» Poradna » Windows (a jiné OS)

Reinstalace Windows 8.1 - Product key

Zdravím. Rozhodl jsem se přeinstalovat windows 8.1. Systém je nainstalovaný už od výrobce, nedošel mi s ním tedy žádný disk. Jedná se o Acer Aspire E1 (771G). Zkoušel jsem klasickou metodu přes nastavení windows -> Obnovit tovární nastavení. To na mě ale vyplivno dialogové okno, že nebyl nalezen patřicný oddíl. Tuším, že se jedná o onen Recovery oddíl nainstalovaný výrobcem, ale podle všecho v PC tento oddíl mám ( Ve správě disků to skutečně zobrazuje jeden 21GB oddíl (OEM). Další možnost je potom čistá instalace přes CD, k tomu je ale potřeba Product Key Windows. U starších PC Byl vždy na štítku na těle PC, ale zde je jenom zespod samolepka "Windows 8". Toť vše. Máte s tím prosím někdo zkušenosti? Předem děkuji za rady.

Odpovědi na otázku

Tovární zálohu můžeš využít. Ovšem ne skrze blbost "Obnovit tovární nastavení". Tovární nastavení by mělo být správně návrat do tovární zálohy, která je uložena v tom skrytém oddílu(21GB) a lze ji spustit při vypnutém stavu ntb po spuštění tlačítka start a hned následně odklepnout některou klávesu F9, F10, nebo jinou klávesou, nebo klávesovou zkratku. Ostatně jak spustit tovární zálohu, to bys našel v manuálu. Nějaký návod bys našel i na YouTube. jestliže jsi však změnil velikost oddílů na disku, pak tovární záloha nebude funkční.. K čisté instalaci Win 8.1 nepotřebuješ znát KEY k aktivaci systému. Klíč je uložen v Biosu a po čisté instalaci OS a připojení k internetu, je systém automaticky aktivovaný.Je na tobě, jak se rozhodneš..

To jsem také zkoušel, ale Windows opět píše něco ve smyslu, "Nebyl nalezen patřičný oddíl".Co se týče možnosti čisté instalace, nejsem si jist jednou věcí. Původně byly na pc nainstalovány Windows 8. Bude product key kompatibilní s 8.1? Někde jsem se došetl, že ne, jinde zase že už to jde, přes "Nástroj pro vytváření instalačních médií" Od Microsoftu. Nevíš, jak to s tím je?

S tím by neměl být problém. Z Win 8 na Win 8.1 byl přeci nárok zdarma.. Klíč z Win 8 byl tedy automaticky platný pro aktivaci Win 8.1Pokud si přeci jen chceš ten klíč někam poznamenat(zapsat), pak si stáhni portable nástroj RWEverything. Po rozbalení staženého souboru spustíš jako správce RW.exe. Poté v okně toho programu klikneš na záložku ACPI a v novém okně pak na záložku MSDM.. v řádku "DATA" uvidíš klíč tvých Win 8. Matně si vzpomínám, že tenhle klíč používali uživatelé Win 8 k aktivaci Win 8.1.. Ale to už nevím jistě, zdali byla nutná ruční aktivace v upgrade z W8 na W8.1.. Jen vím jistě, že ten klíč je platný pro osmičkáře, kteří přešli na Win 8.1http://rweverything.com/download/ Čisté instalaci Win 8.1 bych se rozhodně nebránil. Pořád lepší, než mít v systému balast od výrobce notebooku.. K té přeinstalaci púotřebuješ jen originál instalačku a ovladače z webu výrobce tvýho noťasu..

teď mě napadá jedna důležitá věc. jestliže bys využil návratu do tovární zálohy(tedy v případě, že jsi neměnil velikosti oddílů na disku), pak by ses dostal do fáze, kdy jsi ten noťas zakoupil tedy do OS Win 8.. nikoliv do Win 8.1.. Uživatelé Win 8 měli na vybranou dvě možnosti, jak se dopracovat k Win 8.11. Upgrade přes STORE2. Formou čisté instalace Win 8.1 na aktivace systému klíčem z Biosu.. K tomu bylo nutné ten klíč opsat z Biosu tím nástrojem RWEverything. Ti, co použili čistou instalaci, s tím přechodem na Win 8.1 neměli žádné problémy.. Trochu matně si pamatuju, že upgrade přes STORE nebyla zrovna nejlepší volba.. kapánek to zlobilo..

Velikost oddílů jsem měnil, tudíž do návratu do "Tovární zálohy" se nedostanu.

Bez zálohy na to ani nesahej !!! Dle manuálu a přes aplikací výrobce si vytvořit zálohu na Flash Disk nad 16GB. Vše je v manuálu a hlavně si to předem dobře prostuduj. Nelze použít paměťová karta apd., Recovery je značně rozežrané, tak počítej zálohu formou na druhý disk nebo Flash Disk s dostatečnou kapacitou pamětí. Nelze použít zálohu na několik DVD, není podporovaná. Navíc bez vytvořené zálohy mimo Ntb tě systém nepustí ani provést tovární reset.Původní tovární zálohu nikde neseženeš od výrobce. Jinak přepsat to můžeš i originál verzi Windows 8.1 Home. Pokud se chceš zbavit balíčku software navíc od jiných dodavatelů, kteří přispěli různě do výbavy. Hlavně si vypal DVD s ovladačema a baličkami o, které stojíš a otestuj je-li funkční, pak teprve něco můžeš řešit. Originál W8.1 stáhneš z Microsoftu přes aplikací Media Creativ Tool W8.1.

Dobře, záloha ovladačů je hotova. Teď se mi stáhnul W8.1 přes software od Microsoftu. Problém nastává při vytváření "Výchozí tovární zálohy" kdy mi Acer Recovery Management napíše, že "Konfigurace jednotky pevného disku není zadána do výchozího nastavení z výroby. Zálohování přerušeno"

1. Tovární záloha pomocí utility od výrobce (Acer recovery management) je něco jiného než tzv. "tovární záloha" Windows. A jelikož jsi měnil oddíly na disku, je, jak už bylo řečeno tovární obnova (i záloha) nepoužitelná (selže). Recovery oddíl můžeš tím pádem klidně smazat - je ti k ničemu a jen zabírá místo na disku.-----------------------Pokud máš zálohované ovladače, udělej čistou instalaci W8.1 s formátem disku.

Vzít ISO Windows 8.1 Home od Microsoftu,přes RUFUS připravit instalačku (hádám že GPT pro UEFI),zformátovat disk a nainstalovat. Od Windows 8.1 a výš není product key potřeba! Je uložen v UEFI a navázán na základní desku,jak u notebooků tak u desktopů!!

No, moc bych tomu nevěřil.. Tazatel měl původně Win 8.. NE Win 8.1.. a upgrade z Win 8 na Win 8.1 bylo přeci nutné ručně aktivovat, ne..????Viděl jsem několik návodů právě pro ty uživatele Win 8, jak získat klíč z Biosu.. a to přeci nebylo jen pro srandu králíků.. Ostatně ten klíč je tam stále uložený a není problém si ho vytáhnout tím programem RWEverything.. a pro jistotu ještě před tím, než se pustí do čisté instalace..

OEM klíč z BIOSu mu bude celkem k ničemu..

Použij tento návod. http://web.tobynet.eu/obsah/reinstall/windows81... a udělej čistou instalaci 8.1, aktivovat to normálně půjde, klíč si to vezme z BIOS, nebo ho pak před AIDA64 vytáhneš a aktivuješ. Problém nebude.

Tak s vašima radama to snad dám nějak dokupy :) Všem moc díky!

Já bych to provedl následovně:1. Pomocí RWEverything bych si vytáhnul klíč z Biosu.2. Stáhnul bych si instalačku Win 8.1 pomcí utilitky z webu Heidoc https://www.heidoc.net/php/Windows%20ISO%20Downl... Páč tohle je nejrychlejší a ISO se stahuje tak jako tak ze serverů MS.. Nebo stažení zde, opětovně ze serverů MS:https://s1.rg-adguard.net/ms/techbench-new/ nebo zde: https://s1.rg-adguard.net/ms/techbench/dump.html Vše naprosto legálně od MS.. volba je na tazateli.. 3. Stáhnul bych si ovladače z webu výrobce notebooku pro OS Win 8.14. Stáhnul bych si Rufus a připravil na flešku instalačku dle stejného schématu disku tak, jak to má teď.. Pravděpodobně GPT a UEFI .. A nejspíš mu takové schéma Rufus nabídne automaticky dle aktuálního systému.. https://rufus.akeo.ie/downloads/rufus-2.12.exePoté nabootovat instalačkou a hned v prvním okně průvodce instalací podržet klávesu Shift + klepnout na klávesu F10.. Tím se spustí příkazový řádek, do kterého napíše tyto příkazy:Po každém příkazu odklepnout "Enter"1. Diskpart 2. List Disk3. Select disk X .. přičemž místo písmene X napíše číslo disku..tedy nejspíš to bude číslo 0(nula) 4. Clean5. Exit6. Exit Tím je celý komplet disk jako nepřidělené místo na disku. Vše je smazané a to i včetně bezvýznamného oddílu recovery-tovární záloha, která stejně jen zabírala místo na disku, když tedy tovární záloha nelze spustit. A k čemu by to stejně jako bylo..???A začne tedy od nuly. Může pokračovat v instalaci OS Win 8.1 Dá pokračovat na další, pak vybere instalaci VLASTNÍ.. a následně v tabulce Ukázat celý příspěvek

Proč každý cpete do té instalace krok se smazáním oddílů přes CMD? :D Však to samé může jednoduše udělat ve správci oddilů při výběru instalačního oddílu. CMD se používá jen v případech, kdy je nějaký problém.

To je sice pravda.. Ale vím já, že ten člověk to zvládne..??? Měl by smáznout všechny tři oddíly, pokud jde o schéma GPT.. Začít tedy od nuly s tím, že instalátor vytvoří oddíly automaticky.. On by zvolil jen velikost použitého oddílu, který by instalátor poté ještě rozdělil na oddíl zavaděče +ten zkurvenej další malej oddíl.. Na tom použití cmd před samotnou instalací není přeci nic závadného..Tím použítím CMD je to jen ulehčené.. Vždyť tazatel nikdá neinstalovat systém..

Stejně si myslím, že se do toho nepustí.. O té čisté instalaci bude přemýšlet ještě hodně dlouho.. Nejlepší by bylo, kdyby se v průběhu té akce na cokoliv ještě třeba dvakrát zeptal.. Má tam vůbec schéma GPT..??? Dokázal by se sám podívat do správce disků..??? Uměl by třeba spustit příkazový řádek v systému a příkazem Diskpart a dalším příkazem List disk zjistit, zdali je disk ve schématu GPT..??? Měl by info jak na dlani..