» Poradna » Počítačové sítě

Repeater vs. powerline

Ahoj, potřeboval bych poradit s pokrytím wi-fi. Bydlím v bytě, který je do písmene E (chodba spojuje tři pokoje). Problém je, že UPC wi-fi modem je v jednom z krajních pokojů. Jak je z písmene E patrné, je druhý krajní pokoj dokonale odstíněn několika stěnami, takže je tam signál velice slabý. Problém jsem zkoušel řešit opakovačem signálu v chodbě, který jsem nainstaloval cca na polovině cesty mezi oběma pokoji. Bohužel Huawei WS323 se příliš neosvědčil - spojení je nestabilní a často padá. Přemýšlím nad nějakým "lepším" opakovačem, který by měl stabilnější spojení (možná je to samotným opakovačem, možná by tomu trochu pomohly antény) popř. nad powerline (elektronistalace je nová, každý pokoj na vlastním jističi => nevím, jestli ty jističe nepředstavují problém). Chtěl jsem se proto zeptat, zda-li mezi Vámi není někdo, kdo podobný problém úspěšně vyřešil. Díky, Macky

Odpovědi na otázku

Pokud je elektroinstalace nova, kde je instalace sitovych rozvodu?! Predpokladam ze ji, jako obvykle, nikdo neresil ze slovy ze to poresi wifinka... a ejhle ono to nefunguje 😀No nic k nastale situaci, powerline je sazka do loterie, budes muset vyzkouset sam, bud budo nebo nebudou fungovat, to ti nikd dopredu nerekne. Nejistejsi reseni, ktere ale urcite nechces slyset, je natazeni kabelu a umisteni samostatneho wifi ap nebo , obycejneho “wifi routeru” nastaveneho do rezimu AP+switch... zde ziskas take dalsi porty pro pripojeni kabelem.

sorry, omylem tuknuto na minus misto plus

Hodně určitě záleží jestli jsou jističe na 1 fázi.Pak by Powerline mohlo jít.Na jinou fázi Powerline nepůjde.Zkoušečkou je třeba zjistit./1 fáze mezi jističi - nic neukáže, jiná fáze - ukáže 400V/Jestli bydlíš v bytě a máš 1f hl. jistič - Powerline by mělo jít.Jestli by dlíš v rodinném domě a máš 3f hl. jistič, tak musíš změřit.

I byt může mít 3f přívod, nové byty dnes mívají právě 3f a pokoje rozdělené mezi fáze. Pak je to problém.

"Staré" paneláky byly na 1f. / A černé staré jističe /.Psal, že má novou elektriku, tak to má už asi s přepěťovými ochranami, ale přes ně by to také mělo jít.Samozřejmě vyzkoušet zkoušečkou napětí "starou" nebo i diodovou a ne šroubovákem s doutnavkou, která indikuje pouze přítomnost napětí.

Jinak já nemám Powerline - nemám s ním žádné zkušenosti.Bylo by dobré, kdyby jsem někdo napsal, kdo to používá./Já mám PC s bratrem propojeno 50m ethernet kabelem cat.5E a switch TP-Link 8x100MB pro všechny další "přístroje" a WiFi 2,4GHz a pokryje celý barák./

A jinak já sice taky nemám PowerLine, ani neznám osobně nikoho, kdo to zkoušel. Ale co píší jiní třeba i tady na Poradně, tak to nemusí projít přes jistič (je v něm ne jen bimetal, ale také cívka, přes kterou to nemusí projít), nemusí to projít přes elektroměr, pokud to někdo vede do nějakého druhé domu/bytu..., a zní to logicky. Co o tom od zkušeností jiných vím, tak je to tak trochu alchymie, je potřeba to prostě zkusit. Osobně bych do toho šel jen pokud není opravdu vůbec žádná jiná možnost.

Ja jsem to pouzival na dvou mistech nekolik let. Fungovalo to obstojne, ale v kazdem pripade je lepsi natahnout ethernetovy kabel, pokud je to jen trochu mozne.

Pres jistic to projit musi, to je proste galvanicke spojeni. Ja powerline adapter mam na privedeni internetu do sklepa. Odhadem je to nejakych 30 metru vedeni v medi, vede to pres tri jistice a dvoje hodiny(jedny indukcni, jedny elektronicke) a vysledkem je pouzitelne pripojeni k internetu. Na mobilu pres wifi jsem nameril nejakych 30 Mbitu. Otazka je, jestli to neni omezene spis tou wifi. https://www.alza.cz/tp-link-tl-wpa4220-starte... Pouzitelne to rozhodne je, ale na trvale pouzivani v byte bych radsi provrtal steny a natahnul kabel.

Nemluvím ze své zkušenosti, taky jsem si dřív myslel, že to přes jističe musí v pohodě projít, ale prý to není jisté, že to spolehlivě projde. V tom jističi je i cívka, na které by pro vyšší frekvence mohl být útlum. Docela to dává smysl.

V jistici je par zavitu, to fakt problem neprestavuje. Daleko horsi je ruseni od ostatnich spotrebicu(spinane zdroje, stmivace osvetleni). Jistic je to posledni, kde bych hledal problem.

Každopádně to ale z principu představuje útlum. Ten powerline musí běhat na docela vysokých frekvencích a pro ně těch "pár závitů" už není úplně zanedbatelných. A v kombinaci s rušením od spotřebičů to může být ta poslední kapka, která to znefunkční.

jj, proto je to v podstatě tak trochu alchymie. Někomu to může prolézt přes dva jističe, někomu ne. Asi v tom hraje roli víc věcí. Myslím že se nedá jednoznačně říct "ano, je to dobré a funkční" nebo "stojí za ho...". Prostě to zkusit jak se bude chovat k těch kterých podmínkách.

A kolik takových wifi sítí v tom baráku je? Když jsem měl v paneláku svou Wifi a k tomu jsem viděl ještě nejdnu dvě, svištělo to faj, teď když těch wifi sítí chytám cca 20 tak jsou rychlosti naprosto tragické a jelikož se mi nechtělo tahat UTP přes celý byt řeším právě ethernet přes elektřinu. Koupil jsem nějaké levné krabičky s rychlostmi až 500Mbit/s reálně se ale dostávám mezi 40-80Mbit/s dle dotazu na prodejce, pokud bych zvolil rychlejší, něco jako 1-1.5GBit/s měla by mi ekvivalentně vzrůst i rychlost, tzn mohl bych se dostat někde na 100-150Mbit/s přes zásuvky.

Jestli je to "na mě", tak bydlím "na samotě u lesa", takže 1 WiFi mi "stačí" ./Router umí i 5GHz, ale má menší dosah - nepoužívám./Jinak se omlouvám za své překlepy."switch TP-Link 8x100Mb"Někdo se ptal na: " ethernet kabelem cat.5E " /většinou se uvádí malé cat.5e/Zde je "specifikace" : https://cs.wikipedia.org/wiki/Strukturovan%C3%A1_k...

Ty fakt ty uvozovky a závorky (lomítka) používáš úplně bez rozmyslu. A proč nám sem dáváš specifikaci UTP (FTP, STP) kabelů? Myslíš že to neznáme? Jsi jediný co to (možná) zná?

Ptal se na to nick "Vladimír". /níže/

On se na to NEPTAL, on narážel na to velké písmeno. Běžně se ty kategorie značí malým písmenem, ne velkým. Kdybys četl co Vladimír psal, tak bys mohl vycítit, že o tom něco ví.

No a proto se vyplati kdyz uz se dela elektrika udelat i poradnou sitovou kabelaz, tohle je docela slusna tragedie... ale chapu ze lepsi nez nic :)

1) Asi myslíš proudové chrániče (v hantýrce "fíčko"). Přepěťová ochrana je něco jiného, tu není povinné mít (proudový chránič u trochu starších rozvodů, ale už TNC-S, musely být jen na koupelnových a venkovních zásuvkách. Dnes na novějších rozvodech musí být na celém rozvodu. Stačí jeden třífázový 100mA jako hlavní chránič celého rozvodu a pak 30mA na koupelnovém rozvodu zásuvek)2) Ta stará zkoušečka, tomu se říká vadaska. Buď tu, nebo její moderní podobu s LED diodama (to asi myslíš tou diodovou zkoušečkou), nebo to změřit multimetrem.

Najjednoduchsia moznost je pripojit smerovu antenu na pocitac ak mas taku moznost. Wifi so vsesmerovymi antenami nefunguje moc dobre za viacerymi stenami. Taka antena sa da aj vyrobit nemusis ju kupovat. Na odskusanie to moze stacit.

A ma si tam dat 24dBi plnou parabolu nebo sito? 😀Ostatni zarizeni pripoji jak? V miste kde ma slaby signal musi umistit dalsi AP.

Pozri, ja to tak mam, anteny si robim sam z odpadovehu cuprexitu a nemam problem cez tri steny na vzdialenost 20m rychlostou 90 Mbps s najsunkovesimi zariadeniami tplink741 a nejake smejdove USB wifi Tenda. Na super perfekne vyladenie som si napisal appku podla ktorej najdem najvyhodnejsiu polohu anteny pretoze cez viacej stien zalezi na kazdom centimetri. staci antenu posunut o par cm vedla a rychlost spadne na 1/2.

Tim sis ale i sam potvrdil ze to neni reseni pro bezneho, neznaleho uzivatele - uz jen to umisteni anten. Navic to neresi dalsi pouzivana zarizeni ktera bude potreba pripojit. Umisteni dalsiho AP je v mnohem rozumnejsi a praktictejsi reseni.

Je vam jasne, ze odpovedate trollovi, vsakze?

Písmeno E? V pokojích pod okny provrtat zeď a natáhnout kabel. Existují i ploché kabely, které se dají táhnout pod kobercem nebo za lištou, aniž by ji odtlačily. Nevýhoda plochých kabelů je ta, že se kupují hotové i s konektory a tak se musí vrtat větší díra, což ale v době vrtacích kladiv není až tak velký problém (pokud nemáš, existují půjčovny).

viz. 27. 03. 2018 15:03

Situaci máš zjednodušenou díky chodbě. Natáhni tudy kabel a můžeš dát AP kamkoli chceš. Pokud použiješ AP s PoE, tak nepotřebuješ ani poblíž mít zásuvky el. rozvodu.