» Poradna » TV, audio a video

Reproduktor

Mam doma reproduktor a je na nem napsano jmenovíty vykon 550W rms a maximalní vykon 1100W kolik MA teda skutecni vykon

Odpovědi na otázku

A jaký skutečný výkon tě zajímá? Trvalý nebo špičkový?

špičkovy vykon me zajima

To je špatně. Tebe by měl zajímat jen RMS výkon.

Špičkový výkon je jen marketingový nesmysl, za špičkový výkon se udává i PMPO, což je úplná kravina. Nejsměrodatnější je sinusový výkon, ale ten se dnes nikde nepíše, dnes se udává RMS výkon, ale ten je to po tom sinusovém hned druhý.

Takže tě zajímá právě ten jmenovitý 550W RMS.

Tak ten tam máš přece jasně napsaný. I když reálně je ta hodnota celkem k ničemu, to jen udává, co reproduktor krátkodobě vydrží, aniž by se poškodil, ale ne že ten výkon bez zkreslení dokáže reprodukovat.

dívej se na RMS, to je výkon, který to dlouhodobě zvládne dávat. Nějaký maximální, který to dosáhne v řádu mikrosekund tě fakt trápit nemusí, tím si akorát v reklamách honí triko.

Šílené marketingové výmysly! Kdysi jsme ozvučovali velké sály 100W(sinus) Dynacordy Gigant, a 2 kusy bohatě stačily na velký sál i s bohatou rezervou.

Potřebuješ tónový generátor, zesilovač a multimetr. Reprák připojíš na výstup zesilovače, na vstup dáš tónový generátor, zapneš, naladíš frekvenci od 100 do 2.000 Hz, Podle toho, o jaký reprák jde, (v tomto rozsahu ještě běžné multimetry ukazují přesné hodnoty), a začneš zvedat úroveň až do momentu, kdy reproduktor začne slyšitelně zkreslovat. Změříš napětí a pak už jen počítáš. Nejdříve proud, (U/R Napětí lomeno impedance repráku) a potom výkon (U.I) A připrav se na to, že výsledek bude mnohem, mnohem nižší, než to, co je na tom repráku napsáno. Navíc platí, že akustický výkon je max. 15 - 20% elektrického výkonu.

a kde máš ozvučnici?! Vždyť si utrhne závěs! Zkreslení, ani harmonické (ty nemluvíš o průběhu), laik nepozná. Možná tak ještě limitaci. Možná. A takový výkon určitě není výkonem tabulkovým. Je to vysloveně nesmysl. A účinnost 15-20 % ? Takovou mají jen tlakové reproduktory. Ty se ovšem v tebou doporučeném pásmu nevyskytují.

... a stejně očekávám, že bdělý cenzor (nazvat to moderací by bylo urážkou toho slova), to tu brzo zamkne.

Ono se tu už docela mazalo a dávno zmizel i tazatel Patrik. Jak jsi psal už v pátek, dotaz stejně vypadá na trolla.

Ale bacha na hygienu a poškození sluchu, jak máš ve zvyku varovat...