Rec 2020 a 10bit a YCbCr 4:2:0 - paradox?

Rok 2016 má být výrazně ve znamení zobrazovadel UHD v 10bitech a širokého gamutu a s tím H.265 taktéž i v 10 bitech ale co YCbCr ve 4:2:0? Diť to nejde vůbec dohromady? z 8 mi na 10 se zvýší vzorkování barev a ty se následně degradují na 1/4? HDMI 2 to v UHD ve 4:4:4 x60 fps neutáhne a stejně to u spotřebky nebude.Nalejvárna:https://cs.wikipedia.org/wiki/YCbCrahttps://en.wikipedia.org/wiki/Rec._2020

Odpovědi na otázku

Kdo dnes používá FHD 60 fps 10bit 4:4:4?

A kdyby aspoň Rec._2020 a ty předchozí specifikace využívali plnohodnotně 4:2:0, ani to ne, oni ořežou i to 4:2:0

Našel jsem docela zajímavou diskuzi táhnoucí se asi 3 roky na avforum.com a názory se předbíhají v tom zda je lepší jas v UHD a barvy ve FHD (4:2:0) nebo jen FHD ve 4:4:4, docela kontraverzní ale s těma 10 bitama na barvu je to už jasný, to jde proti sobě.

Proto by se měl používat displayport, nikoli HDMI

Jo display port? Aha? Žádná dnešní televize DP nemá protože VESA.org přijala nedávno AMD FreeSync za podporu na základě že DP bude mít alespoň adaptivní synchronizaci, a to žádná TV nemá, to by musel zkončit ten blbeníček s CMI a pod a jed jak před dávnými léty, nebo s FreeSync, to ale u TV letos nebude, alespoň to nikdo netvrdí.

Jak říkáš "dnešní TV". Dnešní TV nepodporují prakticky nic a mají jen pokusy o 4k, jelikož o to není moc velký zájem, tak to nikdo neřeší

Já bych řekl spíš že kdyby nepřišlo 4k tak se televize nekupujou skoro vůbec. Humbug OLED je již profláklej, 3D je out, prohnutá obrazovka je hovadina, tak čím zaujmout... Wifi a internetem..., na jak dlouho?

Vždyť to jde dohromady. Každé je totiž o něčem jiném. Lze to i kombinovat.Jedno určuje kolik bitů (tj rozdílných stavů) budeš mít, a to druhé říká že rozlišení barevné složky obrazu bude jen 1/4 oproti rozlišení jasové složky.Jak bude vypadat výsledek je mi jedno, než se z toho stane běžně používaný standard tak to bude trvat tak 10-20 let. A za tu dobu se to ještě může několikrát změnit.

Všecko jde kombinovat, akorát mnohdy něco ulítne.. Ten širokej gamut je desetibitovej, kdyby byl nějakej ten RTU tak je 8 bit. Tak to je hloubka barev. To rozlišení je taky degradace barev protože když bude malý rozlišení tak ubyde zákonitě i odstínů barev né? Když to názorně přeženu tak vlivem snížení rozlišení budu mít žlutou zobrazenou jako červenou sice s 1 miliardou ostínů ale červenou budu mít zobrazenou stejně.

Tak to jsi přehnal, protože 10 bit pixel může mít tak akorát 2 na 10*3, tj. 2 na 30, tj. 1073741824 barev, tedy něco přes miliardu.Mám brutálnější příklad. Mějme obrázky rgb šachovnice se žlutými a modrými barvami o rozlišení uhd, kdy jedno políčko je 1x1 px, a z toho uděláme yuv 4:2:0 video, co z toho vznikne? No sice opět šachovnice, ale se světle a tmavě zelenými políčky (je možné, že to nebude zelená ale jiná barva, každopádně to bude stejná barva na obouch políčcích a lišit se bude jen jasem).

oprava 10 bit / color*pixel

No diť jo, píšu to samý, ono je jedno jestli jde o digitál nebo analog, jakmile se budou od sebe odčítat dvě různé úrovně barev, tak třetí barva vyjde někde uplně vedle a je jedno jakou bude mít dynamiku když bude barvou falešnou.Test tvého videa:http://www.avsforum.com/forum/attachment.phpKdyž neuvidíš nic je to 4:2:0 nebo horší... nelze zvětšovat/zmenšovat.