» Poradna » Mobily

Reproduktory vs zesilovač

Dobrý den,chtěl bych poprosit na radu, na úvod opět musím říct, že nejsem žádný elektrikář, takže pokud bych řekl vysloveně nějakou hloupost, tak se prosím nezlobte.Potřeboval bych poradit ohledně reproduktorů:pokud budu mít subwoofer 400 W RMS, 8 Ohmů,azesilovač 2 x 200 W, repro min. 4 Ohmy;pokud tomu dobře rozumím, tak v tom zesilovači jsou vlastně dva stejné zesilovače, protože se na něj běžně připojují dva reproduktory. Je v případě uvedeného subwooferu možné obě svorky ze zesilovače napojit na jeden reproduktor, tedy že by do něj šlo max 400 W (2x200 W)? Je to možné, aniž by něco vyhořelo?Předem moc děkuji za kladné odpovědi

Odpovědi na otázku

Je to možné - reprák zapojit mezi "živé" výstupní svorky ("země" zůstanou nezapojené. A vstup budit diferenciálně, tzn. třeba z XLR konektoru (jedna "živá" svorka do levého "živého" vstupu, druhá do pravého, stínění na zem.).Je otázka, zda máš zdroj zvuku s výstupem na XLR ... nebo prostě s dif. výstupem. Dá se to samozřejmě snadno postavit, je to jednoduchý obvod.

Teď přesně nerozumím odpovědi. Zesilovač má prostě dvě volume, na zadní straně svorky a drát. Takže ze zesilovače bych 2 x červený drát (z obou výstupů) připevnil na červenou svorku na reproduktoru, stejně tak 2 x bílou na bílou svorku. Takhle jsem to myslel. Jde mi o to, jestli se v tomhle případě nějak nezvýší odpor nebo něco takového.

Takhle určitě ne Přečti si co píšu.

Já to fakt nechápu, četl jsem to několikrát. To jako zapojit jen ty červené (to jsou ty "živé"?) vodiče a bílé ne?

Přesně tak - ale musí se to budit diferenciálně.

Na vstupu zesilovače je 2 x cinch. Co znamená budit difirenciálně?

Musíš mít třeba zdroj zvuku s výstupem na XLR konektoru ... prostě zdroj zvuku nemá výstup proti "zemi" ale symetricky. Nebo postavit jednoduchý "zesilovač" se symetrickým výstupem nebo použít symetrizační trafo. To trafo je svým způsobem nejjednodušší, na jednu stranu se zapojí běžný jack nebo cinch a druhá strana ze zapojí do levého a pravého vstupu (jen do "živých" vnitřků cinchů). Je to analogické tomu zapojení repráku.

Jinými slovy, pro mě pro laika, to tedy zapojit nejde, aniž bych do toho musel přidávat nějaké další zesilovače, redukce a jiné aparáty.

Pokud nemáš ten XLR výstup nebo to trafo, tak to není úplně jednoduché. Nic ti ale nebrání použít jen jeden kanál ... vzhledem k dvojnásobné impedanci to ale bude dávat jen 100 W.

PS: některé zesilovače jsou už na to zařízené - dají se přepnout do "můstku", tím se vyřeší to diferenciální buzení.

Asi by bylo jednodušší napsat co máš za zesilovač. "asd" myslí zapojení zesilovače do "můstku" na to ale zesilovač musí být stavěný.

Skytec SPL-400. Na přední straně 2 x volume + vypínač. Na zadní straně 2 x cinch vstup, 4 x výstup svorka. Žádné jiné přepínače tam myslím nejsou.

Nemusí, stačí ho budit diferenciálně, třeba z XLR výstupu.