Raspberry Pi 2 stabilní připojení (wifi)

Zdar měl bych dotaz, mám RPI 2 s Pi kamerou a zkouším si na různých systémech (Raspbian, Ubuntu, Fedberry) nějaké to streamování videa... Teď ten problém, sem připojen přes Wi-Fi pomocí wifi donglu TP-LINK typ TL-WN725N. A sere mě proč například při vzdálenosti 5m od AP mám kolísavý signál a kvalita signálu je kolem při jednom měření 70/100, při druhým 90/100 a když RPI šoupnu o místnost vedle (např 10m) tak to už tolik nekolísá a mám stabilně kolem 60/100. Koukal sem jestli nejsou v okolí nějaké jiné sítě, ale sousedi mi to neruší. Tak mě zajímalo jestli za to může ten adaptér nebo by to mohla dělat nějaká aplikace běžící na pozadí RPI?

Odpovědi na otázku

Moze to byt len chyba zobrazovania alebo moze byt ze ked je blizsie k vysielacu tak uz su dostatocne silne odrazy od stien na to aby sa wifi rusila sama sebou.

Kvalita signalu by mala byt 100/100. Ak je druhe cislo za lomitkom 100, tak to oznamuje, ze hodnota kvality je vyjadrena v percentach. 60/100 znamena 60%. Inak povedane 40% paketov sa ti straca (je chybnych). Ako pise kolega predo mnou, je to velmi casto sposobene odrazom signalu od blizkych predmetov (najcastejsie stena). Ako to funguje je ciste pod kontrolou ovladaca. Je dost mozne, ze iny ovladac bude ukazovat viac, alebo aj menej percent.

Já sem se trochu bál že to bude v tom ovladaci. Protože na Fedberry mám jiný ovladač než na Raspbianu a jeden dosáhne dál (cca 25m), druhý končí na 18. jinak díky info a za upřesnění. Jo a nevíte ještě třeba jak zjistím v linuxu který služby mi běžej na pozadí, sem si řikal jestli to nemůže některá taky zelsabovat ten signál.

service --status-alla jinak s tou 40% ztratovosti je to blbost. Ja mam signal 50-60% a pri 500 dotazech se mi neztratil jediny packet, jen obas vyskoci doba odezvy. S horsim signalem klesa prenosova rychlost. Samozrejme kdyz bude signal nekde na hranici (dejme tomu 10-20%) tam se ve velke mire mohou ztracet i ty packety.

Ked sa hovori o signali, tak existuju minimalne dva dolezite parametre:- sila signalu- kvalita signaluKed hovoris o tom, ze mas 60% signalu, tak s urcitostou sa da povedat, ze hovoris o "sile signalu" a ta nehovori nic o tom, kolko paketov sa straca. Kvalita signalu je zalozena na vypocte pomeru chybnych k celkovemu poctu prijatych paketov a to vie pocitat len ovladac, pretoze len on ma tieto informacie, ktore zoberie priamo z chipsetu karty. Ziadny iny program (napriklad ping) tieto hodnoty nema moznost vidiet.Ked hovoris, ze je to blbost tak sa zamysli nad tym kolko signalu je 100%. Hodnota 100% moze byt pre kazdu kartu ina, tudiz aj 60% moze znamenat, ze ina karta, ktora ukazuje 60% bude fungovat inak, mozno lepsie, mozno horsie. Jedina hodnota "sily signalu", ktoru je mozne medzi roznym hardware porovnavat sa udava v jednotkach dBm. Vyjadrenie v percentach, alebo dokonca nejakych palickach ci ciarkach je neziaduce.

Strasne to boli ale musim uznat, ze mate pravdu.:)

To by totiž jeden musel znát rozdíl mezi paketem a rámcem, vůbec něco vědět o wifi, a nakonec znát, jak je definovaných 60/100. To vůbec nemusí být poměr ztrátovosti, vůbec to nemusí být procenta, může to být třeba množství lidí, kteří si při tomto signálu zpívají.Bez dobrých dat se těžko dělá kvalitní analýza. Ale ta v tomto případě není třeba, tazatel stejně netuší, na co se vlastně ptá, a ačkoli o tom nepíše, je nejspíš jeho cílem mít funkční stream přes wifi, ne 100/100.

=> může to být třeba množství lidí, kteří si při tomto signálu zpívají...Moze, ale zo zdrojoveho kodu je vidiet, ze to tak nieje. Imho je zaujimave, ze autor ovladaca prevadza hodnoty signalu na percenta aj ked chipset vracia priamo hodnoty dBm, co nebyvalo zvykom u chipsetov 11bg.

Kde jste vzal zdrojáky tazatelova ovladače? Že vy zase vaříte z vody a domníváte se?

Ty nevies najst ovladac podla typu chipu pokial je znamy typ karty?

To je přece naprosto irelevantní, protože tak rozhodně nebudu mít jistotu, že používám ten samý ovladač jako tazatel :D ach jo, to jsou věci tohle

Je vidiet, ze nemas ani paru o tom ako to vyzera v ovladacoch. Predstav si, ze v kazdom bezdratovom ovladaci je funkcia naplnujuca strukturu iw_statistics bezdratoveho API, ktora sa vykona pri zadani prikazu iwconfig. Ak sa potrebujes strapnovat, tak mozes aj nadalej.

"Predstav si, ze v kazdom bezdratovom ovladaci je funkcia naplnujuca strukturu iw_statistics "...A já se ztrapňuju? Nezlobte se. Ve věšteckých schopnostech nejsem tak zběhlý, vaše křišťálová koule je bezpochyby mocná.

Ty nemas co robit? Uz som ti raz napisal, ze hladas konfrontaciu... Na mna to bohuzial neplati, najdi si iny objekt zaujmu.

Aky dosah ma wifi nazavisi na tom kolko programov (sluzieb) bezi na pozadi. Signal prijima a vysiela wifi karta. Dosah ovsem velmi zavisi na prevedeni anteny a antena v tomto nano USB nieje nic moc. Pichni si tam USB wifi z ktoreho trci antena von a dosah budes mat o dost vacsi. Dalej dosah zalezi na ovladaci, ktory nastavi parametre prijimaca vysielaca na wifi karte. Niektore parametre je mozne nastavovat (napriklad vysielaci vykon), niektore su nastavene programatorom napevno (napriklad utlm antenoveho predzosilovaca).Sluzby sa v Linuxe daju pozriet prikazom 'ps', vyskusaj napriklad 'ps ax'.

Super díky. Doopravdy to je nejspíš tím ovladačem, protože na Fedberry sem použil přímo pro ten Realtek z repositaře na githubu a tam mi to ukazuje přímo v dBm a "signal level" je stabilní neskáče to tolik. Na Raspbianu mám nějaký ovladač co sem našel na fóru a s tím ty hodnoty nejsou přesné, zkusím použít jinej ovladač. Díky všem za rady ;)

Ten signal ti ukazuje najaka graficka utilita, alebo nejaky prikaz zo systemu (napriklad iwconfig)?Mne vypise iwconfig toto:[tux7@west ]$ iwconfig ra0ra0 Ralink STA ESSID:"wifi" Nickname:"RT3070STA" Mode:Managed Frequency=2.472 GHz Access Point: 40:DC:2F:19:14:C1 Bit Rate=65 Mb/s Tx-Power=1 dBm Sensitivity=110/127 RTS thr:off Fragment thr:off Power Management:on Link Quality=99/100 Signal level:-43 dBm Noise level:-104 dBm Rx invalid nwid:0 Rx invalid crypt:0 Rx invalid frag:0 Tx excessive retries:1439 Invalid misc:0 Missed beacon:32

jojo pomocí iwconfig, jen mě to u parametrů vypíše nuly: Bit Rate= 0, Tx-power=0 Sensitivity=0. A Signal Level mám jakoby v těch procentech 60/100 a noise level zase neukazuje nic. To bude stopro tím ovladačem.

Vyzera to tak, ze je nejaky problem v ovladaci. Mozes este vyskusat NCurses nastroj pre monitorovanie signalu pod nazvom 'wavewmon', ale tipujem, ze ani to nebude moc ok, pretoze na tej stranke im to tiez ukazuje divne hodnoty a to aj pre LinkQuality a tiez aj pre Signal level.http://www.raspberrypi-spy.co.uk/2014/10/how-to-use-wavemo...

staci napisat v cmd : topInak USB sietove karty, ci uz su WiFi alebo LAN vzdy budu robit problemy. Napriklad na nejaky kvazi server, ked das USB sietove zariadenie, tak ti garantujem, ze to bude blbnut, stracat pakety a mrznut komunikacia.Najlepsie by bolo k tomu RPi dotiahnut LAN kabel, aj ked je zasa pravda, ze LAN adapter na RPi je pripojeny interne cez USB, takze aj tak by som na tom nepostavil nejake zivotne dolezite sietove ulohy :D