» Poradna » Ostatní

Regulace otáček ventilátorů

Zdravím mám v pc větráky 4 pin PWN a 3 pin všechny mam zapojené do regulace kterou má zabudovaná moje skřín, mohu ty pwm větráky nějak regulovat? nebo tím že je to PWM se to reguluje samo? jinak jsem zaškrtl v Biosu automatic fan něco a hluk skoro uplně zmizel akorát větráky dva co sají vzduch právě jsou to ty PWM mají takový drnčivý zvuk když dá člověk ucho knim nevím jestli je to tím že se točí na malé otáčky nebo jestli mám něco špatně nastavené.

Odpovědi na otázku

Máš v case nejaký regulátor otáčok? Je pripojený na MOLEX? Logika mi hovorí, že takéto regulátory by mali byť len manuálne, t.j. nastavíš otáčky a toť vsjo. Keby fungovala regulácia dosky, ako by si potom mohol regulovať Ty otáčky?

mám tuto case má tam nějaký regulátor https://www.czc.cz/fractal-design-define-r6-... všechny větráky byli zapojeny v tom regulátoru sestavovali mi to na czc takže nevím jak to stím tam dělali ty větráky mám tyto mám tyto https://www.czc.cz/noctua-nf-a14-pwm/173032/... akorát když to jede na vyšší otáčky jeto trochu slyšet, a manuálně otáčky u nich lze nějak nastavit?

Ja tam žiadne regulátory otáčok nevidím: https://youtu.be/i941I2bbkso

nevím proč na czc to nemají napsané ale v manuálu to je je tam 6 pozic pro 3 pin ventilátory a 3 pozice pro 4 pin PWM

Ale tu rehuláciu má na starosti doska. Ak máš správne ovládače (do dnes poriadne neviem čoho, ale údajne ide o SM BUS), otáčky ventilátorov sa dajú regulovať cez Speedfan. Aspoň ja to robím takto, len ten Speedfan nevie regulovať ventilátory na každej doske a s každým ovládačom (mne pomohol ovládač stiahnutý cez slimdrivers). Ale nebude zle ak otáčky necháš na UEFI

U mňa regulátor otáčok je toto: https://www.czc.cz/akasa-kontrolni-panel-ak-...

1. Pokud máš v pc skříni regulátor pro vlastní regulaci takto připojených větráků ve skříni, lze využít jen standardních rychlostí, které regulátor dovoluje - 3 polohy a takto zapojené ventilátory nelze regulovat v Biosu - nejsou k dispozici: N/A 2. Ventilátory pc skříně lze připojit do konektorů na základní desce a takto zapojené ventilátory lze regulovat v nastavení v Biosu -> dle jeho možností.. *Jestliže jsou ventilátory v pc skříni zapojené na přední panel skříně(regulátor) + napájení konektorem ze zdroje, pak lze v Biosu regulovat jen ventilátor(chlazení) na CPU -> ventilátor chladiče na CPU je vždy připojený do konektoru na desce - CPU-Fan

https://www.czc.cz/msi-z370-tomahawk-intel-z... mám tuto desku mohu do ni někde připojit 2X 4pin PWM ventilátor aby to šlo nastavit teda v biosu ?..moc se vtom nevyznám.díky za odpověd.

Proštuduj si manuál - obrázkové schéma, kde najdeš konektory pro připojení ventilátorů.. a dále v manuálu najdeš i možnosti regulace ventilátorů -> to samé by mělo být v nastavení Biosu -> 3 - až třeba 5 možností + manuální regulace otáček - > dle grafu, který vidíš v BiosuMrknu ti na to.. + k tomu, jakou máš pc skříň a kolik ventilátorů?

má na desce volny Sys_fan 2 a nějaký PUMP-fan1 a dál je volný další sys-fan ale tam mi nedosáhně kabel větráku už a ten PUMP nevim co je ventilátory mám Dva věpředu pwm a jeden vzadu 3 pin. bedna fractial define R6

PUMP by mal byť konektor na vodné chladenie

R6 má 3 ventilátory1. Přední 2 ventilátory musí jít v pohodě připojit do pozice: Sys-fan4 -> horní přední ventilátor, Sys_fan3 -> spodní přední ventilátor.. a ten zadní ventilátor do pozice Sys_fan1 Zde je schéma z manuálu tvé desky: https://www.imgup.cz/image/L2ZK Zde je graf z tvého Biosu(z manuálu) - kde je možné volit regulaci otáček/napětí: https://www.imgup.cz/image/L2ZR

PUMP je konektor pro vodní chlazení - tento konektor je pro tebe bez vodníka nezajímavý..

a vtom Biosu vidím jen ten CPU fan no

a) ten regulátor "ve skříni" je nějak spojený s MB, takže reguluje dle nastavení (UEFI) všechny najednou.b) jednotlivé větráky můžeš nastrkat na headery SYS FAN2,3,4 viz obrázek z manuálu a regulovat je nezávisle (UEFI).c) některé PWM větráky mají sklony při regulaci drnčet, možná při přendání na SYS FAN to může být lepší (nebo taky ne).d) vyzkoušení je na 10 minut.

ad a)Ano, je to možné jen u některých pc skříní a zrovna skříň Fractal R6 asi něco takového umožňuje - viz krabička na zadní stěně skříně -> propojení s deskou*Ovšem u valné většiny obyčejných pc skříní je regulace otáček ventilátorů připojených kabeláží k přednímu panelu nemožná, tedy regulace prostřednictvím desky -> Biosu... tam lze regulovat jen pomocí - 3 polohy přepínačem na předním panelu pc skříně..

tak jsem přepojil ty dva přední na desku a v biosu už je vidím díky ;) akorát se chci ještě zeptat jak to mám nastavit ty otáčky když zaskrtnu automatic regulaci tak mi to vypíše že při 90 stupních pojedou větráky na max a při cca 70 stupních pojedou na 80 procent mám to tak nechat nebo to můžu nějak upravit ?...třeba když budu mít těch 75 stupnu tak na kolik procent musí tak nejmín ten větrák jet?

Klidně to nech na default. Teprve, kdybys měl nějaký problém, můžeš to změnit (a to podle toho, co chceš dosáhnout).Já mám nastavený režim "tichý", točí se dost pomalu a zbytečně neprohání prach dovnitř. Můžeš taky zkusit, při zvýšení teploty si přidají.

Dobrá akorát teda ten tichý režim jsem v biosu neviděl. mám tam na výběr jen toto https://www.imgup.cz/image/L2ZR

Nech ten Smart mode …

Tak zrovna u této skříň musí být zapojená ta "krabička" do CPU Fan (4 pin, podle výrobce), kvůli regulaci + napájení na Sata.Jenže to nefunguje bůhví jak dobře.Po spuštění na mě deska držkovala, že není zapojený chladič na CPU a odmítala nabootovat.Takže jsem to musel napojit na jeden ze sysfanů a do CPU fan strčit AIO.

Was ist das "krabička"?