» Poradna » Ostatní

Řazení adresářů podle názvů měsíců

Dobrý den. Již delší dobu přemýšlím o tom, jak to udělat, aby se mi adresáře (v komanderu) s názvy měsíců (leden až prosinec) řadily podle pořadí v roce a nikoliv podle abecedy. Nějak před ty názvy měsíců dát třeba číslici 1 až 12, ale tak, aby v tom komanderu nebyly ty číslice vidět. Nebo nějaký jiný nápad? Děkuji za odpověď. Jirka

Odpovědi na otázku

Bez toho, aby to nebylo vidět, to opravdu nejde. Smůla.

jde to celkem jednoduse..Vlastní sloupce , vytvoříš sloupec s datumem vytvoření ( hod:min:sec)a pak začneš zakládat chronologicky adresáře s měsícema.A necháš seřazení podle tohoto datumu vytvoření..Následně můžeš zkombinovat s pravidlem,aby se toto řazení použilo jen pro daný disk/složku apod.

To by asi šlo, ale jen do chvíle, kdy do toho adresáře doplním nějaké soubory nebo ho v případě nutnosti přepíši ze zálohy.

právě to fungovat bude vždy .. je to datum vytvoření adresáře.. To už se nikdy nezmění.. Ani když tam budeš dohrávat soubory a ani pokud obnovíš ze zálohy.

Jestli říkáš komander Total Commaderu, pokud ti vadí čísla pořadí 01, 02 před názvy měsíců, nainstaluj wdx doplněk filesys a nastav vlastní sloupce volbou CutNameStart>2.

Těch komanderů používám více, ale hlavně mi to vadí při prohlížení fotek přes ACDSee. Ten doplněk wdx neznám.

V tom případě ignoruj, co jsem psal, týká se to konkrétně TC. Jiné komandery neznám.

Jenže i když to v nějakém programu uděláš, abys to řazení viděl nějak, tak jiné programy to stejně budou řadit standardně (např. ten ACDSee)

Zkoušel jsem ty názvy měsíců s čísly před názvem, to by pro mne bylo řešení, pokub by některý komander měl v možnostech nastavení měnit barvu písma. Zkoušel jsem tyto: WinNc, Total Kommander, Free Commander a Slamander, a žádný tuto možnost nemá. Nevíte o nějakém, který to umí?

Barva názvů souborů/složek nijak měnit nejde, ty názvy nemají žádný atribut, do kterého by se dala zapsat barva.

V TC jde nastavit vlastní barvy pro typy souborů i adresáře.

Chtěl bych to udělat tak, že bych v názvu 01Leden pro číslice zvolil bílou barvu, takže by číslice nebyly vidět. A v TC to myslím nejde, jde změnit jen celý název. Tak to jde ve Wordu, a když to z něj překopíruju, tak se číslovky zviditelní.

Pochop, že název souboru nemá žádný atribut, kam by se dala zapsat jeho barva. Takže pokud to obarvíš v TC nebo jiném programu, všechny ostatní ostatní programy to stejně uvidí normálně.

To sice ano, ale zobrazí to tak zase jen ten TC, žádný jiný program to rozdílné značení neuvidí

Vyřešit bys to mohl snad jen číselným formátem - 202001, 202002, 202003 atd.

Pokud bys vytvořil adresáře v pořadí leden-prosinec, pak můžeš použít windows explorer. V požadované složce si přidáš sloupec pro řazení - Datum vytvoření a máš to.

Kdysi jsem používal pojmenování (důvod už nevím):01 leden02 únor...12 prosinec

Není potřeba část názvu skrývat. Normální uživatel chápe, že 02-2019 je loňský únor.

Mam pracovně stovky tisíc fotek a nejsnazší je skladovat je s názvem rokměsícden protože pak jen stačí psát na klávesnici číslo a hned mě to hodí kam chci. Aspoň pro mě osobně je to nejrychlejší

Já jsem chtěl aby se mi řadily adresáře podle názvu měsíců, nikoliv fotky v nich.

Jak nastavit TC nebo winexplorer jsem ti ukázal. Je to snadné

A v čem je problém mít v názvu měsíce na začátku 01_leden, 02_únor 03_březen...? Tohle potom bude fungovat v každém programu a na každém počítači. Pokud to uděláš nějak krkolomně v jednom programu tak jak chceš ty, tak v každém jiném programu to fungovat nebude.

Děkuji všem za rady. Chtěl jsem to mít jednoduché, ale pokud to tak, jak jsem chtěl nejde, udělám to s tím 01_leden, atd. Tímto to považuji za vyřešené a možno tuto diskuzi ukončit.

Není to nejlepší řešení, ale zde to tak jak chceš. Akorát bys musel číst a podívat se na nastavení TC jak máš dole v odkazech...

...jde...

Ještě si můžeš pronajmout Zoner a tam je to v katalogu řazené podle roků a měsíců ... ale pro ACDSee to nepomůže.

Nehledě na to že je to vždy dobře seřazené.

Tak nějak nevím, ale asi řešíš kraviny. Proč ti vadí ty číslice na začátku ??? Proč řešíš "barvu písma" ??? Názvy adresářů by měly být takové, aby se vždy přirozeně řadily bez nějakých "obezliček".

+100, tesat do kamene.

Pokud myslíš, že řeším kraviny, tak na moje kraviny vůbec neopovídej. To je můj problém, nikoliv tvůj.

Takhle se chovají malé děti. Vymyslí kravinu a pak dupou, že to chtějí.

Ale je to kravina. Prostě název adresáře musí být daný, jednotný, žádné "skrývání"...už stačí že "Windowsí" filemanager (implicitně) skrývá přípony souborů. Hůř se v tom orientuje (ale je to o zvyku, to je fakt). Prostě si ty názvy adresářů zvol třeba01_Leden02_Unor03_Brezenatd.Fakt nevím co řešíš a k čemu mají sloužit ty barvičky :DTak si napiš svůj filemanager no

Filemanager ne, raději komander.

nějaký důvod, proč to řešit až tak komplikovaně a neřadit to klasicky číselně - tj. složky typu:2019-12-24_Vanoce_u_teticky2020-01-01_Oslava_noveho_roku2020-04-04_Fotky_z_karantenyTo je totiž univerzálně fungující systém, který respektují jak správci souborů, tak prohlížeče obrázků a stejně tak i "hloupá" zařízení typu TV s přehráváním fotek z flash disku apod.To je ten název měsíce tak důležitý?

Ještě ti tam chybí 2020-20-02 - Lyzovacka_v_Italii :D

No a nakonec 2020-20-02 - Pohreb_95_lete_babicky_co_mela_rakovinu_slinivky_tezkej_diabetes_a_tuberkulozu_ale_zarucene_umrela_na_COVID_19

Sakra 2020-20-05 -

No, koukám, že to nezvládne formátování.2020-20-05 - Pohreb_95_lete_babicky_co_mela_rakovinu_slinivky_tezkej_diabetes_a_tuberkulozu - ale_zarucene_zemrela_na_COVID19