RAW výstup ve video režimu

V článku v Digmánii uveřnil pan Milan Šurkala informaci, že Nikon má v plánu, kromě jiného....i "RAW výstup ve video režimu". Dal jsem tam i příspěvek, ale nijak z odpovědí nejsem moudrý. Takový výraz jsem ještě nikde nečtl. Nejsem žádný profesionál, možná jsem někde něco přehlédl, možné to je, tak se tu jen ptám, co to je "RAW výstup ve video režimu". Mám kameru Canon Legria, ta natáčí v plném rozlišení (má i několik nastavení na nižší záznam...), ukládá to v 1080/50i v MPEG-4 AVC/H.264 (opis ze servisního manuálu). Děkuji za odpoévěď...........

Odpovědi na otázku

A jak se tvoje kamera Canon Legria týká toho, že Nikon chce mít výstup RAW?

Jestli chceš něco vědět o videu v RAW podívej se do popisu Magic Lantern. Ovšem to je neoficiální firmware fotoaparátů Canon a netýká se kamer.

Nevis, co je to RAW?

Dotaz byl na odkaz, že bude nějaké video (cituji..) ve " RAW výstup ve video režimu". Já nikdy neviděl, neslyšel o nějakém videu ve formátu RAW. Možná to existuje, ale nevíim o tom. Nebavíme se to tom, co je to RAW u výstupu fotoaparátu na fotografie. Při představě, že jeden snímek byl ve 20MB (např.) a při snímkové frenkvenci 50p.....to by byly takové "toky" dat,...............proto se ptám............

Asi pro to, že videoraw umí pouze profesionální kamery. Např formát je https://en.wikipedia.org/wiki/CinemaDNG

Proč by měl mít jeden snímek 20MB? Nemůžeš plést statické foto s videem, to funguje úplně jinak.

U profi kamer je to možná jinak, ale minimálně u Canon zrcadlovek s MagicLantern to srovnatelné je. RAW video jsem zkoušel pomocí MagicLantern, a v zásadě se jedná o velice rychlé sekvenční snímání do RAW > výsledkem je hromada obrázků které jsou v závislosti na použitém pluginu buď "na volno" ve složce, nebo uloženy v kontejneru. Zpracování jednotlivých políček jsem pak dělal v Lightroomu, a následně spojoval v HitFilmu do videa. Minuta záznamu v 720p 25fps byla kolem 1,5GB (1080p už se nestíhalo ukládat na SD kartu a po pár desítkách vteřin přetekl buffer). Nutno podotknout, že RAW 720p interpolovaný na 1080p vypadá podstatně lépe než "nativní" 1080p výstup v nejvyšší kvalitě.

..............klikal jsem, klikal......ale strejda Google neodpovídá. Myslím si, že pro "amatérského" kameramana je RAW výstup videa Fata morgána. Děkuji - končím.

RAW video je, jak již název napovídá, obdoba RAW fotografie. Zařízení ukládá přímo data ze snímače bez jakéhokoli zpracování. Nedochází k žádné interpretaci ani kompresi pořízených dat. RAW video má typicky větší barevnou hloubku a dynamický rozsah, než klasické video.Výhodou je, že si můžeš mít pod absolutní kontrolou zpracování každého jednoho políčka a výsledek tak může být například daleko detailnější než MPEG přímo ze zařízení, přestože by mělo třeba i větší rozlišení.Nevýhodou je pak logicky datová náročnost RAW videa, kdy minuta záznamu hravě přesahuje 1GB i při malých rozlišeních a datový tok je minimálně v (větších) desítkách MB/s, s čímž souvisí i poměrně náročné zpracování materiálu, které na rozdíl od klasického MPEGu apod naprosto nezbytné. RAW video je vyloženě určeno jako vysoce kvalitní a detailní materiál pro postprodukci.

Super. Jediná smysluplná odpověď - 1* Ostatní debilní reakce nic nevysvětlují ani neřeší (viz např. JackBrno a další) i přesto, že dotaz je zcela zřejmý a pochopitelný. Jsou to jen hloupé výkřiky chudáků, kteří si tak povyšují své nízké ego.