Reklamace sluchátek z druhé ruky

Zdravím, před časem jsem koupil od známého sluchátka, které se nedávno poškodili a tudíž je budu reklamovat. Má otázka zní jestli pro vrácení peněz (Mám za to, že sluchátka nebude možné opravit a nové mi nejspíše neposkytnou jelikož sluchátka již společnost neprodává) bude stačit kupní smlouva mezi mnou a známým nebo potřebuji postoupení práv z vadného plnění? Předem děkuji.

Odpovědi na otázku

Stačí originál nebo kopie faktury. Ale néé té mezi tebou a známým.

Ne tak docela. Prodejce může legálně odmítnout vrátit peníze a obecně i vůbec přijmout reklamaci od kohokoliv jiného, než kdo zboží původně koupil, pokud ty osoby nemají mezi sebou písemnou dohodou o převodu práv ze zodpovědnosti za vady (nestačí ani běžná kupní smlouva).

sluchatka su z eshopu alebo kamennej predajne? Ak su z kamennej predajne, tak ma blok z pokladne a moze tam ist aj Svaty peter, zoberie sluchatka a blok, vratia mu $$$ (ked na to pride). Ak to kupil v eshope, tak to musi reklamovat ten, kto to kupil, takze znamy to vyreklamuje, vratia mu peniaze a on tie peniaze da Kel-ovi. Vybavene.

trochu upresnim, moze to reklamovat aj Kel, ale v mene toho znameho.

Jj, samozřejmě pokud by to měl jen na prodejku bez faktury na jméno, tak to nemusí řešit.

Jenom taková teoretická otázka.Co když ty sluchátka stály 2 tis. a ten je přeprodal za 1 tis.Kolik mu vrátí - tomu poslednímu v řadě, když to obchod musí zaplatit kupujícímu v plné ceně (2 tis.)? A co když to bude ten poslední kdo zinkasuje všechny peníze za vrácení, když předtím zaplatil pouze 1 tis.?Jestli je to eshop tak je to jednoduché, eshop má zaregistrovanou adresu 1. kupujícího, dle obvyklých podmínek pouze on je oprávněn reklamovat, a mají zaregistrovaný bankovní účet (platební kartu). V případě dobírky spárují jméno na adrese s jménem na bankovním účtu.

to je jednoduche. Kupil som gtx1060 za 380€. Predal som ju po 1 roku tebe za 100€. Po dalsom roku sa pokazi - prides zamnou, poslem ju na reklamaciu, vratia mi 380€. Vsetkych 380 dam tebe ako aktualnemu majitelovi karty. Tak je to spravodlive.

Takže jsem na to dle tvé logiky vydělal 280€.A ty jsi "prodělal" 280€ + ještě náklady (čas) na vyřízení reklamace.

a co navrhujes? ja si necham 280 a tebe dam 100? ale to je tvoja grafika, nie moja. Cas a naklady na vybavenie reklamacie su zaratane v predajnej cene 100€.

ak nesuhlasim s tym, ze ti budem vybavovat reklamaciu, tak ti tu kartu rovno nepredam.

No a jak si to představuješ? Pokud prodejce není schopen závadu opravit ani věc vyměnit, vrátí prostě celou zaplacenou částku tomu, kdo oprávněně reklamaci uplatní.

mno, přijde mi to sice hovadina řešit, ale pokud bych za někoho, komu jsem prodal coby fyzická osoba bazar zboží v záruce, měl řešit záruku u prodejce já, tak bych si z těch peněz minimálně strhl náklady na poštovné za to poslání na reklamaci.

s tym sa da suhlasit. Pointa ale je, ze tie peniaze patria novemu majitelovi a nie mne

alebo mu kludne mozem dat inu funkcnu 1060 a peniaze si nechat..

Kdo za kolik si to prodal mezi sebou, je irelevantní, vrací se vždycky zaplacená původní částka. Nicméně jak píšeš, z pohledu zákona má nárok na uplatnění reklamace pouze původní kupující, nikdo jiný, protože následný prodej jinému uživateli nepřenáší současně právo na zodpovědnost za vady. Takže ideální je v takovém případě, když to reklamuje původní kupující. Existuje ale taky možnost, že si mezi sebou sepíší dohodu o převodu práv ze zodpovědnosti za vady a potom už může rovnocenně reklamovat i druhý majitel.

Potřebuješ postoupení práv zodpovědnosti za vady. Ovšem ještě je otázka, co to znamená "sluchátka se poškodily"? Pokud se přelomil kabel nebo něco jiného, tak ti to na záruku stejně nevezmou

Ve většině obchodů mu stačí doklad o koupi. Žádné další papíry jsem v životě nepotřeboval a to jsem reklamoval už mnoho věcí, co původně koupil někdo jiný.

Ano, ale zaručené to není. Zvlášť pokud by mělo dojít na vrácení peněz, může prodejce odmítnout vrátit je komukoliv jinému, než původnímu kupujícímu. Sice to není úplně logické, ale skutečně předprodej nějakého zboží v záruce neznamená automaticky, že nový majitel má právo reklamovat. V zákoně je to postaveno tak, že prodejce za vady výrobku ručí spotřebiteli. A z pohledu zákona je spotřebitel výhradně ten, který výrobek koupil. Zvlášť v poslední době, kdy se většina věcí kupuje z e-shopů a na dokladech je jméno kupujícího, s tím může být problém. Prodejci to obvykle neřeší při běžných reklamacích, ale pokud má dojít na vrácení peněz, tak už ano.

Já neřeším teorii a co by kdyby. Já píšu o realitě. Minimálně ve velkých obchodech to nikoho nezajímá. Ale dovedu si představit, že se na tom mohou točit garážové eshopy, pro které je každá reklamace, natož vrácení peněz, problém.

No, možná by ses divil, ale můžeš na to narazit v běžných velkých shopech typu Alza, Mall, T.S.Bohemia atd. Tam je nákup spojen s kupujícím a problém je už jen to, že třeba informace o vyřízení reklamace automaticky půjde na telefon nebo mail uvedený při nákupu zboží. Samozřejmě pokud vlezeš někam do Datartu apod., koupíš si tam na místě a za hotové set-top-box, tak dostaneš prodejku bez identifikace kupujícího a potom platí co píšeš. Nikdo to nebude řešit a ani nemá jak.

Jestli je "známý" podnikatel a prodal ti to v rámci obchodního vztahu tak (asi) můžeš reklamovat, Nechápu ale termín z druhé ruky.Pakliže ti to prodal v rámci vztahu kámoš-kámoš tak tedy zcela určitě ne. Tam se to kupuje "jak běží a leží", a veškeré rizika jsou na tvé straně. Můžeš to dát soudu, který to jako bagatelní zamítne, můžeš si dát udělat znalecký protokol, najmout advokáta a opět to dát k soudu. Víš kolik to stojí peněz?! Otázka je, zda chápeš co tím vším riskuješ. Chceš kámoše? Jestli ne, tak jsi na správné cestě, a ještě tě okolí pomluví že jsi asociál.A jestli to chceš reklamovat u nějaké "třetí osoby" tak to je téměř vždy ve výlukách. Proč by ten prodejce měl brát zodpovědnost za svého zákazníka, který to třeba poškodil a tobě prodal jako na "náhradní díly".

nechapem preco tato otazka.. ked ti ja predam sluchadla, ktore som kupil ja na moje meno v eshope a pokazia sa, tak ti ich budem reklamovat ja. Predal som ti ich s tym, ze je to v zaruke. Ak ti to predam bez zaruky - to je na nasej dohode, tak nic reklamovane mat nebudes.