» Poradna » Windows (a jiné OS)

Reinstalace WIN 10

Přátelé zdravím. Potřebuji se poradit, jak řešit tuto situaci. Asi 10 dní mám vedle WIN10(disk C:) nainstalován Linux Mint v. 18.3 Cinnamon 64bit.(disk D:). Spouštím přes dualboot, zavaděč je na disku D:.Dnes ráno ale začal WIN10 nějak stávkovat, bu se načítal dlouho nebo výbec. Linux když jej vyberu pracuje bez problémů. Vypadá to na nutnost přeinstalování WIN10(asi čistá instalace.) Při tomto pokusu z flash win ale nejdou winy přeinstalovat přes stávající instalaci win. Jak postupovat, zrušit třeba přes Gpart oddíly na C: a znovu spusti instalaci a jak dále zapojit win10 do Grubu. Je toho dost k řešení. Děkuji.

Odpovědi na otázku

Záloha kde? Predpokladám, že v.... Skús pred bootom stlačiť F8 a keď Ti dá na výber x možností, vyber "posledná známa f. konfigurácia". Preinštalácia by nemala byť problém. Daný oddiel zmaž a musí Ťa inštalátor pustit. Oddiely neruš, lebo zrušiš aj linux. Keď to preinštaluješ, zistíš na čo sa používa záloha?

Potřebné soubory mám zálohované, takže toho se nebojím.

Instalace Win. přepíše zavaděč (grub) takže se pak nedostaneš do Ubuntu. Budeš pak tedy muset grub opravit.Buď z live z Terminálu nebo pomocí Boot repair disc (funguje i pod uefi). Pokud máš ještě klasický bios a nikoli uefi, můžeš k editaci zavaděče použít utilitku EasyBCD.