» Poradna » Programy

Registry - opět k čištění a pod.

Prošel jsem si loňské příspěvky k problematice registrů, ale neuměl jsem najít odpověď na toto:- neuškodí registrům, když je postupně "projedu" na př. RegCleanerem, pak System Cleanerem a dokončím to třeba Reg Supremem - není lepší držet se jednoho progr., než hlava, nehlava čistit - neb je vhodná kombinace několika progr., ale neprováděná "najednou,"- když provádím formátování HDD, tak se určitě něco děje i v registrech, moc by mně zajímalo co,- registry jsou určitý druh paměti uložené v procesoru - jakou mají velikost a zda tato velikost nějak omezuje možnost nainstalování na př. počtu OS a programů - ve vztahu k vel. HDD je možnost jasná, ale jak to je u registrů,Díky za osvětu,

Odpovědi na otázku

já používám  jv16 PowerTools a Reg Suprema myslím že to na škodu nenípři formátování se všechny registry zruší, vymažoua při další instalaci a nasledovném instalování programůse vytvoří nové registry.Zrovna tak se automaticky vytvoří registry při prvním spuštěníprogramu který se nemusí instalovat a máš ho uloženej třeba na jiným disku.že jsou registry nějak uložený v procesoru slyším poprvé, to bude asi kravina.

Trochu jsem váhal s odpovědí, protože jsem si tak trochu myslel, že takto formulovaný dotaz je žertík. Nicméně se přesto pokusím odpovědět zcela vážně dle svých chabých sil (vyskytují se tady totiž mnohem zdatnější borci, ale budiž).  Předně: Vznikl tady poměrně slušný zmatek díky existenci homonym, tedy slov stejně znějícím, ale různého významu. Registr procesoru je něco zcela jiného, než slangový název pro registrační databázi Windows, obecně zvanou též registr. To první je (relativně) malá paměť v procesoru na ukládání mezivýsledků apod., to druhé je soubor (nebo, pokud mě má sklerotická paměť neklame, i více souborů), ve kterém jsou uloženy nutné (i méně nutné, či dokonce prekážející) údaje pro chod Windows. Tato databáze je sice za chodu otevřena v paměti, ale to kvůli rychlosti přístupu k datům v ní.  Když se tedy řekne "vyčistit registr", tak se tím nemyslí trpaslík, pobíhající s rejžákem po procesoru, ale daný program prochází údaje v registrační databázi a vyhodnocuje jejich smysluplnost (a je mu šuma fuk, kdo je vyhodnocoval před ním). Každý operační systém (pokud ji používá) má svoji registrační databázi a procesoru je tím pádem jedno, kolik jich na fyzickém disku je. No, a když se disk formátuje, tak se registrační databáze, jako každé jiné dato, vymaže.

Díky - myslím, že vaše a další odpovědí na můj hloupý dotaz mohou leccos osvětlit a to nejen mně, ale možná i jiným, kteří jsou podobní "amatéři," samouci, odkázání jen na Uživatelské příručky a knihy druhu 1001 tipů a triků ....Snad uznáte, že samouk nejen může mít, ale i má, někdy leccos popletené.

Podle typů procesoru jsou tam 8, 16, 32 nebo 64 bitové registry, a je jich jenom několik. Tam by se nevešel záznam ani jednoho programu ;)

Já bych těm programům na čištění registrů zase tolik nevěřil. Např. jv16 Power Tools jsem  registry proscenoval, program nalezl chybné položky a tyto rozdělil na dvě skupiny (červeně označené se nedoporučuje odstraňovat, naopak zelené lze). Navíc jsem ještě využil další možnosti a nechal všechny nalezené položky opravit a následně jsem vymazal jenom ty zelené. Samozřejmě jsem si tím poškodil instalaci skenovacího a kopírovacího programu k HP tiskárně a horko těžko jsem to zachraňoval z backupu, který si naštěstí jv16 PT vytváří.V každém případě jsem získal takový ten syndrom gravidní jeptišky, která byla předtím tak opatrná a navlékla si na svíčku kondom....

Jakykoliv zasah do registru je podminen aspon urcitou znalosti.Kdyz mazes soubor, taky potrebujes vedet, zda jej muzes smazat...

V takovém případě nechápu funkci onoho programu. Já jsem myslel, že tyto čističe registrů odstraňují chybné položky, aniž by uživatel musel zkoumat, zda každou z těch několik stovek položek může smazat.Zrovna tak jsou programy, které hromadně mažou soubory typu *.tmp, aniž bych se zabýval otázkou, zda to můžu připustit.

Je uznavanym pravidlem, ze soubory tmp jsou pouze docasne a jako takove je lze "beztrestne" smazat. Ovsem to, co si nektere programy ukladaji do registru, vi pouze jejich autori... Nektere polozky jsou na pohled jasne, ale o nekterych se to muzes pouze dohadovat. Abys presne vedel, co si kam ktery program zapsal, musel bys jiz od nainstalovani ten program nejakym jinym programem sledovat a zaznamenavat, kam zapisuje. Pak bys vedel alespon to, ktere zaznamy mu patri. Nic vic. Proto ti vsechny "cistice" registru nabidnou k posouzeni polozky, o kterych LZE PREDPOKLADAT, ze je muzes odstranit, ale nic neni jiste. Cisteni registru je pouze snaha udrzet bordel v registru v nejakych relativne prijetelnych mezich. Muze se nam to nelibit, ale to je tak vsechno co s tim muzeme delat... Autori cisticich programu za to nemohou, ti se jen snazi napravovat to, co nekdo jiny pokazil.

Tento program (treba konkretne jv16) ti vybere podle nej neplatne polozky v registru. Podle nejakeho vnitrniho seznamu ti oznaci ty, ktere nejsou "bezpecne" - obsahuji slova "install" apod.Relativne bezpecne muzes smazat polozky, kterych soucast je cesta k programu, ktery neexistuje, popr. registraci DLL knihoven, ktere uz se v systemu nenachazi. U ostatnich polozek je to horsi.Ja pouzivam RegSupreme a RegSeeker a jeste se mi nestalo, ze by po cisteni neco nechodilo.Navic tyto programy se stale vyviji, zinteligentnuji svoji praci. Takze si vyber jeden, ktery se ti osvadcil a toho se drz. Hlave neexperimentuj s ruznymi novymi programy typu "Super cleaner" apod. Takovy program muze napsat kazdy skolak, ale vysledky tomu jmenu vetsinou neodpovidaji...

já bych to zase tak černě neviděl,vyhazuju v jv16 PowerTools zelený registry po stovkách, zálohu nevytvářím a na žádný problém nepamatuju