» Poradna » Ostatní

Regulace otáček motoru

Zdravím,Řeším regulaci otáček el. motoru na stejnosměrný proud 12V o výkonu 150W.Vůbec nevím jaký vybrat potenciometr, dokáže někdo poradit?

Odpovědi na otázku

Tak potenciometrem určitě ne. To by muselo být sakra obrovské hovado, aby ti ho 150W motor nespálil. Na to potřebuješ regulátor. Třeba něco takového:https://www.gme.cz/pwm-regulator-12-40-v-10aAle tento je jen na 10A, což je málo (150W / 12V = 12,5A). Možná tento, když ho doplníš o pořádný chladič:https://www.gme.cz/stavebnice-kh016-regulato... Bez chladiče shoří, ale s ním by měl dát až 20A.

Děkuji, zkusím to. Holt metoda pokusu a omylu bude nejlepší.

Proč pokus / omyl? Vem druhý odkaz, a nech si to složit někým, kdo tomu rozumí. A rovnou mu řekni, ať to dimenzuje na 20A. K tomu tam stačí vyměnit jednu diodu a osadit velký chladič. A hotovo, máš regulátor, co ti zvládne až 20A / 12V (=240W).

Zkusím, Elektroniky u nás v práci, jestli by něco nedali dohromady.

Je to jednoduchý obvod s 555 (o něčem podobném psal i Pozitron dole). To zvládne zapojit každý, kdo se o to jen troch zajímá. Navíc je to prakticky hotová stavebnice, takže to stačí koupit + přikoupit silnější diodu (přesný typ je zmíněn v návodu) a nějaký chladič. Součástky se jen nahází do plošňáku a zapájí. Nic na tom není. K tvému účelu předpokládám nepotřebuješ žádnou přesnou regulaci na konkrétní otáčky. Stačí aby šla nastavit rychlost navíjení podle potřeby a na to to bohatě stačí. Hlavně tam nech udělat i nějaký koncový vypínač, aby se ti naviják nepoškodil tím, že nezastaví včas. To také není nic složitého.

Regulovat komutatorový motor s příkonem 150W potenciometrem? Takový se opravdu nevyrábí. Ale hledej regulátor PWM, to je to pravé ořechové.

150W motor regulovat potenciometrem? To jsi zaspal dobu tak o 70 let. Kdysi dávno se regulovala rychlost trolejbusů obřími potenciometry, které byly na střeše. Ale to je "doba kamenná"..., dnes určitě PWM, stačí jedna "555ka", tranzistor (ideálně nějaký dobrý MOSFET) a potenciometr na řízení šířky pulzu, ale tady stačí nějaký obyčejný poťák.

Upřímně bylo to první co mě napadlo, jelikož elektrotechnika není zrovna můj obor.

Doktore, věnuj se raději svému řemeslu, ať jsi doktor lékařství, práv nebo jiné vědy, elektrotechnika šla zjevně zcela mimo tebe ;)

To máš pravdu, jediný co jsem reálně s elektrikou dělal je zapojení obyčejných světel u automobilu a motocyklů. Regulaci motoru řeším kvůli Coursing navijáku pro psi.

Tohle je celkem běžná věc, určitě existuje hotové řešení.

To je ten problém, že hotových řešení je celkem dost a každý je jiný, nejčastěji vídám startér z auta připojený na přímo k navijáku a jen spínací tlačítko.

Tady ti ten dotaz admin asi brzy zamkne, že sem nepatří. Zkus to třeba tady:http://www.ebastlirna.cz/https://list.hw.cz/pipermail/hw-list/https://kutilska.poradna.net/

Díky za radu.

Nulové informace. Jakýpak druh ss. motoru? Motor + zátěž == pohon! Asi se nebude točit naprázdno pro potěšení, ale má něco pohánět. Tomu se věnuje obor zvaný: "elektrické pohony", žádná sranda.