» Poradna » Mobily

Reklamace iPhonu v Datartu

Ahoj v úterý jsem si koupil NOVÝ iPhone 5S 32GB ve Zlíně v Datartu. Zapnul jsem ho nastavil a už jsem si pomalu začal všímat, že se baterie až příliš rychle vybijí. Byl jsem s tím v iStores a tam mi řekli, že to opravdu není normální (do servisu ho ale bohužel dát nemohou, protože je z Datartu). Už jsem zkoušel všechno, obnovit telefon, úplně vycucat a zase plně nabít ale nic nepomohlo. Proto bych chtěl, aby mi Datart vrátil peníze, protože mi vlastně prodal vadné zboží. Proto jsem si volal na prodejnu a tam mi bylo sděleno, že jej musí poslat do Britexu, aby tam potvrdili vadu telefonu. Opravdu to je ale nutné? Vždyť telefon opravdu je 3 dny starý, a i naprostý laik pozná že něco není v pořádku když v 6 ráno má na telefonu 90% a v 13:00 jej už musí dát na nabíječku, navíc pokud na něm nedělal nic náročného (+- 1 hod prohlížení internetu na WiFi a pár minut hudby). Navíc by ho určitě poslali do Britexu. Máte s tím někdo zkušenosti? Jak vrácení peněz proběhlo?Díky,V.

Odpovědi na otázku

Pokud jsi chtěl vrátit peníze a projeví se to do 6 měsíců od zakoupení, měl jsi uplatnit tzv. vyvratitelnou domněnku, tozn. že došlo k rozporu s kupní smlouvou už při převzetí, takže jsi měl přímo u prodejce odstoupit od kupní smlouvy pro nesplnění jakosti při převzetí (podle "nového" obč. zákoníku).Právě se zlínským Datartem mám tyhle zkušenosti: Reklamoval jsem tam sat. přijímač - nestihli do 30 dní-vrátili peníze. USB flash disk a SD karta - okamžitě vyměnili. Dál bezdrátová sluchátka ke kterým jsem měl nečitelný doklad - podle jediného čitelného údaje (datum prodeje) vyhledali, vystavili nový a uvedli servis kam to pošlou - protože jsem měl cestu kolem tak jsem to tam hodil sám a za 2h byly sluchátka opraveny.

Kupoval jsi ho přes internet - tzn. objednávka přes internet a na prodejně pouze fyzické vyzvednutí nebo jsi ho koupil na prodejně bez objednání. Pokud to první, máš nárok na odstoupení od smlouvy bez udání důvodu do 14 dnů od zakoupení.

Tak naštěstí ta první možnost - objednání na prodejně a následné vyzvednutí. Takže myslíš že když tam prostě přijdu a budu chtít to zboží vrátit tak nebude problém to vyřešit na místě? Vůbec s takovými věcima nemám zkušenost.Díky,V.

Pokud jsi to objednal přes internet, tak máš zákonné právo na odstoupení od smlouvy. Nevím, jak je to teď v novém občanském zákoníku, ale v tom starém byly popisovány situace, kdy zakoupíš rovnou vadnou věc - doporučuji si to dohledat v současném zákoníku.

"Proto jsem si volal na prodejnu a tam mi bylo sděleno, že jej musí poslat do Britexu, aby tam potvrdili vadu telefonu. Opravdu to je ale nutné? Vždyť telefon opravdu je 3 dny starý, a i naprostý laik pozná že něco není v pořádku když v 6 ráno má na telefonu 90% a v 13:00 jej už musí dát na nabíječku,"Ano, toto je skutecne nutne. Kdo ma tu vadu posuzovat? Prodejce? Uklizec v datartu?

O jaké vadě to mluvíš, on jde jen vrátit výrobek v zákonnné lhůtě 14.dnů a v tak novém stavu, v jakém ho koupil. Nechápu, proč on by měl řešit problémy za druhé! Člověk by jim rád napověděl, že prodávají zmetky a co tomu je, ale paradoxně by jejich problémy hodil na sebe a doplatil by na to. Takže raději ze sebe udělat "hňupaˇ".

překvapuje mne, že to nemůže vyřešit přímo servis Apple (a to se na jejich servis kdysi pěly ódy...) - spousta eshopů píše, že tyhle věci je možné řešit přímo se servisem dané značky a pro zákazníka je to často rychlejší páč prodejce tam to zboží stejně pošle. Zažil jsem to v případě Mall.cz a výrobku Sony a v pohodě.

Vrátit, navíc Datart tuším má ve svých podmínkách i to, že lze do 14 dní vrátit i zboží koupené v kamenné prodejně (alespoń dřív to tak měli, nevím jak dnes)

Cituji:Záruka vrácení zbožíNaším cílem není prodej výrobku za každou cenu, ale spokojený zákazník.Nesplní-li výrobek vaše očekávání, zavazujeme se k tomu, že ho přijmeme zpět. Zcela nadstandardně nad rámec zákona vám umožňujeme vrácení zboží zakoupeného v kamenné prodejně DATART do 10 dnů od nákupu. Podmínkou je předložení nákupního dokladu DATART (účtenky) a nepoužitého, nepoškozeného výrobku v kompletním obalu včetně veškerého příslušenství.Pro vrácení zboží zakoupeného v našem internetovém obchodě DATART.cz plně respektujeme 14denní lhůtu na vrácení zboží a podmínky stanovené zákonem.Záruka vrácení zboží se nevztahuje na produkty osobní hygieny a média, u nichž to reklamační řád nedovoluje.http://www.datart.cz/sluzby/zaruka_vraceni_zbo...

Já mám s Datartem dobrou zkušenost v tomto ohledu to fungovalo přesně tak, je to tady máte napsané, takže se člověk nemusí bát si něco koupit.