RAM - 1x16GB vs 2*8GB

Chtěl bych se zeptat zda je nějaký rozdíl mezi tím, kdy je zapojena do základní desky jedna RAMka např. 16 GB nebo když tam jsou zapojeny DVĚ 8GB za předpokladu, že mají ostatní parametry stejné. Jde mi prostě o to zda má nějaký vliv na výkon to, když jsou v PC dvě RAM o proti jedné.

Odpovědi na otázku

Hledej single channel vs. dual channel. V principu je lepší 2x8, než 1x16GB, nicméně ten rozdíl nebude většinou nijak zásadní.

nesouhlas, rozdíl ve výkonu je a to docela zásadní https://www.youtube.com/watch

Neplatí to všeobecně. Některé aplikace jsou náročné na propustnost pamětí, jiné prakticky nepoznají rozdíl.

Neplatí to všeobecně, ale když alespoň někde budu mít o 20 % více výkonu za zhruba stejnou cenu, přišlo by mi vyloženě hloupé dnes třeba v herním PC variantu 2x8 GB nevyužít.

Tak herní výkon, resp. o 20% víc fps rozdíl single/dual channel při stejném časovanú udělá jen těžko, spíš výjimečně. Ale jo, pokud je k dispozici dostatek slotů, aby to potom nebránilo navyšování množství RAM, tak je rozumnější volit 2x8, než 1x16. Někde v některých aplikacích se to projevit může. Ale pokud od toho někdo čeká zázračné navýšení herního výkonu, tak je naivní, ve hrách se to pozná jen stěží.

Sám to netestuji, ale nevidím důvod nevěřit videu, které poslal eLzyx. Jsou tam chvíle, kdy rozdíl je opravdu markantní (zvlášť když bereme v potaz, jak moc to ovlivňuje právě tahle jedna komponenta - za stejnou cenu). A takových už jsem viděl více.A i kdyby na desce měl jen dva sloty pro paměť, tak než bude v herním PC vyloženě potřeba více než 16 GB, bude skoro všechen ostatní hardware v něm natolik zastaralý, že zrovna přidávání RAM rozhodně nebude samospásné.

https://www.youtube.com/watchTady je o tom pěkné video

Pokiaľ máš AMD Ryzen, tak tam máš dosť veľký rozdiel a to aj pri takte a časovaní.

Hlavne pri nových hrách.

A ty ho máš, že to tak bezmezně tvrdíš?3466 vs 3600 MHz naprosto nepoznáš (maximálně tak benchmarky), stejně tak časování se projeví rozdílem tak 1-2 FPS (pokud to vyloženě nezprasíš).Samozřejmě u her, které zvládne tvoje pc vykreslovat ve stovkách FPS/s bude nárůst vyšší, u her, které závisí především na výkonu grafické karty to znát nebude.

Výkon bych nechal zase s tím AŽ, ale je zde druhá věc. Není lepší koupit raději jen jednu 16 GB RAM a za pár měsíců třeba druhou? Beru to tak, že dnes jsou běžné sestavy s 32, resp. 64 až 128 GB RAM. Co potom dělat při upgrate s dvěma osmičkami, když sloty mám pouze dva? Prodat? Neprodejné...

Vliv záleží na použití. Někde nepoznáš nic, v aplikacích, kde výkon stojí na datové propustnosti RAM to poznáš hodně.Hlavní minus 2x8GB je jen v tom, ze ty dva sloty nevyužiješ na plnou kapacitu. Ale pokud máš desku s 4xDIMM, stále máš možnost jednoduše přikoupit dalších až 2x16GB na celkových 48GB. Zda ti to bude po životnost desky stačit nebo budeš někdy muset původní 2x8GB měnit za 2x16GB pro plných 64GB, to opět záleží na tvém použití.Pokud si nejsi jistý, tak 2x16GB je jistota, budeš mít plnou datovou propustnost i plně využité sloty. :)

Koupil bych 2x16 a dal bych to neresil :D

Akorát když máš NTB a má jen 1 slot, tak ti to je stejne k ničemu... Navíc herní asus ntb... Hodně povedenáý fail od vývojářů...