» Poradna » Programy

Raw Hdr fotografie v Zoner photo studio

Zdravím. Mám problém se skládáním fotek do hdr ve formátu RAW.Dám výběr fotek, které chci použít, ale potom už to nefunguje.Místo fotky v Hdr to vytvoří jen černé pole a píše to, že to nemá žádná data. Jak je to možné? Když to samé udělám s fotku ve formátu jpg, tak není problém. Několik fotek se složí v jednu. Ale u Rawu mi to nefunguje. Věděl by někdo proč?Snad jsem to napsal srozumitelně.Díky

Odpovědi na otázku

A editovat jednotlivě RAW jde?

To jo. Jde to i normálně upravovat ale se skládáním do hdr je problém.

Protože platí obecně, že RAW je potřeba "vyvolat" a zkonvertovat do nějakého obrauzového formátu (pro další zpracování ideálně 16-bit TIFF. RAW není hotový obraz a nedají se s ním dělat pokročilé operace.

Zoner má jen velmi omezenou podporu RAW formátů (prakticky jen Canon). Zkus stáhnout a doinstalovat AdobeDNGConverter.

Rozhodně needituj ve formátu JPG, převeď si RAWy do TIFu a ten edituj.Pokud tedy chceš zachovat kvalitu.

Doplňuji, že to musí být 16-bitt TIFF a bez ztrátové komprese.

PS: popravdě řečeno, tohle je lepší udělat přímo v "originálním" RAW konvertoru a až složeninu dál zpracovat v Zoneru. Snad každý výrobce foťáku má ke stažení RAW konvertor.

Tak tudy cesta asi nepovede. Když to exportuju v zoneru to tiffu, tak to zas udělá jen černé okno, bez jakékoliv informace. A když to konvetuju mimo zoner, tak to chytne těžce zelenej nádech a ztratí detaily. Nepoužitelný. Ale nevadí. Třeba se spokojím s jpg

Jak to konvertuješ "mimo Zoner" ???Proč nepoužíváš "originál" RAW konvertor ??? Nebo ten AdobeDNG ???

Používáš ke konverzi program, který nepodporuje tvůj foťák. Proto jak už je tu psáno používej buď SW výrobce fotoaparátu (nejlepší řešení) nebo SW od Adobe DNGrawConverter, ten je zdarma a je pravidelně aktualizován.

HDR jsem svého času dělal v Luminance:http://qtpfsgui.sourceforge.net/tehdy z JPG foceném v bracketting režimu. TIFF podporu tam uvádí. Program je zdarma.

Zoner ma velmi dobrou podporu, napis a poradi.