční tiskárna (sken přes FTP, email), vše přes server s WS2003, účty v doméně, počítače připojeny přes LAN i WiFi. Připojení k internetu přes O2 20Mbit - VDSL modem - HW Firewall - switch - LAN a Wifi router. Webové stránky máme externě, stejně tak maily - exchange server (používáme office365). Dříve jsme používali server pro terminálové služby (jeli jsme přes tenké klienty), ale kvůli neustálým problémům s kompatibilitou jsme nakonec přešli na klasické stolní PC. Nyní slouží server jako úložiště dat a běží na něm síťový účetní program (klient - server řešení). K jednomu PC je připojena IP kamera.Protože WS2003 se blíží ke svému horizontu a upgrade na novější nedává vzhledem k tomu, co potřebujeme smysl (nejde jen o peníze za software ale i o to, že se někdo musí o server starat, zálohovat atd.), hledáme nějaké jiné řešení. Pracovní verze je umístit data na cloud (což máme k office365 zadarmo, velikost dostatečná, odpadá starost o zálohování a data jsou dostupná odkudkoliv), aplikace instalovat lokálně (ono stejně kromě Win aplikací, office a účetnictví nic jiného nepoužíváme) a zjednodušit celou síť na modem - firewall (ten může sloužit i jako router) - switch a wifi AP, což by potřebovalo údržbu minimální. Mám jen obavu o rychlost přenosu dat, proto bych uvítal lokální úložiště dat, které by se synchronizovalo s cloudem. Potřeboval bych i přidělit práva ke složkám pro jednotlivé uživatele. Bez serveru nebudeme moci použít účty v doméně, ale je žádoucí, aby se uživatelé dostali ke svému profilu z jakéhokoliv firemního PC, ideálně i mimo firmu. Rád bych se Vás zeptal, jestli máte zkušenosti s nějakým konkrétním řešením pro podobné zadání, popř. jaké řešení byste mi doporučili. Protože se jedná o firmu, je potřeba, aby řešení bylo jednoduché, funkční, bezpečné, s minimální údržbou a uživatelsky Ukázat celý příspěvek

Odpovědi na otázku

Nějak nevidím, na čem byste chtěli ušetřit. O počítače se stále musí někdo starat, o zálohování také. I data na cloudu se musí zálohovat. Cloudem jste si data na fileserveru vysunuli z firmy někam ven, jenom jste si ušetřili místo na discích.Celé to komplikuje účetnictví. To zřejmě poběží na SQL serveru s určitými požadavky. Zeptejte se dodavatele účetnictví. U některých je možné nechat běžet své účetnictví na serveru dodavatele "v cloudu".Pouvažujte, jak podstatný je pro firmu výpadek chodu. Pokud jednodenní výpadek nevadí, tak se klidně vrhněte do cloudu. Protože když vypadne konektivita, tak si klidně můžete vyrazit na houby na celý den.

Děkuji za odpověď. Máte pravdu v tom, že o počítače se někdo musí starat, ale pořád je jednodušší se starat jen o desktopy než o server. Data na cloudu předpokládám bude zálohovat poskytovatel (v našem případě MS). Jak jsem uvedl ve svém příspěvku, rád bych nějaké lokální úložiště synchronizované s cloudem, právě pro případ problémů s konektivitou. Ale jestli to takže může fungovat to nevím, v IT jsem spíše informovanější uživatel než odborník. Nejvíce mi právě dělají starosti s účetním programem (ano, běží na SQL serveru), je možné jej provozovat i na serveru dodavatele. Každé řešení má svoje výhody i nevýhody, zkuste navrhnout, jakým způsobem byste věc řešil Vy.

obrátil bych se na nějakou IT firmu zabývající se návrhem sítí/cloudy/outsourcingem a požádal o konzultaci/návrhjako "informovanější uživatel" tady akorát promarníte čas

Přesně u jednoho našeho zákazníka řešíme stejný problém, infrastruktura na W2k3 serverech účetní a personální systém na SQL plus terminálový server, jelikož á pobočky po celé ČR a upgrade serverů by byla celkem jednorázová rána, tak se připravuje řešení "cloudu" kde poskytovatel datových linek zřídí ve svém datacentru virtuální stroje do kterých se překlopí stávající infrastruktura. O office365 se také uvažovalo, ale jelikož stanice jsou kupovány s OEM Office, tak by se přechodem na 365 defacto zahodily stávajíc MS Office licence a stejně to neřeší právě účetní a personální systém.Je fakt, že jde o neporovnatelné řešení z hlediska velikosti a počtu stanic, ale nějak obdobě by se to dalo udělat i u Vás, kde vlastně budete mít "cloud" 2x - jednou to účto a podruhé data v Office365.

děkuji za reakci. Myslím, že cloud si pořešíme - data na skydrive (součást licence office365), exchange v rámcio office365, účetnictví na serveru dodavatele, případné aplikace lokálně na jednotlivých PC. by mě zajímalo, tak síť řešit infrastrukturu na naší straně. Souhlasím s tím, že když něčemu nerozumím, zadám to externí firmě, ale rád bych se nejprve seznámil s možnostmi, abych neskočil po řešení, které bude spíše v zájmu dodavatele než firmy. Vzhledem k velikosti sítě si nemyslím, že je třeba dělat velké placené IT projekty a za provizi z koupě případného hardware asi dodavatel také nezbohatne ...

Upozorňuju, že cloud nezálohuje. Chová se přesně jako server s RAID1,5,6. Zajistí, aby nahraný soubor se neztratil pádem hardware, ale nezajistí ho proti modifikaci či smazání. Pokud chcete mít možnost se vrátit k omylem smazaným souborům, ke stavu včera, před týdnem atd., tak musíte zálohovat.Doporučuju celou správu IT svěřit externí firmě. Navrhnou řešení a budou se o vše starat včetně desktopů. Pokud něco nebude fungovat, zavoláte na jediné číslo. Nebudou se moct vymlouvat na někoho jiného, ať si to pořešíte s ním. Vyplatí se to funkcionalitou i finančně.

s tím zálohováním u cloudu (ve smyslu uložených dat) máte samozřejmě pravdu, zmiňoval jsem možnost použití synchronizovaného lokálního úložiště (např. NAT s automatickým zálohováním) - bude to fungovat ve smyslu případného obnovení modifikovaných souborů? Jinak smazané soubory by měly být dle stránek Microsoftu obnovit i na cloudu (Skydrive by mělo mít cloudový koš) - ale nezkoušel jsem.S externí firmou jsme v minulosti spolupracovali, ale nebylo to efektivní. Ne že by firma neudělala co jsme chtěli, ale výsledek nebyl efektivní. V případě nutnosti osobního zásahu dojezdová vzdálenost z Brna cca 1 hodina pokud je technik zrovna volný a má k dispozici auto (pokud žijete ve větších městech, pravděpodobně nepochopíte) a platit si dedikovaného nebo sdíleného technika paušálně se při velikosti naší infrastruktury prostě nevyplatí, remote řešení po netu jsou Vám nanic když nefunguje připojení nebo hardware. Takže si člověk stejně musí vyřešit vše sám, pokud nechce mít půl dne v háji. A desktopy to je to poslední - image disku vyřeší vše a prach si utřeme sami ... Zkrátka pro 3 uživatele si platit paušální IT support mi nedává smysl, zapomeňme na tuto možnost. Pokud máte ale nějaké řešení, sem s ním.

Podívejte se na NAS Synology, ty mají spoustu možností, dokonce vytvoření cloudu a synchronizace. Podívejte se po balíčcích, jsou zdarma.O dobře zvoleném a nainstalovaném serveru nevíte nic jiného, než že je to ta zaprášená bedna v koutě. Pokud si vzpomínám, tak většinou jenom uvolňuju kapacitu odmazáním starých záloh, duplicitních a nesmyslných souborů. Pokud vám vypadává konektivita, tak cloud je nevhodný. Může být chyba u providera, může být v hardware. Pokud je chyba v hardware (což napovídá to, že to musí přijet vyřešit technik), tak hw vyměňte za jiný s vyšší spolehlivostí. Stojí to nějakou korunu, ale máte větší jistotu bezporuchového provozu. Alternetivou je smlouva s technikem, který si u vás připraví kutloušek se spacákem. Každopádně potřebujete mít záložní konektivitu.