» Poradna » Notebooky

Repasovane ntb

Zdravím, příští rok budu studovat na střední škole obor který z velké části zahrnuje programování a zatím dost uvažuji nad koupí repasovaného ntb. Chtěl bych se tedy zeptat, zda není risk, že když si koupím repasovaný notebook s procesorem např. páté řady a starou integrovanou grafikou tak hardware nebude kompatibilní s některými programy. Také by mě zajímalo s kolika roky výdrže bych asi měl počítat, pokud budu kupovat zařízení ve stavu A a baterií ve výborném stavu. Přemýšlím nad řadami Thinkpad T nebo X a Latitude.

Odpovědi na otázku

Repas Dellu je dobrá volba - rozhodně lepší než nový "plasťák" za tutéž cenu.Obvykle se na repasy dává 1 rok záruka. Já bych se toho nebál. A výdrž bude určitě větší než u těch plasťáků....

Na to, aby se s tím teprve učil zacházet, repas stačí. Většina eshopů s repasy má rok záruku, některé i dva, počítám, že rozhodující bude cena. Nové nejobyčejnější s Celeronem začínají na šesti tisících a jsou slabé, Za tři nový určitě nebude. Ale repas by se asi našel.

Latitude ani Téčkového Thinkpadu bych se v repasu nebál a vydržet může klidně několik dalších let. Budeš programovat jen na woknech nebo bude dualboot např. s *buntu? I s linuxem je to na zmíněných modelových řadách OK, někdy jen potřeba instalovat s připojením k netu přes kabel aby se natáhl i ovladač na Broadcom wifinu.

Budu se podybovat jen v oknech, většinou asi Arduino IDE, takže tam by problém být asi neměl.

Doma používám Latitude E5420, coz je notebook z roku 2011. Za pár slupek před dvěma lety vyměněna baterie, doplněný SSD disk a notebook běhá jako z praku. Koupený jako repas před 5 lety za 7000.

Koupit v této situaci repas je určitě dobrá volba. Životnost takového stroje Vám nikdo nezaručí, ale jak tu bylo zmíněno, solidní prodejci repasů dávají záruku. O kompatibilitu programů bych se nebál, jen u staršího stroje může být limitující spíš výkon pro některé náročnější aplikace (nicméně to u nového levného plasťáku většinou taky). ThinkPad je taky dobrá volba, máme v práci stroje starší deseti let, původně jezdili s cesťákama a dodnes bezproblémově fungují, dostali jen SSD a některé nové baterky. Dellem chybu také neuděláte.

Tak ono dost záleží na tom kdo ten repas provedl.