» Poradna » Notebooky

Repasovaný nebo nový počítač pro studenta

Dobrý den, rád bych požádal o radu při koupi nového stroje pro studenta technického oboru. Cenový strop 20 - 22K. CAD programy již moc nevyužiji, ale do budoucna bych si ve volném čase rád modeloval. Další požadavek: přípojení 2 FullHD monitorů, stříhání domacích filmů (4K?). Rád bych, kdyby tak 10 let vydržel Uvažuji nad repasovaným: https://www.incomputer.cz/hp-zbook-15-g3-mobile-wor... nebo něco nového:Ryzen 5 https://www.alza.cz/lenovo-ideapad-gaming-3-1... I7 - ale to už jsem přes cenový limit: https://www.alza.cz/lenovo-ideapad-gaming-3-1... Ryzen 7: https://www.czc.cz/hp-pavilion-gaming-15-ec0... https://www.alza.cz/hp-probook-455-g7-d610442... Líbí se mi i ten probook, ale už má integrovanou grafickou kartu a malé ssd. Ta grafika asi není ideální?Hlavní otázka je, když jdou ty technologie tak dopředu, tak jestli tyto nové NTB nejsou srovnatelné s tím repasovaným. Kde už pravděpodobně baterka bude KO. Ten repasovaný stál v roce 2015 cca 60 tisíc.Děkuji,

Odpovědi na otázku

To je jedno, kolik stál původně ten repasovaný notebook, dneska už to výkon moc nemá. Procesorový výkon je dnes už slabší a grafika je tak na úrovni GTX960M nebo GTX 1050. Pokud potřebuješ silnou grafiku, tak je lepší se zamyslet nad Lenovo Legion 5 namísto Ideapadu.

Děkuji Vám mnohokrát za radu. Nakonec objednám Lenovo Legion 5 https://www.mall.cz/notebooky/lenovo-legion-5... Jediná škoda, že to nemá Ryzen 7. RAM pak dokoupím, až něco pošetřím.

ak potrebujes a vyuzijes quadro, ber zbook jazdeny. Ak nie, probook 455 g7

Děkuji, za tip. Ale není lepší to Lenovo IdeaPad pad, pokud má dedikovanou grafickou kartu a ne dedikovanou jako ProBook 455 G7. Repasovaný mě odrazuje, že s tím má brácha špatnou zkušenost (Dell Latitude).

nieje, to sa bude hriat jak magor a 3 dni po zaruke ti to odide.

Zbook je po stránce dílenského zpracování o dost výše než Probook. Co se Pavilionu týče, tak na ty notebooky tu lidi převážně akorát nadávají.

Děkuji za Váš názor. Pokud bychom odmysleli dílenské zpracování. Je ten ProBook parametry srovnatelný s tím Zbook, nebo je stále Zbook o parník lepší. Co ta integrovaná grafická karta u ProBook?

probook ma radovo 2x vykonnejsi procesor, ale nema vypocetnu grafiku na CAD programy, takze v pripade zlozitych vykresov ti pojde lepsie zbook

Zbook by na CAD měl být mnohem lépe vybaven. Ale na to "stříhání domacích filmů (4K?)" zapomeň - jednak na 15ce displeji nebude střih za moc stát a druhak na střih 4K nemá výkon ani leckterý desktop, natož pak notes.

1) Jak máme chápat připojení dvou monitorů? To jako, že k danému NB připojíte ještě dva monitory? Nebo že jeden monitor bude toho NB a druhý externí? Nevím, že by k vámi zvoleným modelům šlo připojit dva monitory.2) Plánovat, že NB vydrží 10 let je utopie. Budete rád když přežije záruku. Proč? Protože teploty a chlazení. Zvláště s vaším plánovaným využitím, kdy bude prakticky kontinuálně NB běžet na max. A i když vydrží, tak už za 5let bude technologicky úplně mimo mísu. NB stárnou minimálně 2x tak rychleji než desktop. Kupujete menší výkon a přitom platíte za malé balení.3) Pro vaše použití je lepší desktop -> viz bod 24) Pokud plánujete 4K video, tak zřejmě k danému NB plánujete připojit 4K monitor. Pokud ano, tak si ověřte, že vůbec má ten NB výstup na monitor, který zvládne alespoň 4K@60Hz5) Nevím, co je přesně myšleno CAD programem, ale jsou takové, které běží velmi mizerně na integrované grafice, nebo z na ní mají osekané funkce. Ověřte si co v jakém programu budete pracovat a taky v jakém budete stříhat to video. Je možné, že budete muset vybírat z modelů s dedikovanou grafikou.6) 16GB ram vidím jako minimum. Pro data to bude chtít velké disky a to ideálně velké SSD disky. Toho v NB nedocílíte. Tam je bráno jako luxus 512GB SSD. Z toho vyplývá: Nebyl by lepší desktop, kde lze vše rozšířit?Je to jen pár poznámek k zamyšlení. Pokud jste připraven na kompromisy, tak by snad mělo být možné něco vybrat. Jen si chce dát bacha, aby to umělo opravdu to, co potřebujete.

Děkuji za vyčerpávající odpověď. 1) Možnosti připojení monitorů si ověřím. Bylo to myšleno připojit dva externí monitory k NTB.2) Chápu, že by byl lepší desktop. Bohužel jako student se ještě potřebuji občas s počítačem přemísťovat. A aktuální HP Probook 455 G2 - aktuálně 6 let starý s pořizovací cenou cca 13 K přestal vyhovovat.

nebo si na náročnou práci kup desktop + dva monitory a starý notes si nech do terénu. Nemám až tak problém s penězi, ale taky se mi nechce kupovat drahý výkonný notes a dělat na malém displeji náročné věci, co můžou počkat domů / do kanclu na desktop.

Na kancl, poznamky a tak ten stary laptop prece furt staci. Tudiz je treba dokoupit nejaky slusny desktop na CAD a jine drsnejsi veci. Protoze za vykonny laptop byste musel vytasit hodne penez.