Raspberry pi HDD

má raspberry pi(3 B+) nějaký "čtecí maximum" z externího HDD? Chci totiž připojit více jak 2TB a vím, že třeba u Win je nutná konfigurace přes UEFI(u interních disků, externí jsem nikdy nezkoušel). Jsem začátečník. Díky za radu.

Odpovědi na otázku

Pokud mas disk nad 2TB musi byt GPT format (ne MBR) protoze tam je ten limitUEFI je nesmysl, tam se resi to ze pouze UEFI umi z GPT disku bootovat, Na Rpi budes stajne asi startovat ze sd kartyJinak doporucuju RPI4, tam je vykon na NAS vyznamne vetsi, sitovka nesedi na pomalem USB 2.0 portu stejne jako ten disk

"Čtecí maximum" v případě připojení externího USB disku v nějaké hardwarové podobě nemá.Limitující faktory: * filesystem na externím disku - je potřeba používat moderní partitioning a filesystemy* možné specifikum u NTFS - write podporu možná bude potřeba doinstalovat, záleží na OS* odběr proudu z USB, je omezen, neposkytne tolik proudu co "dospělý počítač" - potencionálně problém u 2.5hdd bez externího zdroje napájeníA jak je zmíněno výše, všechny 4 USB porty + síťovka jsou na jedné sběrnici, žádné velké výkony nečekat

Cistokrevny boot z HDD nevim, nemam tu tak velky disk ale urcite to pujde tak, ze se zavadec necha na mSD (256MB fat32) a rootfs na hdd. Hdd se bud inicializuje jako gpt a vytvori se oddil a nebo se rovnou naformatuje jako celek.

Mám k Raspberry Pi 3 v operačním systému Libreelec připojený 3TB disk, zformátovaný na EXT4. Běží bez problémů.