» Poradna » Ostatní

Radiový versus televizní signál

Kdyby se tu vyskytoval někdo kdo rozumí šíření elektromagnetických vln, možná by mi trochu poradil. Jde mi o to, že jsem na rádiu naladil ČRO Olomouc který vysílá z Pradědu - bydlím v České Metuji. Podle mapy pokrytí z tohoto vysílače by u mě tento signál již neměl být. Zkusil jsem další frekvence vysílající z Pradědu a vše jsem naladil. Je možné z tohoto usuzovat, že se u mě bude vyskytovat i televizní signál z Pradědu? Naše vesnice je v údolí a příjem televize z blízké Černé hory je zde téměř nemožný. Možná by tedy byla šance z Pradědu....Předem díky za vaše rady.

Odpovědi na otázku

bude se u mne vyskytovat i televizní signál z Pradědu? ...Cim vyssia frekfencia, tym sa vlny siria priamociarejsie a ich utlm je vacsi vlivom prostredia.Ovsem platia aj zvlastnosti v sireni vln. Koncom 90-tych rokoch bolo mozne na Slovensku prijimat rozhlasove vysielanie z Juhoslovanskeho vysielaca Malibor a to na beznu teleskopicku antenu. Fungovalo to aj v mestkej zastavbe na prizemi, sice mono, ale fungovalo. Samozrejme TV vysielanie Juhoslavie v tom istom case nebolo funkcne. Takto to bolo zhruba 3 roky potom to vysielanie zaniklo. Neviem ci vyply vysielac, ukoncili vysielanie, alebo vlny sa prestali takto sirit.V 70-tich rokoch mam poznatok z rozpravania skor narodenych TV koncesionarov, ze bolo mozne prijimat na uzemi Ceskoslovenska TV vysielanie z ameriky. Nepametam ci zo Chicaga, alebo Washigtonu, ale podstatne je, ze to bolo US vysielanie.

Však ti degenerovaný pako, nick Diesel, určite napíše niečo o ohybe elektromagnetického signálu kopírujúci oblúk povrchu planéty. Z USA to boli viacnásobné odrazy od ionosféry a od povrchu Zeme. Je to určite možné pri "rozumných" slnečných erupciách.

Zeptej se sousedů.

Právě všichni mají satelit. Ale oni jsou víc v dolíku. Já jsem ve stráni natočené právě proti Pradědu. O kousek níž nejde chytnout ani to rádio. Jedná se mi o to, jestli platí pravidlo, že kde je radiový signál, tam musí být i televizní. Ale jak tady napsal West70, tak jsem pochopil, že to tak neplatí.Takže díky za odpovědi.

Šíření jakéhokoliv rádiového signálu je docela alchymie Každá frekvence má jiné specifikace šíření v prostředí - odrazy od terénu, atmosféry a pod.Pokud jde o čistě rádiové pásmo VKV (FM) to používá frekvence od 87 do 108 MHz, přičemž TV signál využívá frekvence od 180MHz až po 850MHz.Už jenom z tohoto principu nelze jednoduše uvažovat o tom že pokud chytám rádio, budu též schopen přijímat TV.Kromě terénu má na šíření signálu vliv i počasí. Jiné budou podmínky pro šíření za jasného dne, jiné při nízké oblačnosti a jiné za letní bouřky.Je tedy potřeba to vyzkoušet.