Raspberry PI

1) Kde a jak koupit?2) Je na to nějaká linuxová distribuce debian?3) Půjde na tom apache2, mysql a php?4) Je k tomu i napájení?

Odpovědi na otázku

1. Objednal jsem přes USA, bez problémů. některé obchody mají pobočky i v ČR, tři minuty se strýčkem google.2. Ano, dostupný je optimalizovaný raspbian, ale existuje i řada jiných.3. No, teoreticky ano, otázka je, jak se to vyrovná s omezeným výkonem, jaká bude zátěž těch serverů apod. Ale v principu problém nevidím.4. Není k tomu nic, napájení je třeba řešit externě přes microUSB konektor. Osobně to napájím z USB portu monitoru a bez obtíží.

Jak dlouho pak trvá +- to, než přijde? Co se týče těch služeb, jedná se pouze o můj soukromý web, kde si zkouším práci s sql a php, takže zátěž minimální. Mám doma nevyužitou nabíječku k telefonu (s microusb), tak bych snad mohl použít i to?

Mě to dodání trvalo asi čtyři týdny, ale to je v okamžiku objednání neměli skladem a expedovali to čtrnáct dní před vánoci, kdy bylo všechno přetížené, posílali i omluvný mail. Takže těžko říct, jak to zvládají teď.S nabíječkou nevidím problém, příkon jsem neměřil, ale údajně se pohybuje od 300mA do 500mA, koukám teď na nabíječku od kdovíčeho, co se mi tu zrovna válí na stole a má podle štítku 700mA, takže by to nemělo dělat vůbec žádný problém.

http://raspi.sk/products-page/ Ze slovenska skladem takže pár dní.

1) Ja jsem objednaval na http://cz.rs-online.com2) Primo pri nakupu se da hodit do kosiku SD karta s pripravenym systemem, ktery je klonem Debianu3) Ano. Ale na vaznejsi praci (treba navstevovanejsi eshop) to bude pomale. Pro testovani a vyvoj celkem v pohode.4) Ne, v danem obchode se da prikoupit nabijecka. Nebo muzes pouzit libovolnou nabijecku s microUSB (od mobilu, nebo libovolne dalsi napajeni pres microUSB kabel (pocitac, monitor, nejblizsi liska s ebonitovou tyci, ...)

Kartu je možno koupit, samozřejmě, ale image toho systému se dá i volně stáhnout. Jen doporučuji zvolit rychlou SD kartu, zkoušel jsem to s nějakou noname kartou, co se mi tu válela, sice to naběhlo, ale bylo to hrooozně pomalé. Když jsem použil trošku lepší class10 sd kartu, mnohonásobně se to zrychlilo.

Pravda, to jsem nenapsal. Pro mne bylo jednodussi koupit kartu i se systemem, nez to resit zvlast (kartu jsem nemel). System ke stazeni na http://www.raspberrypi.org/downloads

Oni jsou zde již všechny otázky zodpovězené, ale dodám k napájení informaci. Radši bych to objednal k tomu Raspberry i doporučený napaječ k tomu. Aspoň co se RS Components týče, nemají ho tam drahý.