Řešení DVB-T2 pro více uživatelů (panelák)

Poradí mi někdo, jak vyřešit DVB-T2 hromadně pro více uživatelů panelák...???Existuje něco jako set- top box pro celý panelák...???Děkuji

Odpovědi na otázku

Ano existují , říká se tomu technika pro STA.Možná by chtělo asi napsat víc podrobností jako kolik lidí to bude , na jakou vzdálenost co vše chcete chytat a dávat do antény.... ....od všeho se odvíjí co by mělo být součástí takové sestavy a kolik bude stát.Rozhodně to je práce pro firmu která se tím zabývá. Koupit jen nejakou kribici... ...opravdu nevede k zdárnému výsledku

Je to pro 36 bytů a nějakých 30 programů.Můžete mi napsat nějakou konkrétní firmu(y) která se tím zabývá...???

a kde bydlíš .. praha ?

set top box pro celý panelák ? no potřebuješ kvalitní velkou anténu a co nejblíže za anténou kvalitní zesilovač např. ALCAD AI-200 je pro malý paneláček 8 bytů. Zesilovač je někde na půdě v suchu napájen 230V a od něj jsou koaxem rozvody do jednotlivých bytů. Můžeš ale umístit i více antén a více zesilovačů více koaxů do každého bytu nebo použít slučovač atd. Např. zde je menší zesilovač za výprodejovou cenu .... https://www.bazos.cz/search.phpnebo https://www.alcad.cz/sekce/antenni-technikanebo jakýkoliv jiný vhodný zesilovač pro panelák ... možností je mnoho mnoho mnoho

Možností je asi mnoho, to je sice fajn.....jen bych potřeboval nějaké konkrétní rady, kam se obratit, když tomu sám rozumím jak koza petrželi.....

Najdu Google, napíšu anténní technika xxx a hledám, ne? XXX je místo, kde bydlíte. Furt tady chcete poradit firmu a na otázky odkud jste neodpovídáte. Tak doporučím třeba:https://www.yelp.com/biz/philadelphia-antenna-...

To je opravdu rada nad zlato :DJsi spadnul odkud...???Už to neber, nebo zvyš dávky.

Já nic neberu, za to vy byste měl.Cituji sebe: "Furt tady chcete poradit firmu a na otázky odkud jste neodpovídáte. "Problém s chápáním psaného textu? Ani když tam dám ten ironický odkaz, tak nedochází? A pořád platí ten Google.

...odborná firma je nejlepší v místě bydliště nebo poblíž takže pokud nám řekneš kde bydlíš tak se ti pokusíme vyhledat "něco kolem" ... firem je více a jsou po celé republice www.antenex.cz www.alcad.czjde o to, že do každého bytu mužeš nainstalovat jen zesílený signál od antény a zbytek nechat na uživateli, t.j. rozbočovač a DVBT2 modul. Stejně tak mužeš zavést i optický kabel nebo obojí. Jde o to, že klasický koax ti muže přenášet i signál pro rádio a to i když hraje televize ve formátu DVBT2. Takže když si koupíš hifi věž tak stačí rozbočovač od TV antény a máš FM příjem rádia na Hifi.... atd.

Opravdu je takový problém napsat do Google "montáže STA xxx" (za xxx dosaď město, kde je ten dům)???

STA nechce zřídit odbornou firmou. Není to jednoduchá záležitost.Set top boxy se používaly pro staré CRT TV. Dnešní TV už snad ani analog tuner nemají, nehledě na to, že obsah DVB multiplexů se pořád mění a analogem nelze přenášet programy v HD.

Hlavní problém DVB-T2 je H.265, takže nějaké "společné" řešení není - každý musí mít svůj TV, který to umí (nebo svůj STB). Běžná STA ty T2/H.265 kanály klidně přenese … ale nepřevede je na H.264.

Pokud původní STA má původní anténu a původní analog zesik tak moc nepřevede.

Přesně tak společné řešení je cesta do pekel, to se vyplatí snad jedině v hotelu

Najdete si nejakou odbornou antenarskou firmu, ktera ve Vasi lokalite operuje a konzultujte to s ni.Nicmene muj nazor je takovy, ze podobne reseni urcite nechcete. Ma to dost nevyhod..

Vzhledem k tomu že máte nějaké SVJ , máte nějaké zateplení , máte protipožární přepážky ve stoupačkách, myslím že za ugradované STA je rádo spousta lidí

Upgradovana STA ano. Ta jiste cilem je. Ale dotaz smeruje zjevne jinam.STA uz vyresenou zjevne maji. Tazatel ted spekuluje nad tim, ze by jim to dekodoval spolecny STB. A to je cesta do pekel!

Ono to v podstatě ani nejde. Pokud mají k dispozici 30 programů, tak by k rozbetlení na analog potřebovali více jak 60 kanálů (nelze používat kanály vedle sebe) a ty už nejsou podle nového ZoEK k dispozici, nahoře a dole jsou už jiné služby. Dalším důvodem jsou časté změny v multiplexech, při každé změně by musel vyrazit technik a něco upravit. Nakonec by převod na analog zcela znemožnil používání nových technologií, za což by zajisté obyvatelé domu poděkovali výboru SVJ. Jedinou možností je pouštět do rozvodu signál tak, jak je a každý ať si ho zpracuje, jak potřebuje a umí.

Teoreticky by mohli využít kabelové pásmo, aby měli dostatek kanálů. Jinak ale máš pravdu, je to zbytečně nákladné a omezující.

No tak nejak. Ale protoze se na nekterych mistech najdou lidi, kterym tohle nevysvetlite, videl uz jsem opravdu velmi desive veci.

DVB-T2 se nijak hromadně neřeší, je to pitomost a ty evidentně vůbec netušíš, co vlastně chceš. Hromadně se řeší jen kvalitní příjmutí všech dostupných vysílačů a jejich rozvedení do jednotlivých bytů. Co si tam s tím signálem kdo bude doma dělat, to už je jeho věc.

Na tohle rozhodně najít odbornou firmu. Jako pro tak malý dům by se sice dalo udělat i "samo domo" společným úsilím několika sousedů, ale to by ses opravdu nemusel na nic ptát a moc dobře bys věděl jak to funguje a co je potřeba sehnat a udělat.

A když se musíš na to ptát na základy, tak to pak nelze jako "samo domo" doporučit. Dost pravděpodobně by to špatně dopadlo a ty by sis jen přidělal starosti a práci na dalších mnoho let, A sousedi by na tebe mohli házet kdejaký problém s příjmem...

Jako předseda SVJ /13 pater, 91 byt/, který řešil přechod analog x digital + 2x satelit a budu nucen řešit i DVBT-2, bych dle stylu a "technického popisu" dotazu, komunikace a následné reakce, poslal patřičně "Jirku" do nepatřičné oblasti a to nejsem od "TV fochu", pouze IT. Všem kdo jste radili, tak za něj díky /byť ho neznám/ Moje slušnější rada Jiřímu v této věci je...jděte od toho, protože na to jako člen voleného orgánu dle NOZ + mnou výše uvedeného evidentně nestačíte, resp. nemáte ani potřebné předpoklady.

Přesně tak, tohle není jen tak si tam dát "nějaký" set-top box, není to rozhodně triviální záležitost. Ale tak ono je celkem jedno jestli je člověk IT nebo "od TV fochu" nebo z jiného podoboru elektroniky (dneska se to všechno čím dál víc prolíná), pokud má člověk o technice nějaký ten obecný přehled, tak ho to ani nenapadne řešit jako tazatel. No, třeba je taky IT...

JJ, přesně tak. Nejhorší je, když chybí přehled a základní znalosti, které by si mohl alespoň na NETu nastudovat. Lidé jsou bohužel čím dál línější. IT určitě není, takto to spadá spíše do kategorie "zálesák".

jj, s takovým dotazem IT není, i kdyby někde "se o ty počítače staral"...

Stejně nechápu, jak si to jako představuje? Jakože tam dá "hromadný set-top box", který bude přijímat třeba 30 programů v DVB-T2, dekóduje je a bude je vysílat do rozvodu STA v analogové podobě nebo je překóduje do DVB-T? K čemu by to bylo, jen aby si pár lidí nemuselo kupovat nový set-top box nebo TV? :) Osobně bych řekl, že lidi nejvíc ocení kvalitní signál co nejvíce programů v rozvodu STA a těch pár stovek za nový set-top box je nezabije, beztak už půlka lidí bude mít novou TV s DVB-T2 nebo set-top box koupený. Škoda, že nebyl tazatel schopen napsat, co vlastně chce, nejspíš to ani sám neví.

Ano, jedine realne riesenie je si postavit antenny system na vsetky multiplexy, zlucit to do jedneho kabla, pouzit aktivny rozbocovat na patricny pocet ucastnikov a rozviest. Je treba pocitat aj s aktivnym antennym zosilovacom, pripadne u velmi silnych signalov s utlmovym clenom. Dalej LTE filter, bleskoistka na kabel a podobne. Rozbocenie by sa dalo riesit dvoma sposobmi, bud po stupackach, t.j. u kazdeho ucastnika nad sebou kabel odbocit v koncovej zasuvke a patricne zosilnit. Lepsie riesenie je ale ku kazdemu viest kabel osobitne /ak ho je kade viest/. Tak sa dostane ku kazdemu DVB-T/T2 signal a prijem si uz musi kazdy ucastnik riesit sam, vhodny STB, TV a pod. Treba pocitat aj s oddelovacimi kondenzatormi, ak by nejaky chytrak vo vlastnom STB zapol napajanie anteny, urobil by paseku celom rozvode, kedze ten musi mat vlastne napajanie 12/18V podla pouzitych clenov.Riesenie, kde ku kazdemu uzivatelovi bol kazdy program privedeny v urcitom UHF kanaly sa dalo pouzit tak na 6 az 10 programov a robilo sa to v analogovej telke napr. na prevod analog sat. programov do pasma UHF. Toto je financne narocne, ked na kazdy z programov musi byt patricny prevodnik do UHF pasma a urcite sa tazatel nezavdaci kazdemu, kedze niekto bude mat trebars TV bez analog tunera a pod. Nehovorim o dalsich nakladoch na zariadenia pri buducej zmene trebars na "DVB-Txx" a pod...Cize naozaj, len rozviest ku kazdemu najomnikovi DVB-T/T2 signal a o koncove zariadenie sa bude musiet kazdy postarat sa. Toto by uz tazatel snad pri nastudovani problematiky mohol zvladnut aj sam mozno, aj ked v ramci bytoveho domu, by som si teda nechal vypracovat ponuku od dvoch, troch firiem co sa tym zaoberaju a budu vediet riesit aj tie protipoziarne priecky, vedenie kablov /kade a ako najefektivnejsie/ a pod.ňňSam by som si na to asi tiez netrufol uz teraz...

Přesně tak, on podle mě vůbec netuší, co se po něm vlastně chce. Silně pochybuju, že by po něm někdo chtěl převádět DVB-T2 signál na něco jiného, tudíž ten jeho "set-top box" je k ničemu. To se používá leda tak v hotelech pro rozvod satelitního signálu do pokojů, ale ne v bytových domech pro příjem pozemního DVB-T2 signálu, to je pitomost :)

Jediné naco bych nesázel je u paneláku že ....beztak už půlka lidí bude mít novou TV s DVB-T2 nebo set-top box koupený.... Proto mají televizní oligarchové tak z DVBT2 stažený zadek. Protože čím dál tím více lidem je DVB ukradené. ( tedy i S) a jim klesají zisky.Spousta lidí do teď na má ani FullHD televize a někdo ve vzdušných zámcích řeší 4K+Celej ten systém nasazení zprovoznění a běhu DVB-x je v tom že se na tom podílejí všichni . Jenže ono se tak neděje. Pak to zkončí dodatečnými servisními poplatky , případně přesunem na placený model úplně.

Ono u vas v CZ ma DVB-T zmysel, pri tych bezplatnych 30 kanaloch. Minimalne ako zdroj signalu pre druhy TV. U nas je to DVB-Tunel ako vsetko. Ja si myslim, ze sa mylis, kopec ludi este sleduje DVB-T/S minimalne ako pozadie k inym cinnostiam. Ze klasicky format televizii sa chyli ku koncu a preto tak televizie kopu okolo seba, je jasne. Ale zasa zabezpecit v bytovom dome nejaky zakladny prijem CT a spol je myslim si dobre, ak disponuju financiami na zriadenie. Urcite je to lepsie, ako les satelitov na oknach. Ano je tu este IPTV a aj to by bolo pre tazatela riesenie, nie vsak bez dalsich poplatkov po zriadeni.Ono riesit ci maju ci nemaju obyvatelia telku s moznostou prijmu Digitalnej televizie je irelevantne. STB za 500 az 1000 si snad jednorazovo moze kupit kazdy, kto ma zaujem o prijem. Kto nie, nech pozera z okna, co je mnohokrat zaujimavejsie ako cumiet na bednu

V mladších rodinách to ta půlka nejspíš bude, starší lidé s tím samozřejmě tolik nespěchali, ale jak se nedávno ztratily z DVB-T nějaké programy (zejména ČT sport) a byly chvíli jen na DVB-T2, tak to dost lidí donutilo k nákupu set-top boxu. Každopádně výměna postupně probíhá je nesmysl to ještě teď řešit hromadně konverzí DVB-T2 signálů do něčeho jiného, aby ten zbytek, co to zatím neudělal, nemusel pořizovat vlastní přijímač DVB-T2. Navíc DVB-T2 s HEVC má do budoucna možnosti vylepšování, což by konverzí do čehokoliv jiného bylo zablokované (analog nepřenese ani HD ready) a DVB-T má limit asi na FHD. Každopádně škoda, že tazatel nenapsal, co dostal za úkol vyřešit. Jsem si téměř jistý, že tam nešlo o žádný set-top box a hromadné řešení DVB-T2, ale jen o vyřešení antén a rozvodů :)

-Naopak mladší na to kašlou , plošná Tv je především pro starší divákyvětšina obsahu v DVBT2 stejně bude upscalling PAL , FullHD bude pomálu a na 4K myslím v podmínkách ČR můžeme zapomenout.-DVBT2 STB to nekonvertuje na T1 ale chová se stejně jako konzole či DVD\BR přehrávač s HDMI.Teoreticky to může i konvertovat na T1 PAL či NTCS

Není pravda, většina obsahu je real FHD, natáčí se tak už dlouho. Jak funguje normální DVB-T2 STB samozřejmě vím, ale asi nebudeš po celém domě rozvádět HDMI ;) To by skutečně musel být konvertor do T1 nebo analogu, nic jiného po domě rozvádět nelze.

Jinak ti mladí když už, tak TV nemají vůbec, ale z těch co ji mají a používají, tak jich podle mě alespoň polovina už má možnost příjmu DVB-T2.

-Opravdu nativní FullHD tam tolik není tolik. Jen s tím že upscallling za Vás už dělá ten kdo to vysílá i u profesionálních řešení bývá kvalita tragická ikdyž je lepší než to co dělá STB nebo televize-samozřejmě že pokud mladí sse na to nedívají lelze se divit že se to nezaplatí a to aď na straně výrobce obsahu, vysílatele , nebo i toho kdo by chtěl rekonstruovat STA.

Upscalovaný PAL na FHD poznáš na první pohled :) A hlavně nevím, proč by to dělali, když už se dlouho točí vše přímo ve FHD nebo i víc :)

Protože prošné televize ČT šprýmař i noha těží z levně nakoupené archivní produkce. Ty kanály navíc stylu..... drama, krymi, kční , doku atd..... ...stále nad ni ma visí to, že se přesunou do placených nabídek.

Tak na takové blbosti se nedívám, tak je možné, že nějakou kriminálku Miami mají jen v SD a upscalují :)

Já na to taky nekoukám , ale o co asi jde někomu kdo chce dělat upgrade STA.

Předpokládám, že jste SVJ nebo bytové družstvo. Pak bude třeba udělat výběrovku (malého rozsahu?) jako správní hospodáři a vybrat firmu, která to provede. A podle stanov o tom rozhodne výbor nebo shromáždění vlastníků jednotek.

To je samozřejmost (resp. by měla být), ale jako krok č.2. Dle mého soudu, bych měl mít jako zadavatel alespoň základní znalosti a technickou představu o fungování (popř. získání přehledu a zkušeností z jiných domů) a podmínky pro výběrové řízení specifikovat. Pokud se to zvrhne na "styl tydýt": "Poptáváme přechod domu na DVBT2 - nabídněte" , je něco hodně špatně. Ve světle formulovaného dotazu tazatele k technice-řešení, to hraničí téměř s jistotou.

Takové řešení po technické stránce existuje, jmenuje se transmodulátor, například tento https://www.dipolnet.cz/transmodulator_2xdvb-t-t2... umí zkonvertovat dva multiplexy DVB-T2 to DVB-T. HD obraz bude předpokládám zkonvertován na nižší rozlišení, ale to asi majitelé starších TV zkousnou.Záleží na tom, kolik lidí v baráku to využije, jestli to schválí schůze vlastníků/družstva, protože v principu ti, co už mají TV s DVB-T2 tunerem budou ze společných peněz (fondu oprav) hradit toto zařízení těm, kdo mají starší TV. My to na baráku máme (55 bytových jednotek).

A prave toto pokladam za kontraproduktivne. Najlepsie je to riesit az na konci u uzivatela koncovym zariadenim.

Za tu cenu mas 12-15 dvb-T2 STB, ktore mozes rozdat uzivatelom so starsimi tv.

Pochopitelně, čím větší panelák/skupina paneláků, tím více se to vyplatí :)

Jasne, ale aj tak ma prekvapuje, ze sa dnes este riesia STA rozvody. Byval som v meste v bytovom dome, a STA sa roky vobec neriesilo od cias analogu. DVB-T signal silny aj na izbovu antenu. Dediny zasa podla pokrytia, individualny prijem DVB-T2/S2.Kazdopadne, pre tazatela je najlepsie priviest signal ku koncovemu uzivatelovi a ten nech si ho spracuje, ako chce-moze. Nejaky prevod na ine pasmo by bol fakt efektivny iba pri komplexe bytovych domov, idealne, ak by sa na rozvody pamätalo uz pri stavbe.Doteraz vsak nevieme, ake to vlasne zadanie tazatel dostal...

STA musí na velkých barácích být prakticky ze zákona, jinak se riskuje, že si každý obyvatel dá svou vlastní anténu. Má na to v tom případě právo.

Majitelé moderních TV, co se chtěli dívat na ČT HD, jsou jistě nadšeni. Rekomprese přeplněného komerčního muxu musí být taky parádní podívaná.

Majitelom CRT je to asi jedno. Majitelia FHD a vyssie asi budu trosku ukrateny, stale maju moznost individualneho prijmu. Ono je fakt, ze aj HD programy skylinku, upc zo satelitu su teda fakt v dost mizernej kvalite. Trosku to zavisi od pouziteho stb, ale aj tak je to mizeria. Staci pozriet na astru 19 na nemecke programy, bud volne HD, alebo balik HD+, je to fakt rozdiel v kvalite v prospech nemcov. SD tam vyzera lepsie ako HD z dvb-t. No a 4k myslim ze este chvilku moc riesit nemusime...

Pokud jim tam ty původní Dvb-T2 muxy pustí, když tam nasadí ten úžasný reenkodér. A těch 16 stanic v jednom Dvb-T muxu, to bude tak kvalita VHS, to poznají i na CRT.

Ano, dnes skoro kazdy provider skrti datovy tok, koli setreniu na sirke pasma. je to bieda, vsade reklamy zeleneho smejda na 4K telky, ale realne mame HD, obcasne FHD s biednym datovym tokom, hm... Po prevode este horsia kvalitka, no...Kazdopadne pre tazatela tu padlo kopec rad a navodov, ako na to, ale uz ich asi nepotreboval

O kvalite vysielaneho obsahu sa radsej ani nezmienujem...

Taky by šlo do STA kromě nativního DVB-T2 přidat v analogu programy ČT a 2-3 komerční pro dožívající CRT. Stejně jich ale bude postupně ubývat. Životnost LCD TV dokonce bývá kratší než u CRT, takže ty starší taky postupně mizí.

existuje společný set top box pro více uživatelů v bytovém domě?Díky