RAM ky

Dobrý den, mám sestavu:MB: gigabyte b660 gaming x ddr4Cpu: i3 12100FSsd: Kingston kc2500 500GB nvmeRAM: kit 16GB fury beast 3200GPU: RTX 3080 tiDokoupil jsem další ssd nvme 1TB od Kingstonu a kit 16GB fury beast 3200. Po zapnutí se PC rozběhl, ale ve win 10 nic pořádně nefungovalo. Po restartu systému už se nezpustil PC a musel jsem provést obnovu systému. Nový disk jsem přes spravce přidal do systému, ale nyní jej nelze naformátovat, jelikož jej údajně něco využívá. Je zabráno asi 16GB, ale po otevření v pruzkumnikovi data neobsahuje. Napadl mě jedině problém s Ramkama, že by si nerozuměly i když by měly byt stejné. Cpu-z ukazuje, že starší paměti mají čipy kingston a nové samsung. Po obnově systému to nějak jede, ale ve hrách je vidět trhání, které určitě před tím nebylo i spouštění programů trvá déle.Napadá vás něco?

Odpovědi na otázku

Tak pokud máš podezření na RAM, tak je otázka minuty je vytáhnout a nechat tam původní, následně zjistit zda se problém nadále projevuje. Pokud ne, problem solved. Pokud ano, tak maš s tím počítačem zřejmě něco v nepořádku.Ale nepíšeš tady vůbec nic konkrétního kde by se dalo alespoň odhadovat kde může být problém.

Nepoužíval jsi XM profil u starých RAM, při dokoupení a osazení druhého páru RAM se doporučuje CMOS reset.

A myslím, že je také dobré nejdříve vypnout též Fast Boot.

Ano používal jsem XMP profil, vyzkouším reset

https://www.gigabyte.com/Motherboard/B660-GAMING-X... F20: 3.Improve DDR compatibility. Vyhoď ty nové RAM z PC, flasni BIOS s původními, vrať nové a vyzkoušej. Pokud bude problém ptřetrvávat, dokupované RAM vrať/prodej a kup od stejné značky takové RAM, které jsi neuvedl. P.S. Manuál str. 15 (upozorňují a je v každém manuálu Gigabyte): Make sure that the motherboard supports the memory. It is recommended that memory of the same capacity, brand, speed, and chips be used.

RAMky jsou stejné, jen to není KIT 4ks ale 2x2ks. Doplnil jsem, že CPU-Z mi ukazoval různé čipy osazené na pamětech, jinak podle part number jsou identické

Bios F20 mám