RAM

Dobrý den,Chtěl bych se zeptat, mám základní desku- Gigabyte 965p-DS4 , RAM sloty jsou DDR2 dual channel a mám 3x 2gb RAM, je lepší tam nechat 6 gb, nebo jen 4 gb, aby to bylo rychlejší, děkuji za odpověd

Odpovědi na otázku

Rychlost ram není tak důležitá jako jejich dostatečná kapacita. Pokud máte 64bit operační systém, tak nechte 6GB.

Pokud mají ty paměti stejnou jmenovitou frekvenci a časování, je to jedno. Chipset téhle desky umí asymetrický Dual Channel. Takže 4 GB poběží Dual Channel a 2 GB Single Channel. Pokud se paměti liší v základních parametrech, napiš o nich víc.

Typický OOO:"4 gb, aby to bylo rychlejší"RAM = jen kontejner na data.Přidání/odebrání RAM nemá žádný vliv na výkon PC.Podobně jako větší/menší kufr v autě nemá žádný vliv na výkon motoru.

Spíš bych napsal že reálný rozdíl v rychlosti single vs dual případně různě rychlých modulů je minimální.Samozřejmě že RAM má vliv na rychlost, ale v tom smyslu, že pokud má systém dostatek RAM, nemusí tak často případně vůbec používat swap a veškeré operace se tak odehrávají na řádově rychlejší úrovni než kdyby systém data neustále přesouval z RAM na disk a opačně.

RAM má obrovský vliv na rychlost, co se týká odezvy. Procesor drtivou většinu času čeká na data z RAM a fláká se.Jenže tohle je i965, kde byl řadič paměti v severním můstku, a tam je odezva tak obrovská, že je to úplně jedno. U Nehalemu už i Intel pochopil (AMD dávno před ním) a řadič integroval do CPU - a najednou mělo smysl řešit rychlost RAM.Dneska u Ryzenu je rozdíl v rychlosti RAM ještě zásadnější než kdy předtím, ale to je vlastnost (a nevýhoda) Ryzenu.