Ray Tracing v praxi v hrách - skúsenosti

Pýtam sa iba tých, ktorí už reálne hrali počítačové hry s Ray Tracing....Nepýtam sa na názor ľudí, ktorí videli porovnania vo videách (youtube), či na obrázkoch. (áno, viem, že Ray Tracing výrazne zníži FPS).Aké sú vaše skúsenosti s Ray Tracing v hrách? Je to citeľný rozdiel v hrách oproti nepoužívaniu Ray Tracingu?Ďakujem

Odpovědi na otázku

Záleží co od RT žádáš, já třeba věrnější vykreslování a to dostávám, například stíny jsou tam kde by měly být, když koukám do skla, tak očekávám že uvidím jak skrz něj, tak i to co se děje za mnou jako v reálném světě, Čekám že odrazy nemizí ze scény tak jak objekt který je vrhá zastíní jiný objekt na scéně, také čekám že odlesky nebo světlo dopadající na obejkt není jen nějaký statický flek zapečený do textury ale že je renderovaný dynamicky a obsahuje to co by měl.Kvůli RT jsem upgradoval z 1080 na 2070 protože měla cca 3-5 vyšší výkon.Tak jak tak jsou hry, které mají skvěle zvládnutou rasterizaci, třeba stíny v Shadows of the Tomb Raider jsou extrémně vymazlené a neznalé oko, v herní euforii nepozná zda jsou na scéně RT nebo rasterizované stíny.U spousty her ale člověk pozná velice snadno odlesky, Screen space reflections mizí tak jak mizí objekt co je vrhá z pohledu kamery. stačí aby si postava dala před sebe ruku a zakryla kus zdrojového objektu a rázem chybí i ekvivalentní kus odrazu - snadno viditelné, velice rušivé...U SSR navíc nehrozí abych se viděl třeba v zrcadle nebo ve skle pokud tam autoři nepřidali velice náročné (výkon i implementaci) odrazy něčeho co není na scéně. nebo neudělali fake a nezapekli něco do textur.Když si pustíš třeba Control bez RT a pak s RT tak je to vizuálně naprosto jiná hra.Osobně hraju s RT vždy, když ho hra podporuje. Protože tak ze hry získám nejlepší a nejreálnější vizuál.A výkon mi RT nijak nesnižuje. Všechny hry hraju s konstantními 60 FPS a je jedno zda je RT on nebo RT off.

Myslím že tohle typický "placebo efekt".. Člověk co "zkonzumuje" nějakou "převratnou" novinu která ho nakopne třeba ke koupi nové (drahé) grafické karty pak všemožně hledá a snaží se všude možně "vidět" ten přínos té nové hračky.To pak vede k jisté neobjektivitě a sklonu k přehánění.Jak píšeš, někde je to velmi působivé, někde totálně kýčovitě přepálené a až jakoby to někdo necitlivě "reshadoval".Já samo RTX kartu taky mám, a spíše jsem skeptický. Někde to vidět pořádně není, někde je to "přeleštěné".Celkově je to ale budoucnost, ideální ukázka je asi Portal RTX nebo paradoxně starší hry předělané na RTX.Ideálně pak jakákoli hra, co se nesnaží vypadat realisticky. Fortnite, animáky jako je brzy vycházející RiftApart.

Placebo to rozhodně není a už vůbec to nedělá kýčovitě přepálené. To si možná pleteš s HDR? RT naopak dodává spíš přirozenost.

No teoreticky samozřejmě. V praxi mi to tak rozhodně vždy nepřijde. Pak je tu další faktor a sice "přidaná" hodnota za cenu výkonu.A ta je často velmi tragická.Jak jsem psal výše, někde je to opravdu pravdu pěkné, jinde to nezvládli rozumně implementovat. To ale asi není problém samotné technologie..A to "novodobé" HDR nemyslím, ale ano tento efekt společně s "bloom" nadělal někdy před 15-17 lety taky pořádnou paseku. Jak někteří vývojáři museli ukázat "že "to tam je". (Oblivion, DIRT1, Fable) To ale popisuji HDR v API DX9c ne v obrazovkách jako je dnes.

Tak samozřejmě, s RTX2060 vůbec nemá smysl RT zapínat, protože ta karta na to nemá výkon a propad fps bude značný. Ale pokud má někdo dost výkonnou kartu, se dostane na použitelná fps, tak to určitě stojí za to zapnout.

jj už je 3060, už jsem dál nechtěl s těmi 8GB žít :)A příplatek byl cca 700Kč takže není co řešit.Jinak před tím byla 2060S, což je 2070 mínus 3%. S 2060 to nemá nic, jen je to takhle blbě nazvané.s DLSS běží na té 3060 i Portal, což je full RT render a je to znát. Prostě na hry alá "animák" mě to sedí víc než na zdrcadla místo aut a oken ve Spidermanovi.

Taky RT zapínám, ale jsou hry, kde to nemá smysl. A výkon to teda snižuje, ale díky DLSS se to dá hrát bez problémů a většina her mi běží stabilně na limit monitoru, tedy 75 Hz. Jinak nechápu ty mínusy co jste dostal...

Já jedu na 60Hz, zvykl jsem si na to a přínos vyšších FPS ve hrách nepociťuji. Monitor sice umí 100Hz ale je nastavený na 60, plus je permanentně aktivní V-Sync.Pokud zapnu RT tak to samozřejmě žádá více výkonu ale s případným DLSS není problém být na 60+ v 1% low, takže hry běží pořád konstantních 60 FPS = stejně jako bez RT.Navíc v knihovně mám nejnovější tituly s RT z roku 2020 a mám jich tam minimálně na pětiletku hraní...Pointa ale byla v tom jaký přínos to má a ten je v realističtěji vykreslovanými detaily, u reflections jsou tam kde je člověk čeká a nemizí s případným zakrytím objektu který je způsobuje, stíny jsou detailněji vykreslené, hlavně contact shadows. Tady třeba v rasterizaci nejsou stíny zdaleka tak prokreslené, natož aby šly až k objektům které je vrhají... https://images.nvidia.com/geforce-com/international... je to diametrální rozdílTady zase komplet v rasterizaci chybí stíny částicových efektůhttps://images.nvidia.com/geforce-com/international... Tohle zase někdo označí, že se to nerealisticky leskne, ale takhle to prostě v reálném světě skutečně vypadá. Stačí se projít budovou s podobnou architekturou a zdroji světel. Už jen třeba odraz květin je odlišný při RT a naopak přehnaný v rasterizované verzi. Třeba dřevěné obložení oken při RT rozptyluje dopadající světlo, přesně v tomto smyslu vidím difusované odlesky na nábytku právě teď kolem sebe. O tom že ve skle s RT vidím odrazy věcí které nejsou na scéně a zároveň daleko lépe skrz sklo samotné ani nemluvě. https://images.nvidia.com/geforce-com/international...

Nepýtam sa na názor ľudí, ktorí videli porovnania vo fotkach

No ono v pripade nekterych her jste rad, ze ten rozdil nakonec najdete aspon na tech fotkach. ;o)V tech, kde je RT dobre udelany, to samozrejme poznate na prvni pohled pri hrani.A na cem jinem nez na fotkach byste chtel popisovat konkretni priklady, to je mi zahadou..

Michal | 31. 5. 2023 11:35otazka znela jasne

mmj. hra neni slozena z fotek ale ze scen, ze segmentu jinych obrazovych formatu, realismus a pocit ze hry fotka nezachyti

Přesně tohle poznáš sám nejsnadněji na YouTube. Nevím co ti řekne slovní popis "ano, je to čitelný rozdíl". Čitelný rozdíl to samozřejmě je a má to citelný dopad na fps. Co přesně ti brání zkusit si to sám v konkrétní hře? Ono se to mimochodem taky liší podle her, někde to smysl má, jinde to člověk skoro nepozná.

Je to jak píšeš, hlavně pokud se dnes někdo rozhoduje mezi kartou s RTX,, a kartou... s RTX, vybere prakticky vždy kartu s RTX - chci říct RTX mají dnes prakticky všechny :)Takže pak už jen zbývá to vyzkoušet na vlastní oči a buď vypínat nebo naopak.

Zalezi na implementaci toho RT. V nekterych hrach je vysledek skvely, jinde ne. Zalezi na tom, jestli se to RT dela poradne nebo jen kvuli marketingovym ucelum.(A podobne je to pak s HW naroky..)

Hrávam First Person Shooters a automobilové závody. Rozmýšlam nad kúpou novej grafiky. Rozmýšľam, či priplatiť 20%-30% za Nvidia kvôli Ray Tracingu a stabilite ovládačov. Preto ma zaujíma, či má význam priplácať si za Nvidia.

Takže tušil jsem správně, že se rozhoduješ mezi AMD a nV.No to už je na tobě, na AMD ten RT poběží opravdu o dost pomaleji. A čím komplexnější, tím je to horší (Portal).Asi už s tím budu trapnej, ale spíš než na RT se zaměř na to, ať má ta karta víc než 8GB VRAM.Do budoucna je to opravdu důležité a souvisí to i s RT. Ten téhle paměti dost hodně žere, takže RT tituly jsou na 8GB kartě často velký problém. Jen ať nekopíš dnes nové něco, co bylo in v roce 2016.

Nepýtam sa na názor ľudí, ktorí rozmýšla nad kúpou

To je jak když se na přelomu tisíciletí řešil vliv anizotropního filtrování.Jako jo, citelný rozdíl to je. Někdy víc, někdy míň. Ale, aspoň za mě, to není nic extra kulervoucího. Je fajn když se to zapne, ale když ne, tak člověk o nic moc nepřijde. Dobrá hra je hezčí, špatnou hru kvůli tomu hrát nebudu. Je to jak když si vezmeš bábovku. Můžeš ji servírovat tak jak je, nebo ji poprášit moučkovým cukrem. S cukrem bude hezčí, nepatrně sladší, ale pořád je to ta stejná bábovka.Pokud bych byl v situaci, že bych třeba musel připlatit několik tisíc nad rozpočet, aby mi nějaká konkrétní hra jela solidně s RT, zatímco bez RT by se mi karta do rozpočtu vešla, tak bych to asi u té hry oželel, a využíval RT prostě jen u těch, na které to stačí. Za mě to zatím není nic z čeho bych padl na zadek. Na to aby se ukázal naplno potenciál RT ještě pořád chybí výkon i u těch nejvýkonnějších karet, a vývojáři pořád řeší dilema na co RT pustí, a kde už by to bylo kontraproduktivní.

... bych to asi oželel, mě ..., vývojáři pořád řeší dilemaKecy v kleci

Ja beru RTX karty hlavne kvuli DLSS, RT je takovy...no nevim. Treba v Cyberpunku dost dobre nevidim rozdil mezi ne-RT a RT. Proste mi to prijde stejny. Abych nekde porovnaval odrazy v louzich, pardon, ale kvuli tomu hry fakt nehraju.

Výstižné!

Hrávam hry, ako GTA5, Far Cry, WRC, Dirt, Need For Speed, Forza Horizon, Red Dead Redemption, Sniper Ghostwarrior, Rage 2, Mafia 3, ...

Tak ty snad ani RT nemají, takže tak :)

K tomu bych se přidal. Osobně hraju primárně indie hry a zatím jsem se nesetkal s žádnou, která by raytracing podporovala.

Já mám koupené hned dve: Bright Memory a Lego builders Journey. Oboje kromě RT mají i DLSS

FarCry 6, dirt 5 a forza rt samozrejme maji.

https://www.nvidia.com/en-us/geforce/news/nvidia...

Tady je setnam her s podporou Rt

Tak RTX kartu máme všichni, jak to vypadá víme všichni.
Ale pravda je, že pokud to ta karta “živě” renderuje a nebo se koukáš na zaznamenané video téhož, - je to stejné.

Pokud jde o porovnání výkonu, tak to je taky ideální vidět na youtube se zapnutou výkonovou telemetrií.

Zapnul jsem si kvůli tomu Cyberpunk... mám na 3060 12gb zapnutý RT i DLSS a nezdá se mi, že mám nižší FPS, na 1440p bez lagů a to u toho ještě enhancuju video do 4k... novější karty to prostě zvládají lépe. Jinak s RT mi to přijde konkrétně v této hře "příjemnější" na hraní, lepší zážitek.