» Poradna » Notebooky

Reklamace NTB na základě špatné optimalizace OS

Čaute všichni,potýkám se s menším problémem. Pod tlakem Black Friday jsem zakoupil ntb od Lenovo: https://www.alza.cz/lenovo-ideapad-720s-13. Bohužel jsem úplně nestihl nastudovat výhody/nevýhody 4K obrazovky a nyní je notebook běžící ve výše zmíněném rozlišení víceméně nepoužitelný. Podle diskuzních fór nese vinu Microsoft a jeho nové škálování ve Windows 10. Ve Full HD běží počítač naprosto obstojně což ale bohužel není úplně kýžený stav.Můj dotaz tedy zní: Má cenu se snažit reklamovat? A pokud ano, tak jak postupovat? (špatný OS, HW, atd...)Díky za reakci.D.

Odpovědi na otázku

Z logiky věci reklamovat nemáš co. Není to rozbité. Čistě teoreticky kdyby ti to opravili do "stavu nového notebooku" tak to bude stále fungovat stejně. Jediné co můžeš tak si nastavit fullhd rozlišení a na tu nesmyslnost se 4K zapomenout. Naštěstí 1920x1080 je přesně polovina nativního rozlišení 3840x2160, takže to bude vypadat stále ok a nebudeš tam mít nějaké hnusy z důvodů interpolace.

Není úplně pravda. Pokud jsou vlastnosti NTB v rozporu stím jak je uvedl prodejce při prodeji, tak můžeš reklamovat.

Tak prodejce určitě neuváděl, že ten notebook bude ve 4K mistrem světa ve výkonu Ale nějak fungovat bude, takže není co reklamovat. Navíc když výkon nestačí, není problém použít rozlišení nižší.

Pardon, omylem jsem klikl minus.

4K na 13" - vy lidi jste fakt úchylní s tím rozlišením. A víte, že lidské oko dávno už nemá takové rozlišovací schopnosti...ale marketing vládne světu...

když si někdo koupí 13"-15" notebook s 4k s tím že je to teď in, tak mu tam nastavím zvětšení 100% aby si užil to 4k.. "jééé to je nějaký malý.. ty písmena mají 2mm.. já na to nevidím" chtěli jste 4k máte výhodu že se Vám toho hodbě vejde na obrazovku.. to jste chtěli.. Obvykle to končí nastavením zvětšení 175-200% takže tam nakonec je fullHD (ono i fullHD 1:1 na 13" je peklo)4k na menších displejích než 24" je totální úlet a podvod na neznalýho zákazníka.

Já nesnesu ani kolegy Surface, ten tam má na 12" 2K a ani na to se nedá koukat.

Tak jde o jemnost displaye 4k bude mít jemnější vykreslení než FHD. Když se nastaví škálování 200% velikost všeho bude jako na FHD. Na vyšším rozlišení nevidím nic špatného. Není to jen o pracovní ploše.

Máš pravdu, že bude jemnější zobrazování, ale současně budou mnohem vyšší nároky na vykreslování, protože vykresluješ 4x víc pixelů než ve FulHD a je jedno, jak si nastavíš škálování.

První minus od pixelového úchyla

Jen jestli ono není lepší být pixelový úchyl než šachovnicový zpátečník...

Ehm, problém je, žze člověk nevidí dooprvdy očima, ale mozkem, rozlišení oka je totiž docela tragické, ale mozek skládá a interpoluje obraz z mnoha "snímků" z obou očí.4K na LCD notebooků není sice nutné, ale prostě větší jmenost samozřejmě poznáš, stále je to na hraně jen průměrného tisku.

4K na 13" je naprosto normální. A nejlepší je sledovat, jak příznivci zoufalých čtverečků na obrazovce sledují svou čterečkovanou šachovnici a závistivě prskají, zatímco na vysokém rozlišení se všechno znamenitě čte, málem jako vytištěné.Ano, člověk nemá takové rozlišovací schopnosti. No a?Jinak je ale samozřejmě potřeba volit rozumný operační systém, který dokáže takový hardware náležitě využít.

4k na 13" je úchylárna... možná tedy máte oči jako rys a při fullHD vidíte na 13" pixely, ale většina lidí takovou genetickou modifikaci nemá :) mám velký problém vidět jednotlivé pixely i na fullHD 24", na 13" se není o čem bavit

"Ano, člověk nemá takové rozlišovací schopnosti. No a?" - no tak asi nemůže vidět rozdíl, že?"Jinak je ale samozřejmě potřeba volit rozumný operační systém, který dokáže takový hardware náležitě využít." - běž už s tím neustálým cpaním Linuxu všem do pr**le.Lepší být zoufalý příznivec čteverčků, než zoufalý de*il.

Vrátit ve 14 denní lhůtě. ☺

Nebo Microsoft podpora. Pokud v záruce (já měl placený help-desk), dokonce vzdáleně provedou opravu. Jsou dost ochotní. Jen to čekání na spojení je htůůůůza. Pokud však nejde z jejich pohledu o 'vlastnost'.Důvod k reklamaci to není. Ale záleží na prodejci.

V případě OEM licence MS podporu neposkytuje. Uživatel se musí obrátit na podporu výrobce notebooku.

OEM jen výrobce. Já měl placený helpdesk.

Pokud ho kupovals jako celek s OS. A pokud NTB nesplňuje parametry které udává výrobce/prodejce tak bych reklamoval. Pokud splňuje tak máš smůlu....Zkus se zeptat ve sdružení ochrany spotřebitelů.

Ještě doplním. Pokud ti prodejce píše podporu ve 4k a win10 a není to pravda tak bych reklamoval...

Tak on nepsal, že by ten notebook nefungoval. Jen je prostě v tom 4K na jeho vkus pomalý, ale to není důvod k reklamaci.

pokud mě ho prodejce prodal stím že je použitelny ve 4k a on není tak mám právo zboží reklamovat...Teď záleží na tom jak se ta pomalost projevuje v reálu jestli tam mu nejdou jen oblíbené hry a nebo je celý systém tak zasekaný že se v něm nedá v prakticky pracovat.... Může zkusit soudního znalce .... Případě sdružení ochrany spotřebitelů.... Tam mu řeknou konkrétně....

To máš to samé, jako ty notebooky s W10 a 32GB úložištěm. Taky je to teoreticky funkční, ale v praxi nepoužitelné, přesto to nevyreklamuješ. Znovu opakuji, hardware je plně funkční a SW se v podstatě reklamovat nedá. A v tomto případě nepochybuji, že to nějak fungovat bude. Není důvod, proč by ve 2D v běžných programech neměl fungovat. Že to nezvládne 3D, to je druhá věc.

Sudny znalec mu bude na co, ked nezacal sudny spor? Vysledky sudneho znalca, nie su pre predajcu zavazne k nejakej cinnosti.

Taky nechápu, co furt všichni mají s tím soudním znalcem, kdykoliv se někomu něco nelíbí Ti co to doporučují nechápou, že i když si já zaplatím soudního znalce, on mi nepodepíše slepě můj názor na věc, ale bude posoudit to nezávisle a hlavně bude muset být schopen svoje tvrzení případně obhájit proti jinému znalci. A kromě toho, jak píšeš, samotný znalec je k ničemu, nemá žádnou pravomoc, stejně tak jako ČOI, organizace na ochranu spotřebitele nebo jiné spolky. Pokud někdo hodlá platit znalce, tak musí být rozhodnutý to dotáhnout až před soud, jinak jsou to jen vyhozené peníze. A samozřejmě i když se rozhodne jít k soudu, tak nemá žádnou záruku výsledku a může to zaplatit celé i s chlupama Takže ano, bránit se, ale smysl to má je v opravdu jednoznačných případech.

Pokud se jedná o spornou reklamaci kterou prodávající nechce uznat. Tak pak není špatné se obrátit na soudního znalce. Ten ve většině případů ti když popíšeš problém tak ti nezávazně řekne jestli má smysl vypracovávat posudek a platit za něj nebo ne.... Pokud máš posudek od znalce který je v tvůj prospěch tak většina solidních prodejců reklamaci uzná a ještě ti ten posudek proplatí. Alza předpokládám je solidní prodejce....

Solidní prodejce obvykle přistoupí na řešení i bez soudního znalce A zase naopak ti nesolidní, ti zase nepřistoupí jen na základě nějakého vyjádření znalce.

Navíc tohle opravdu není na reklamaci, co by k tomu asi tak ten znalec mohl napsat? Že ten výkon nestačí na plnohodnotné používání ve 4K? To je pravda, ale prodejce určitě ani netvrdí, že to ve 4K je blesk Navíc není nic jednoduššího, než na běžnou práci použít rozlišení nižší.

Citace ze stránek prodejce:Velký výkon vám umožní pracovat, ať jste kdekoliv, a to bez jakéhokoliv omezení.

tohle je samozřejmě marketingový blábol - ta "práce" je totiž natolik variabilní že to prostě nelze nikdy zařídit. pro někoho je práce vyhledat jednu věc na google, pro druhého je to poslat dva maily, třetí už by rád 3d modelování a rendering, čtvrtý je herní tester a potřebuje k práci skutečný hi-end, a pátý tam třeba chce rozchodit oracle. všechno jsou to práce ale s naprosto odlišnými nároky na HW pracovního stroje.

Ja jsem ten NTB v ruce neměl pokud se jedná jen o kosmetickou pomalost která na normální práci nemá vliv tak je jasné že na reklamaci nemá nárok. Ale pokud se mu to seká že i když prohlíží web stránky a píše ve wordu apod.... tak je to něco jiného.

To co jsi zde napsal lze velice jednoduse a jednoslovne schrnout - nesmyslTo mu spis nauctuji neopravnenou reklamaci... ono neni co reklamovat.

Není co reklamovat. HW je v pořádku a na SW se záruka nevztahuje. Respektive je velmi omezená a řídí se jinými pravidly.

SW je prakticky v každé elektronice(lednicí počínaje ...TV konče) podle tebe by pak velká část vad nebyla reklamovatelná. Ono hodně záleží na tom je SW koupils jak součást výrobku nebo jestli ho koupil zvlášť....

SW má velmi omezenou záruku, SW je v podstatě autorské dílo, něco jako hudba. Zkus jít reklamovat hudbu, že se ti nelíbí, jak hrají A kromě toho, tohle žádná závada HW ani SW není.

On nekupoval samostatně SW.Ten NTB jsem neměl v ruce já ani ty-Znova obecně:Pokud deklaruje prodejce určité vlastnosti výrobku při koupi . A ukáže se že ty deklarované vlastnosti výrobek nemá. Tak tě nemusí zajímat je jestli je problém SW nebo HW, protože SW byl součástí výrobku. Můžeš reklamovat a prodávající ti musí výrobek dát do takového stavu aby splňoval deklarované vlastnosti které uvedl při prodeji. Pokud se jedná o vlastnost výrobku a výrobek ty vlastnosti nemá, případně je ani nemohl mít tak je to pak klamání spotřebitele ....

Prodejce deklaroval 4k = splněnoProdejce deklaroval W10 = splněnoJe kombinace funkční? Ano = splněno.Nevím kde je nedostatek výkonu. Pro běžné používání grafika v CPU 4k bez problémů zvládá a měla by zvládnou těch 4k obrazovek více.Jestli se mu na to špatně kouká, nebo něco využívá výkon GPU více v tom 4k, to není problém toho notebooku ale uživatele a jeho nadměrných očekávání, to je totiž nejčastěnjší problém těch, co si stěžují na výkon.

Používám HD 620 a 630 denně v různých strojích a monitory (vždy více) s 1440 + několik fHD dispalayů atd. běží mi tu miliarda věcí, nikdy to nemělo problém. Kde má HD 620 limit jsou samozřejmě hry a střih videa, jinak je to ok.Jak jsme psal dříve, nevěřím ani náhodou, že se to ve 4k "kouše" při běžné práci, to je prostě nesmysl..

Proto bych rád viděl ty "problémy" natočené.Ono to může být pomalé v některých aplikacích, ale kvůli tomu že například běží něco v systému a díky limitovanému chlazení a nízkém TDP u ultra tenkého stroje bude výkon v zátěži dost přiškrcený, jak na CPU tak GPU, pokud je to prohlížeč používající GPU akceleraci, přiškrcená grafika by mohla způsobit problém v horší odezvě. Což ale neznamená že SW a HW funguje špatně, jen je to právě to přehnané očekávání.

Výrobce rozhodně netvrdí, že ten počítač je bůhví jaký rychlík. 4K tam je a funguje a že je to pomalé, to je prostě vlastnost daná kombinací HW a SW. Ale funguje to a splňuje to parametry uváděné výrobcem/prodejcem. Co na tom chceš proboha reklamovat?

Díky všem. Notebook samozřejmě použitelný je, ale trhane animace a pomalé scrollovni nejsou podle mého úplně žádoucí vlastnosti počítače kolem 25k.Přesně jak někteří píšou, jde o to že byl inzerován 4k display ale notebook to činí dosti pomalým. Full HD samozřejmě řešení je, ale jde o princip. Notebook opravdu nebyl kupovankvůli 4k rozliseni, mel to byt prijemny bonus.Co se 14ti denní lhůty tyče, bohužel notebook se mnou jel na dovolenou, tím pádem jsem ji prokaucoval.

"mel to byt prijemny bonus"kdo ti řekl že je to příjemný bonus ? z jakýho důvodu ?

Např. kvalita barev byla na srovnatelném modelu o dost lepší než na FullHD zobrazovačích.

A ty barvy jsi porovnával na vlastní bulvy (samozřejmě i s kontrolou nastavení parametrů zobrazení, podání barev apod.) , nebo jsi jen věřil nějakýmu reklamnímu blábolu?

Zkus trochu líp popsat, co znamená, že je téměř nepoužitelný? Co na tom nefunguje nebo funguje blbě a jak?

možná ty " ale trhane animace a pomalé scrollovni nejsou podle mého úplně žádoucí vlastnosti počítače kolem 25k." natočit. 4k by to mělo zvládat levou zadní

Otázka je, jestli tyhle problémy nejsou způsobeny spíše tím, že to Lenovo je jako každé jiné zasrané balastem od výrobce a pomohl by čistý systém. Ono to možná nebude tím 4k, jako spíš tím, že ten procesor a grafiku zatěžují nesmyslné analýzy uživatelských dat s napojením do Číny.Já teda mám na SP6 podobné rozlišení, horší i5 procesor a žádné trhání ani zdaleka nepozoruju, grafika se fláká někde na 10%.

Ak by si dosiahol uspech pri reklamacii, tak iba z dobrej vole obchodnika, lebo zakonnu povinost na reklamaciu to nenaplnilo.

použitelnost notebooku je čistě dubjektivní záležitost.. Vybral sis 4k displej se všema jeho negativama. Pokud se ti zdá že je 4k pomalý tak si tam nastav fullHD.. v čem je problém ?Auto s litrovým tříválcem taky budeš reklamovat jako podvod na zákazníka, protože jezdí jinak než jinej model s 2.0 turbodieselem ?

Srovnání trochu mimo. Pokud mi bude špatně zesynchronizovana převodovka s motorem, bude to moje vina?

Ne, bude to vlastnost auta. Není to žádná kusová závada.

srovnání s autem sedí myslím uplně přesně na tvůj případ.Auta s tříválcem se prodávají (prodávali) jezdí to, funguje to, ale jaksi to není uplně ono. Ten motor je prostě slabej a komfort z jízdy je naprosto jinej než když si koupíš auto se silnějším motorem. Pikantní je že např. Fabie s tříválcem nebyla za nějakou extra malou cenu, ale za normální cenu auta s běžným motorem.Ty si koupíš notebook s integrovanou grafikou a na tom pověšenej 4k displej.. Podle mě to přesně sedí na auto s tříválcovym motorem... Funguje to, ale každýmu musí bejt jasný že to nebude ono (krom pár naivků který skočej na tu slevu která tam mimochodem byla proto že to nikdo nekupoval.. - bez urážky)

Definoval bych to ne se silnějším motorem, ale s normálním motorem On ten výkon těch tříválců na poskakování po městě stačí, ale normální motor to není, když tomu chybí válec

to je optimalizace.. místo 3 čtyřválců se dají vyrobit 4 tříválce..

On je normální motor = 4 válec? To definoval kdo? 4 válec je také nenormální motor, který postihl downsizing už dříve před tříválcem. Za 5 let bude co, tří válec "normální" motor a jednoválec nenormální? Pro mě normální motor začíná na V6.

Tříválcový motor je opravdu nenormální Tam nejde o downsizing, ale porušení principu za cenu výrazného zhoršení komfortu. U čtyřválce nastává každou jednu otáčku zážeh jednoho válce = plynulý chod. Odstranění jednoho válce znamená 3 otáčky = 3 zážehy a 4.otáčka bez zážehu = silná nepravidelnost. Takže motor nepříjemně hrčí a duní a aby se s tím dalo vůbec jezdit, musí mít proti čtyřválci neúměrně těžký setrvačník, který způsobuje zase další nepříjemnou vlastnost, pomalé reakce na plyn a naopak dlouhý doběh. Prostě funkčnost čtyřdobého tříválce je naprosto proti přirozenému a osvědčenému režimu. Nedá se s tím pořádně jezdit... Čtyřválec stejného objemu by byl daleko příjemnější na jizdu, k když by třeba nebyl o nic silnější. V podstatě je to prznění funkčního motoru :)

OT: Je třeba říct, že jakýkoliv inDženýr ti řekne, že ideální chod má řadovej šestiválec (ne 4 jak si mnozí chybně myslí). A i proto je mnoho sporů proč neměc používá dvouhmotu u inline 6 když tam není vůbec potřeba a jen brutálně prodražuje servis..

Optimální chod má Wankel. Ten se točí jedním směrem, ale má zase jiné problémy.Pro každý motor je problém aby šel při výbuchu dolů maximální rychlostí, pak se zastavila ojnice na "nulu", pomocí setrvačníku, či dalších "výbuchů", šla s pístem nahoru, tam se zase zastavila na "nulu" atakdále.Pro motor je jedno jestli je to dvouválec, tříválec, čtyřválec a nebo jiný x-válec.Od toho tam je setrvačník, dnes dost často dvouhmotový a vyvažovací hřídele a ty tam nejsou pouze kvůli chodu motoru, ale hlavně kvůli pohodlí posádky. To že jsou drahé díly s tím se nedá nic dělat, ale nesouvisí to s motorem, možná že jsou nižší a nebo lepší exhalace a pak to souvisí s měřením a legislativou. Oktávku škodovka dnes "zbouchá" max. za 80-120 tis. dle výbavy.

Ano, 6 válec má plynulejší chod, o tom žádná , ale oba, 6 i 4 válec, mají chod rovnoměrný, na každou otáčku připadá stejný počet zážehů, respektive všechny zážehy jdou po sobě ve stejných odstupech (při konstantních otáčkách), kdežto 3 válce ne, tam jdou 3 zážehy ve stejném intervalu a 4. chybí To prostě není normální motor...

Jinak ano, V6 je taky normální motor, ale je to poněkud nadstandard, že má více než 1 zážeh na jednu otáčku. Ale 3 válec vzniknul "rozbitím" čtyřválce a normální motor tím získal v podstatě jen samé negativní vlastnosti.

i7 8550U s HD 620, zajímá mě, co na tom ve 4k nejede. Trochu mi přijde, že tu tazatel plácá.. Win na tom musí běhat uplně v klidu, co to nedá jsou nějaké náročné aplikace a hry ve 4k, ale běžná práce na tom musí normálně fungovat, to mi nikdo nevymluví.. (HD 620 zase takovej shit není, aby neutáhla windows, office, chrome atd. ve 4k).

Sekat by se to rozhodně nemělo. Integrovaná grafika má na tohle certifikaci a umí akcelerovat takové rozlišení. Také by měla umět přehrávat plynule videa v takovém rozlišení atd...Ačkoli nezpochybňuji zdejší příspěvky, že to byl špatný výběr a 4K se na tu obrazovku nehodí, přesto to nemusí být onen problém.NB jsou od výrobce plné balastu, po spuštění se nahraje hromada sraček + je tam starý OS a staré ovladače. Zkusil jste to reinstalovat? Je tam nejnovější OS Windows 10 verze 1903? Je tam poslední ovladač grafiky stažený ze stránek Intelu? Zkusil jste smazat všechen balast? Osobně bych si udělal zálohu a zkusil i čistou instalaci. Pokud to ani po čisté instalaci nejnovějšího OS a s nejnovějším ovladačem nebude funkční, tak bych jim to omlátil o hlavu. Záruka SW neřeší, takže by reinstal neměl ničemu vadit, ale pro jistotu bych udělal tu zálohu, abych jim to tam mohl při nejhorším zase plácnou všechno zpět. To kdyby se cukali.

dobrá poznámka. Čistá instalace rovnou aktuálních Win10 by měla bejt první co zkusit.

Podíval jsem se na ofiko stránky - zmínka:https://www.lenovo.com/us/en/laptops/ideapad/ide... CITACE:Featuring up to UHD resolutionAž ... 'up to' ... což značí, na hranici možností nějak 4K zobrazí (například fotky). Smůla k reklamaci, zobrazí 4k.

Ale prd, klidně to 4k dá při práci (office,net atd.), že to jen zobrazí je nesmysl, nevěřím tomu ani trochu, že to nejede..

Pro kupujícího je podstatné co uvádí a deklaruje prodejce. Protože sním uzavíráš smlouvu.

Povypínej si průhlednost a další efekty a bude se to hýbat líp. Zkus taky aktualizovat ovladače GPU.

Koupil sis naprostou blbost kvůli reklamní akci, tak si nestěžuj. Je to zkušenost k nezaplacení.

Diskuze dlouhá jako blázen.Prosím tě, k vrácení máš možnost 14 dní po zakoupení bez udání důvodu. Právě proto k tomu zákonodárce při tvorbě zákona přistoupil aby si to uživatel mohl vyzkoušet.Tím že jsi si notebook nechal jsi "řekl" je to v pořádku.Teď k meritu věci, pakliže máš 4K displej tak máš možnost zvětšit celé to rozhraní, nebo pouze písmo atd. je to v nastavení Windows. Pakliže je neovládáš tak je třeba vytáhnout nějakou pětku z kešeně a dojít se zeptat k profesionálům.Samozřejmě že se můžeš ohánět tím, že máš starý a neaktuální software, typicky Office 2007 které tuším že toto neumí. K tomu je to jednoduché, pořiď si nový a kompatibilní software. v tom ti nikdo nebrání.

Nevýhody 4K obrazovky nexistují; stačí si nastudovat výhody. Pokud operační systém nevyhovuje, nejlepší je nainstalovat si takový operační systém, který bude vyhovující. K tomu není třeba vyskakovat jako čertík z krabičky a reklamovat celý počítač. Spíš je lepší takovou věc předem uvážit a neplatit zbytečně licenční poplatky za nepoužitelný systém v ceně počítače. Některé značky (Dell XPS 13 například) se dají pořídit bez předinstalovaného odpadu.

Jdi už s těmahle kecama do pr*ele, de*ile.

"Nevýhody 4K obrazovky nexistují; stačí si nastudovat výhody. " jasně, zrovna třeba u notebooku, tedy mobilního zařízení kde je prioritou co nejdelší výdrž baterie je fakt geniální mít tam na 13" 4k panel který nemáte šanci nijak využít, zato vám bude ten HW zatěžovat řádově více nežli fullHD. Tomu říkám logika :D

Windows se 4K nemají o nic větší problém, než Linux, takže nevím co se tady snažíš zase plácat o OS...

Problém, který popisuje původní tazatel, mi připadá o dost větší než ... s čím vlastně srovnáváš?Zapšklí obdivovatelé šachovnicového obrazu se prostě nezapřou.