» Poradna » Web a internet

Rarity Beatles se objevily na iTunes kvůli prodloužení autorských práv

Pokud něco štve mě na autorském zákoně pak toto, jeho zneužívání:http://www.novinky.cz/kultura/322685-rarity-bea... Aby si zde někdo nemyslel, že vše ohledně legality schvaluji. Také jsem 100% pro zrušení poplatku (presumpce viny) z médií, všech médií.

Odpovědi na otázku

Sehnat na analogu, zdigitalizovat a je po starosti.

Ty by jsi to dal, já na to vybavení nemám (věž ano, gramec ano vše Technics od Matsushity) ale na záznam z analogu to prostě nestačí. V podstatě by se více zadařilo (čistě a odfiltrovaně) zaznamenat gramec > stolní CD rekordér na optickém propojení jenže tedy rekordéry nebyly je tam jen CD přehrávač a magneťák, když nahraji na ten je skoro špičkové (metal páska), ale digitálně do PC ne a to ani u poměrně kvalitního Pinnacle A/V boxu.

Věž a gramec stačí. Externí zvukovka s podporou 192 kHz/24 bit stojí necelých 8,500 Kč a Adobe Audition 3 je volně k mání, Adobe kdysi pustilo Product key pro tuto verzi, která je ke stažení na netu. A víc nepotřebuješ.

Víš, že to prubnu, ten HW si zapůjčím.

prodávají to na www.muziker.cz Je to externí zvukovka Dr DAC prime s dynamikou 114 dB. vstupy jsou analogové, výstup je USB 2 Audition si nastavíš na stereo 192 kHz/24 dB, nahraješ, vyčistíš od šumu, (kontrolu provádět zásadně sluchátky z výstupu NB!), a po skončené editaci uložíš jako PCM windows pro CD. POZOR! Pokud chceš, aby to bylo kvalitní, je potřeba nahrávat každou skladbu jako samostatný soubor a každou také samostatně editovat. Každopádně se vydovádíš, jedna 4 minutová skladba ti může dát, když se nebude dařit, až dvě hodiny, (ale také jen 5 minut) práce. Ale výsledek bude, pokud máš hudební sluch a cit při nastavování filtrů hluky/šumy/lupance, plně srovnatelný s profi výliskem.

Dík za info, píšu si a čas je v pohodě, tolik desek zase nemám myslím ty na převod.

Já jsem si to myslel původně taky. Jenže převádím, převádím a pořád jich jaksi neubývá. Analogovou část jsem si zbastlil sám. Šasi Dual 1226, přenoska Shure V 15/ II. Externí korekční předzesilovač Actidamp, jemně poupravený, na výstupu oddělovací transformátory (Ferrit T 35, jádro RM 10 dvoukomorová cívka, vinutí 1:1 impedance 1,9H) Trafo je pověšené na výstup O. Z. a zapojené částečně do obvodu zpětné vazby, takže do impedance 50 ohm je výstup rovný od 11 Hz do 80 kHz. Tím pádem jsem vyřešil dva problémy: brum ze zemních smyček a galvanické oddělení zesilovače, napájeného napětím 32 V Při 1 mV/1 kHz je na sekundáru trafa a zátěži 51 ohm napětí 350 mV. Šumové napětí je 88 dB pod signálem širokopásmově.

Nejsi ty netopýr? V každém případě kopíruji.

Batman begins

Ne, ale: 1/ mám na to budíky a 2/ netopýry v létě slyším, když je venku ticho. Občas krátké tiché zasyknutí a hned vím, že někde poblíž létá a také ho skoro hned najdu. Na diskotéky nechodím, takže uši ještě nemám zničené.

Pokud chceš mít v nahrávce kvalitní výšky a bicí, musí být celý přenosový řetězec schopen zpracovat bez poklesu úrovně a tvarového zkreslení obdélníkový signál 20 kHz. Což v praxi znamená rovný přenos aspoň do 100 kHz sinus.

Měl bych jeden dotaz. Na který Actidamp jsi aplikoval ty výstupní transformátorky? Mám ho ve verzi Mk. IV a tak trochu se s tím brumem neustále potýkám, takže by mě ten nápad zajímal.Ten co mám vypadá takto - http://img36.imageshack.us/img36/4655/img1067s.jpg

Na žádný. To zapojení jsem upravil pro nesymetrické napájení, protože u symetrického se velmi obtížně dodržuje DC stabilita a přidal do signálových cest další dvojitý operák, který ta trafa budí.

Zapojení jsem si zbastlil sám, na simulátoru odladil (vstupní impedance reálných 47 kohm v pásmu od 16 Hz do 100 kHz), v Eaglu navrhl tišťák, včetně síťového napáječe, postavil, hodil na měřáky a zjistil, že vše funguje podle toho, co ukázal Symetrix. Trafa mi vyrobili na zakázku v Tronicu. (www.trafo.cz). Pokud to má být opravdu širokopásmové a stabilní proti nakmitávání, musí být trafo aspoň částečně součástí obvodu zpětné vazby. Pokud máš k dispozici Eagle, mohu poslat sch. a brd.

Hlavně nezapomeň na korekční předzesilovač, čili buď signál z věže, nebo něco externího. V obou případech použít na zvukovce vstup Line in. A pozor také na zemní smyčky v napájení; vše by mělo být napájeno z jedné síťové zásuvky!

Ano, zem mám řešenu už dávno přímo na připojení.

tak pokud jde o raritu, tak sehnat to na analogu bude asi krajně nereálné (narozdíl od možnosti, že to někde během zveřejnění sosnul a pustil někam na share server). Navíc málokdo bude mít natolik kvalitní aparaturu a dost času na to se s tím dělat. Další věc je, že nemám rád, když se něco dělá znovu ačkoliv to už někdo předtím udělal a dost pravděpodobně mnohem lépe, než by to většina lidí zvládla...

Na share serveru najdeš max. MP 3 a je otázka, co a v jaké kvalitě bylo na iTunes. A o kvalitách ,,profesionálního" remasteringu už se tu kdysi mluvilo a nebylo to hezké čtení. Já jsem kdysi koupil na CD trampskou romanci a když jsem ty pazvuky slyšel, nechal jsem si jen krabičku s bookletem, placku vyhodil, oprášil LP a udělal si vlastní.

eee,i FLAC se najde, když se chce... Ale já poslouchám věci komponované digitálně a tam mi nějaký analog může....

Divil by ses, jak se dá digitálním komponováním nahrávka zmršit. Problém je v tom, že k analogové technice pro profi práci se dostal jen ten, kdo uměl, k digitálnímu prasečkaření se dostane každý.

FLAC je OK, ale na něco zapomínáš u samotný digitál 0 a 1 musí analogovou funkci ořezat. Stroj který zapisuje master pro LPčko / desku má mnohonásobně lepší parametry než jakékoliv CD a z něho vytvořený FLAC. To už je jen originální záznam / nekomprimovaný ztrátově tohoto ořezu. Záznam, který šel do toho materu / studiový nedostaneš od nikoho ani náhodou a stejně tak není na netu, mimochodem jeho velikost (datová) je pro jednu desku impozantní.

Ano, digitální mastery se pořizují v módu 192 kHz/24 bit, což moje digitální technika v pohodě zvládá. A nahrávky, o kterých tu mluvíme, byly, pokud budou z LP, ještě čistě analogové. Takže naději na profi kvalitu přepisu, bych tu viděl, zejména, když matrice pro lisování LP se pořizuje tak, že do rycí hlavy jde stejně analogový signál. Je otázka, jaké jsou parametry D/A převodníku v rycím stroji a jak moc byl původní vícestopý analogový záznam při zpracování zmršen. A pro informaci: Ve formátu 192 kHz/24 bit má pětiminutový záznam skoro 700MB

Ak to chce mat niekto naozaj kvalitne, je vhodne vyuzit moznosti nahravacich studii, trebars aj ich kratkodobym prenajmom. Digitalizacia v domacich podmienkach moze je o niekolko radov horsia. Ale nepopiram, ze moze niekomu stacit.

trotlum jako dolph a kakonos to staci bohate a jeste nad tou hruzou zurive masturbuji

Trotl jsi leda tak ty. Jenže s počítadlem samo domo, či z bazaru za pět litrů a s ,,digi" gramofonem od Conrada můžeš na nějaký kvalitní přepis z analogu rovnou rychle zapomenout. A pamatuj si: Kdo umí, umí. Kdo neumí, čumí, nebo blbě kecá!

Studio pro přepis z pásku, nebo gramodesky? Proč? Pokud máš kvalitní analogový systém, kvalitní zvukovku a trochu slušný HW a SW tak studio nepotřebuješ. Něco jiného je, když chceš nahrávat živě, ale o tom tu řeč není.

Jenže dnes (v pohodě to šlo i dřív) není problém pořídit kvalitní (polo)profi aparát i domů, pokud má člověk peníze, a to včetně KVALITNÍHO gramofonu. A i kdyby si člověk měl korekční předzesák sám vyrábět, tak ten Dudkův Actidamp patří mezi TOP. Opravdu i doma si člověk může velmi kvalitně zdigitalizovat vinyl, ale cena aparátu se určitě nevzele do nějakých 15-20 tisíc (zvukovka, gramec, věž, 2+0 kvalitní zesák a 2+0 bedny + kvalitní sluchátka na mastering). A že má zvukovka podporu 24/192 ještě neznamená, že je kvalitní, i když pokud je jen 2in/2out, tak za těch 8-9 tisíc by být mohla.

No ja len, ze studiove veci su cenou a kvalitou niekde inde a rarity by si to opravdu zasluzili. V kazdom pripade sa v studiach nepouzivaju prevodniky s cenou 2US$/kus.

To samozžejmě, taky bych na to asi nepoužil zvukovku za 8000. Ale máš pravdu, raritní věci si zalouží pořádné profi studio.

S kvalitnym zvukom v domacich podmienkach je velky problem. Velka revolucia ku "kvalitnemu" digitalu pre siroke masy sa odohrala v prevodnikoch niekedy koncom 80'rokoch min.storocia. Pamatnici urcite zaspominaju na neskutocne drahe CD prehravace s 1-bitovym DAC vylepsene technologiou pouzivanou v telefonii, ktora zdvojnasobovala frekf.pasmo (Legato-Link). Za 15 rokov sa zistilo, ze ten 1-bit je nejaky "divny" a vymyslel sa dalsi prznitel zvuku v podani multi-bitovych DAC. Nakoniec to dopadlo tak, ze potrebujeme dalsie a dalsie bity na to, aby sa tomu hovorilo "prevodnik". Doporucujem kuknut blokovu schemu 32-bitoveho SABRE cipu. A ked budete hladat, preco je ten digital taky suchy, mozno pridete na to, ze sucastne prevodniky niesu v skutocnosti prevodniky, len sa im podobaju. Moderna doba hovori, ze treba virtualizovat, tak mame aj virtualizovany digital v podobe 6-8 bitovych modulatorov, ktore produkuju na vystupe to, comu hovorime zvuk. V podstate dnes uz malokto pozna skutocny "verny" zvuk. Majoritna cast populacie pocuva nieco, co nema so skutocnym zvukom nic spolocneho.

Hmmm, tak ten integrák SABRE ES9018/9012 vypadá luxusně.

.... a v posledních letech už to lidi konečně pochopili tak dalece, že boom vinylu je na těžkém vzestupu .... chválabohu

ano je to naprosto uzasne,digitalni zaznam,digitalni master, digitalnim sgnalem vyskrabana matrice a to cele je jeste zavrseno bajecnou dynamickou kompresi at to ma stavu a tomuto rikas navrat kvality?

Přesně tak. I kdyby se ta digitální cesta byla 24/192, je to takové...kontroverzní. Osobně mám nejraději staré vinyly z max. 80tých let.

Jestli je to vinyl z 80tých let, nebo je to z toho samého masteru vylisovaný nový, 180g vinyl, je úplně jedno, ten zvuk a feeling tam je pořád stejný Ovšem samozřejmě za předpokladu že se k tomu neposadil trouba a původní master nezprasil k obrazu svému doma v obýváku na flašinetu za 10 tisíc .... jak tomu dneska s oblibou říkají "remastered and reissue", na to je třeba si dát pozor.

A kdo tady mluví o hovadinách jak jsi popsal Ty? Já mám samozřejmě namysli dolisy vinylů z původních nahrávek, kde se nic digitálně netočilo ani nemastrovalo. matrice není škrábaná žádným digitálním signmálem, ale "analogově" lisovaná samozřejmě ... Ne že si dneska koupíš moderní kravinu od Michala Davida na vinylu, aby to bylo IN

Docela by mne zajímalo, jak digitálním signálem vyrýváš analogový vinyl.

Lidi máte ti krásnou diskuzi, hezké si tu počíst od lidí, kteří ví o čem mluví. Jen teď se trochu zapojím. Krakonoši, nové studio a fabriku na "výrobu" vinylů jsem neviděl, ale když se zamyslím, jak asi ty dnešní studia mohou fungovat. Nahravání, mix a mastering nebude analogový, to by dnes bylo cenově...kdo ví kde. Ani trh si to nežádá. Do lisovny donesou digitální digitální záznam, to strčí do CNC mašiny a ta to prostě přenese do matrice...řekl bych, že v těch dnes vyráněných vinylech a CD nebude až takový rozdíl, protože je jedno, jestli se z toho digitálního mástru vyválí pity na matrici CD, nebo servem číslicově řízeným vyfrézuje drážka. Jedině že by ty novodobé vinyly byly nahrávané, mixované i mastrové v 24/192...kdyby aspoň to.Ale co se týká mně, tak mám rád vinyly, ale z nejvýše 80tých let, poctivě analogové.

Žádná CNC mašina ti nedokáže vyrýt stereofonní drážku do matrice tak, aby to bylo poslouchatelné. Ale věřím tomu, že se to zhusta zkouší.

A s digitalnym audiom je to este horsie. Znova sa zistilo, ze zvuk produkovanymi modernymi DAC je taky nejaky divny a pocali ho vylepsovat v DSP procesoroch, kedy urcite po sebe iduce vzorky signalu "zjemnuju". Graficky to vyzera ako zaoblenie hran signalu. Podobnost hladaju v prirode, ktora pouziva na vsetko jemne tvary vlnkoveho charakteru (napriklad sinusoveho). Venuje sa tomu zvukový mág Mark Levinson so svojim "Burwen Bobcat".Doporucujem precitat:http://technet.idnes.cz/zvukovy-mag-mark-levinson... Problem modernych prevodnikov pouzivajucich vysoke pomery prevzorkovania je v principe akym pracuju. Domace audio aparaty postradaju dolezitu cast celeho systemu akym su kvalitne vzorkovacie obvody. Stabilita casovej zakladne je vobec najdolezitejsou castou celeho systemu, pretoze ADC/DAC su navrhovane za pomoci digitalnych anti-aliasing filtrov, ktore maju velmi ostru hranicnu frekfenciu. Taketo filtre su navrhnute za matematickeho predpokladu, ze casovy interval medzi vzorkami je konstatny. Bohuzial vzorkovacie hodiny v ADC/DAC kolisu a menia casovy interval medzi vzorkami Tato zmena ovplyvnuje vykon tychto starostlivo navrhnutych filtrov.Uz mala hodnota jitter moze vazne zhorsit hranicnu char.digitalneho filtra, cim su tieto tieto filtre k nicomu pre prevenciu aliasingu.Strucne povedane chvenie vyvolane deformaciou podobnou intermodulacnemu skresleniu (IMD) je ovela viac pocut, ako harmonicke skreslenie (THD). Jitter vytvara novy "zvuk", ktory nie je harmonicky spojeny s povodnym audio signalom. Toto "audio" je necakane a neziaduce. Bude to mat za nasledok stratu obrazu stereo signalu a ak je to silne, vytvori to, co niektori nazyvajú muddiness - zmiešanie (vela ďalsich nizkych a strednych frekvencii zvuku, ktore neboli v origináli).

Ale používají. Jenže v té zvukovce za 8,5 litrů je jen jeden.

Kvalitní analogové vybavení se dnes dá sehnat až překvapivě levně, (Magntofon Grundig TS 1000 mne stál 6.000 Kč). Zvuková karta stačí s jediným převodníkem, protože v tomto případě se mixáž signálů neprovádí, tím pádem je zbytečné i studio. Takže kvalitní gramofon, (a až zarážejícně dobrý je i ten pitomý SG 80 z Hifiklubu s cuprextitovým raménkem), slušný korekční předzesilovač, nejlépe samodomo, kvalitní A/D převodník, čili externí zvuková karta a pak už jen slušný SW, dost místa na HDD a mírně nadprůměrná sluchátka. A hlavně cit pro zpracovávaný žánr a znalost zacházení s oním SW. A to poslední je naprosto klíčové, sebelepší aparatura je k ničemu, když ji obsluhuje kopyto.

Ten kotucak chvalim. Z tych poslednych v rade patri k tym slusnejsim. Inak je dost vhodne si ho nechat nastavit na pasy, ktore sa prevazne pouzivaju. Napriklad tovarenske nastavenie nepocita s Maxell pasmi. Tie potrebuju upravit korekcie a predmegnetizacny prud. Nech pouzivas akykolvek A/D, nikdy to nebude ako v studiu, pretoze v tam sa pouziva zbernica AES/EBU a to aj na rozvod hodinoveho signalu. Tuto vec nemoze nahradit ziadny TOS link, alebo SPDIF a podobne. Okrem toho casova zakladna je v studiach na radovo lepsej hodnote. Nepochybujem o tom, ze digitalizacna cast v sudiach moze stat aj viac ako 50tis US$.

Něco jiného je současné zpracování signálů z více cest a něco jiného digitalizace už hotové stereofonní analogové nahrávky. Na digitalizaci záznamu z vinylu, nebo kotoučáku je profistudio zbytečný luxus, zejména když koncovým výstupem je CD placka, přehrávaná v nějakém jezevčíku, nebo v autě.

A nastavení magnetofonu pro konkrétní pásek je pro mne s vybavením, které vlastním, srandiózní záležitost. Dokonce i pro Maxell pásky. Jenže všechno, co mám jsou BASFy, takže no problem, jiný pásek je nahrán na jiném stroji, takže pokud byl ten jiný stroj nastaven špatně, pomůže jen ekvalizér před digitalizací.

To je zajímavý postoj, ale řekni mi upřímně - Ty by ses fakt upravoval s něčím, co si lidé běžně pouštějí "na jezevčíku nebo v autě"? To se vyplatí? Já měl zato, že když už se s tím někdo trápí takové hodiny, tak to musí být echt záležitost, kterou posluchač ocení z důvodu třeba té "raritnosti". Na poslouchání v autě nebo jezevčíku v garáži je snad "spotřebka" co se dneska povaluje všude na netu, nebo se dá za pár kaček koupit, takže není ani třeba se s tím digitalizovat

Podívej: Já to udělám jak nejlíp to jde a na čem si to bude pouštět někdo jiný, už není můj problém. A, jak mám z auta ozkoušeno, tak i v autě hraje to, co si páchám sám líp, než mnohý lisovaný remastering.

Dovolil by som si nesuhlasit. Prave na digitalizaciu su v studiu najlepsie podmienky. Ak nemas stabilnu casovu zakladnu, tak sa do vytvorenej nahravky pridavaju tony, ktore na zazname neboli. Ono je to pocut, len treba mat cvicene ucho a je nutne pocuvat klasicke hudobne nastroje a nie tie moderne samply vytvorene digitalnou syntezou. Ak nemas stabilitu casovej zakladne, tak klesa aj vyuzitelny bitovy rozsah prevodu, takze z 24 bitoveho ADC sa stane 18-22bitovy (podla fazovej cistoty oscilatora).

Záleží na tom, jak vysoký je kmitočet základního oscilátoru, a jak je oscilátor stabilizován. Vysoká stabilita fáze a kmitočtu se dá docílit i tak, že základní oscilátor se vyžene frekvenčně vysoko a požadovaný kmitočet se získá dělením, druhá možnost je termostatovaný ,,nízkofrekvenční" oscilátor, dříve běžná praxe u TNP systémů. Další možnost jsou dva souběžně běžící oscilátory, porovnávač fáze a jemné doladění kmitočtu jednoho z nich tak, aby fáze obou byla konstantní, (použito u zařízení STM 10 Tesly Strašnice), pokud se pak získaný produkt vydělí, získáš to, co v 99,9% případů plně vyhoví.

To, co popisujes stacilo do rozlisenia 20 bitov. Pre 24 a viac bitov sa pouzivaju generatory taktu s femto-sekundovou presnostou. Ano, az tak narocne to je.

Asi som mal uviest poznamku ze:"pouzivaju sa v narocnych prostrediach". Ono taka zvukovka do PC za 15 litrov samozrejme nic take nema. Ani to nepotrebuje, pretoze sumove pozadie na napajacom vedeni je dostatocne na to, aby 3-4 najmenej vyznamne bity skakali celkom nahodne.

A jak, podle tebe, takový generátor asi konkrétně vypadá? Technicky jde o jeden, nebo dvojici vvf oscilátorů v termostatu a vzájemně synchronizovaných a kaskádu děličů. A platí, že čím delší je kaskáda děličů, tím stabilnější je výsledný kmitočet. Takže pořád je to principielně o tom samém, rozdíl je jen v počtu použitých děličů kmitočtu. Pochybuji, že by v nějakém studiu měli cesiový oscilátor jako kmitočtový normál.

Ono je otázka, zda je to v praxi skutečně potřeba.

Myslim, ze poznas atomove hodiny. Normalne ich pouziva aj TV pre synchronizacnu zmes ako kmitoctovy normal. Keby si cital ten odkaz, ktory som postol vyssie, vedel by si, ze ludia, ktori pocuvaju pripadne aj hraju na klasicke hudobne nastroje (niektori aj cely zivot) vedia, ze digital je dost barbarska vec.

Weste, to vím taky, ale: 1/ na rozdíl od analogových médií to nešumí a používáním se to neničí a 2/ pro běžné použití to 99% posluchačů, pokud je to spáchané alespoň trochu slušně, plně vyhovuje. A něco jiného je práce ve studiu se současným mícháním několika desítek zvukových stop a něco jiného převod už hotové analogové stereofonní nahrávky do digitální podoby! A na to druhé, pokud to nedělá vyložené čuně na nějakém pochybném HW, to, co je běžně na trhu, stačí. Je jasné, že ,,digitální" gramofon s podřadnou přenoskou, pochybným raménkem a převodem do MP 3 nic slušného nevyprodukuje, ale, kupodivu, jsou i tací, kterým to stačí. Většina těch ostatních si pořídí něco lepšího, naučí se s tím zacházet a vyprodukuje i kvalitní přepis a pár fajnšmekrů digitální muziku nevezme ani z profi studia. Ale digitalizovat vinyl za účelem běžného poslechu ve studiu je jako jít s kanonem na vrabce, nemluvě o tom, kolik by to stálo!

Ja suhlasim. 99% posluchacom staci to, co sa bezne predava. Bohudik su medzi nami aj taki, ktorym to nestaci. Osobne si myslim, ze snazenie sa o vyssiu vernost nieje na skodu. Je docela skoda, ze tych 99% sa uz nesnazi nic zlepsovat, tak ako to bolo v casoch HiFi.

Všechno má svůj vrchol a také existují technicko ekonomické hranice, jinak řečeno, jít od určité úrovně výš už se vzhledem k dosažitelnému efektu nevyplatí. Takže pro doma je to, co používám maximum, do kterého jsem ochoten investovat. Výsledky jsou subjektivně lepší, než současná studiová kvalita a vzhledem k vybavení a konfiguraci poslechového prostoru bych stejně nic lepšího neuživil.

Prosim ?Robil som zvukara, takze viem ake je vybavenie studia, ale rozhodne nieje bezna domaca technika za hranicou tej studiovej a to ani priblizne.Ano, subjektivne je lepsi posluch nahravky bez Dolby B ako ked sa tento system zapne, tak aby sa korigovali charakteristiky pri nahravani. Ono to ma viac vysok, preto je to "subjektivne" lepsie, ale neda sa povedat, ze je to vernejsie.

Ja som robil zvukára tiež. A, na rozdíl od tebe, vím, že na výsledku má rozhodující podíl ten nejslabší článek řetězu a tím je při domácí digitalizaci CD placka. Takže k tomu, abych doma vyrobil od superprofi poslechově nerozeznatelnou CD placku mi to, co mám prostě stačí. A o tom to je! V profi studiu pořídíš primární záznam o pár procent lepší, za cenu nehorázně vyšších nákladů do použité techniky. Jenže pak z toho uděláš CD a těch pár procent je ... Ano, přesně tam!

Dolby B a profi? Pokud vím, tak ve studiích se používalo Dolby A. A všechny tyhle analogové systémy fungovaly kvalitně jen na perfektně seřízených strojích.

hey bulldog (the beatles cover)http://www.youtube.com/watch

Dobře válí ty Beatles !

oh darling (the beatles cover)http://www.youtube.com/watch

Pokud budeš poslouchat rady diletantů a budeš analogové LP převádět do počítače, tak budeš asi velmi překvapen, jak to bude silně šumět. Abys mohl ten šum odstranit, tak by musel mít profesionální program a hlavně to umět. Bude lepší když se po internetu podíváš a najdeš již vytvořené a remasterované MP3.

Dobrá rada nad zlato. Ale tahle dobrá není. Kdyby sis tohle vlákno pořádně přečetl, zjistil bys, že součástí zpracování analogových nahrávek je aplikace různých filtrů, obsažených v editačních SW (Adobe audition, a spol), kterými se dají nežádoucí artefakty, jako šum a lupance bez újmy na kvalitě nahrávky dokonale odstranit. A MP 3 je formát, který se hodí leda na Tuc Tuc, nebo hard rock, na skutečnou hudbu v žádném případě ne! A že někdo něco neumí neznamená, že to nemůže umět nikdo. Já mám zdigitalizované i nahrávky ze starých skleněných desek 78 ot/min z pérového gramofonu a šum je na úrovni magnetofonů Tesla B3.

Souhlasím, že to někdo neumí neznamená, že to neumí nikdo. A ještě bych doplnil, že někdo nemá vyhovující aparaturu na převod desek do digitální podoby (ale nakt ne MP3, ale raděj FLAC, příp. nekomprimovaný WAV) neznamená, že takovou aparaturu nemá nikdo.

Ale Trashmane nekecej kraviny. To, co ti může nejvíc do tohoto vnést šum, je řetězec od jehly po předzesilovač, dnešní AD/DA převodníky mají zanedbatelný šum. Samozřejmě nesmíš použít nějakou shit integrovanou zvukovku. Takže co se týká šumu, tak bude jedno, jestli přehraješ přímo desku analogově, nebo ji digitalizuješ.A kvalita AD převodu...opět, nesmíš použít nějakou shit zvukovku. Byl bys překvalen, jak (polo)profi a HighEnd AD převodníky "hrají".No jestli ti deska nějak silně šumí, tak máš v tom tvém audio řetězci něco pořádně špatně.

šum může být i z odrbaného analogového média, ale pokud máš kromě aspoň trochu slušné techniky i trochu slušný SW, (stačí i Audacity, i když Audition je lepší), lze se ho poměrně snadno zbavit, jen se to musí UMĚT! Ale s nějakou bazarovou PC sestavou a integrovanou zvukovkou to raději ani nezkoušej.

kúp si dobrý gramofón, zosilňovač, reprouktory, zopár LP. kašli na digi zvuk aj tak nestojí za to. rôzny pc softvér ti neponúkne skutočný zvuk analógu. alebo sa nesťažuj http://eshop.vinyllo.sk/best-sellers-lp-platne/th...

Po několika desítkách přehrátí toho vinylu se k CD ještě rád vrátíš. Analogová média se totiž používáním dost rychle ničí.

S tím souhlasím jen částečně. Vinyl co nejkvalitněji zdigitalizovat (i doma to jde, i když se mnou někdo souhlasit nebude. Ale nebude to 10-20 tisíc za aparát), pak jej uložit a přehrávat jen výjmečně. Jak říká Krakonoš, přehráváním se opotřebovává, pokud ho nepřehrávám třeba v laserovém gramofonu...a toho vinylu je určitě škoda. Proto přehrávat jen při výjmečných příležitostech a na velmi kvalitním gramofonu.