» Poradna » Počítačové sítě

Rádiový signál.

Dobrý den, Pořádáme valstní Rally závody do vrchu a narazily jsme na překážku co se týče časomíry. Řešíme problém jak co nejpřesněji (bez zpoždění) je společně propojit. Když závodník projede startem aby bylo co nejvíc minimální zpoždění u cílového průjezdu. Kamarád má nápad propojit je přes rádiové hodiny které lze připojit k NTB a seřídit je podle rádiové frekvence. Já jsem měl nápad přes webovku ale ta není spolehlivá (testy ukazovali až 2sec zpoždění) Vzdálenost od sebe obou zařízení bude cca 5km. Potřebuji tedy radu jak by se dalo toto zařízení propojit a jak se dostat přes USB propojení do nastavení hodin. Děkuji.

Odpovědi na otázku

Napadaji me 2 cesty.1- na zacatku i konci trasy mit samostatne "hodiny" a synchronizovat pres GPS. Dva casy od sebe odecist a mas presny mereni2- pokud je odchylka mereni pres jakokoliv internetovou sluzbu stale stejna. Tzn ze ty casy budou mit vsichni blbe, ale vsichni STEJNE blbe. Neobstoji to s porovnani s jinym rocnikem, ale v ramci jednoho zavodu je to objektivni.

jj, synchronizace času přes GPS nebo DCF mi přijde dobrý nápad.Jen doufám že jim do toho nezačnou kecat právníci, aby se nezačaly řešit oficiálně kalibrované časomíry ap. - to by bylo na dlouho a asi i draho.

K tomuto ucelu slouzi verejne NTP servery. Cas muzete synchronizovat z nich.

jo, nevím, jak máte vyřešené jak přiřadit čas konkrétnímu závodníkovi, ale takový prasácký způsob by mohl být něčím přes drátěnou spoušť spustit fotku dvou foťáků najednou - jeden by fotil nástěnné hodiny s DCF a druhý závodníka, nebo vyzkoušet, zda nejde fotit v jednom záběru oboje.hodiny alahttps://www.conrad.cz/digitalni-nastenne-dcf-ho...

Vy jste v tom organizačním týmu samé ženy a dívky?

Co je to za dotaz?

"narazily jsme na překážku"

Mě by spíš zajímalo, čím (ženy a dívky) narazily na překážku

Babička, couvajíce s plnou náručí sena, narazila na oje."To jste vy, pane Prošek?"

Shoda přísudku s podmětem se dnes raději neučí? Asi inkluze...Rychlost elmag vln je sice omezená, přesto přesnost měření času více než dostatečná v tomto případě. Řešit "webem" něco, co jde jednoduše a přesněji je naprostý úlet.

mimochodem, co prostě kamerou natáčet start pozici plus DCF hodiny najednou? Pak z videa přesně na sekundu (a možná i líp) poznáš, kdy kdo projel.

obávám se, že rozlišení 1s je při rally nepoužitelné

Mimochodem, sportovní časy se měří přesněji než na sekundy, a toho hodinami nedosáhneš. To chce vlastní časomíru, nebo něco pro to přímo určené. Tak, jak to vymýšlíte, to bude nespolehlivé, nebude jistá přesnost.

Já bych něco zbastlil, ale to asi neděláte. Vlastní hodiny jako časovou základnu s přesným krystalovým oscilátorem, ty by byly jen třeba na startu. V cíli by byla druhá krabička, oba moduly by spolu komunikovaly třeba po 433MHz. Na startu a v cíli světeln závory, které by sloužily jako trigger pro zaznamenání řasu daného auta a třeba i vyfocení toho auta pro identifikaci.

A mohlo by to být s přesností třeba na 3 desetinná místa sekund.

Edit: Na startu a v cíli světelné závory, které by sloužily jako trigger pro zaznamenání času daného auta a třeba i vyfocení toho auta pro identifikaci.

Start bude odpočítáván přes semafor s mezerou 45sec. max. 1min. bude přibližně 60 závodníků a budou startovat podle rozpisu. Start závodu příklad: 13:00 vyjede první a poté za sebou po 1min. na trati přibližně budou vždy 2 max. 3 závodníci současně. V cíli bude přes infra závora která při průjezdu auta stopne mezičas a poběží dál. Mě jde hlavně o to propojit obě zařízení s maximální přesností tak že když se něco stane nebo při zapnutí startu aby dokázali spolu komunikovat na cca 5km vzdálenost. např. Nehoda stopne se čas bez zpoždění, uloží se údaje a poté se znovu zapnou.

Tak pokud to máte vymyšlené tak, aby to měřilo na desetiny setiny sekund, tak Ok. A jak to propojit? Kabelem nebo bezdrátově, ale žádná WiFi, třeba nějaký ten modul 433MHz. Ale nevím co je přesně na zařízení, jak do toho implementovat. Pravděpodobně budete muset trochu bastlit.

Tedy na 5km bude asi 433MHz problém...jedině to udělat směrové.

případně by šlo i ZigBee 868 Mhz. Ale terén je problém...Co něco ala datové přenosy SigFox přes 3G?

5km dlouhej kabel se tahá blbě Právě to potřebuju vymyslet jak to propojit na tu vzdálenost proto jsem taky zvolil možnost této poradny.

Já bych šel do těch 433MHz, nebo 868MHz, napsal bych si svůj protokol. Třeba s MRF49A (umí 3 frekvence), ale ten už se nevyrábí a blbě se bude shánět. Nebo nějaký hotový modul, na Farnell, Mouser nebo TME něco najdeš. Já momentálně nevím co je teď na trhu, mám ještě zásobu těch MRF49A.http://ww1.microchip.com/downloads/en/devicedoc/70...

Ještě se naráží na vlastnosti OS. Jediné OS, které snímaly vstupy v reálném čase, byl DOS a OS2. Windows sejme port tehdy, když mu vyjde čas. Což na přesné měření je nepoužitelné.

co unix nebo nějaký mikrokontroller?

Hádám, že ty závody do vrchu pořádáte v rodné vísce pro lidi z nejbližšího okolí. Zkusili jste se poptat v nějaké profesionální organizaci, jak to řeší oni? Takový samodomo udělátor se může pokazit v nejnevhodnější chvíli.Jednou mne kolega požádal, jestli bych za něj nezaskočil u časomíry na chrtích závodech. Časomíra fungovala celkem dobře, ale jeden chovatel si tam přivezl své dva chrty, nějaká nová rasa, menší než ti obvyklí a chtěl vědět, za jak dlouho proběhnou dráhu. Problém byl v tom, že když proběhli cílem, tak podběhli čidlo nastavené na normální velikost a časomíra je nezměřila. Chovatel se dožadoval časového údaje, nám na věži bylo žinantní říci mu, že se to nepovedlo, tak jsme mu sdělili "kvalifikovaný odhad" a taky byl spokojený.

Jsou to naše první závody které pořádá naše parta co pravidelně jezdíme rally. Tak začátky jsou takový že se párkrát škobrtne než se to vyladí Děkuji všem za reakce a rady. Poprosím ještě jestli náhodou nemáte nějáké dobré stránky kde objednat jak ifračervenou závoru (něco jak fotopast) a ty příslušné hodiny na propojení čas na mikrosekundy. Všem ještě jednou děkuju

Optické snímače jsou trojí:1) závora reflexní - jeden modul vysílací a zároveň prřijmací, proti odrazce2) závora se dvěma moduly proti sobě, jeden přijímací, jeden vysílací. Nevýhoda - musíš tahat kabel na obě strany.3) difuzní - jen proti (tmavému) předmětu. To ale nepotřebuješ, pro tebe 1) nebo 2)Optické snímače:https://www.tme.eu/cz/katalog/standardni-fot... Odrazky:https://www.tme.eu/cz/katalog/fotoelektricka...

https://play.google.com/store/apps/detailsNestacilo by neco podobneho? Dva telefony, jeden ve startu, druhy v cili a pak odecist casy. Bere to cas z GPS, takze presnost by mohla byt dostacujici.

dle meho nejjednodussi, nejlevnejsi a pritom celkem presne reseni:2 x raspberry (nebo arduino) s DCF77 modulem, kvalitnim RTC modulem, zavorou (viz Pozitron) a 4G modemem pro prenos dat (nebo wifi atp. dle moznosti)princip: - jedno raspberry na startu, druhe v cili- pred zavodem v dany cas seridit RTC jednotlivych rpi pomoci DCF77 a dale nechat cas jiz na RTC- rpi na startu pri preruseni zavory zaznamena cas z RTC a posle zaznam na zpracovatelske pc- rpi v cili udela to samePokud budou kvalitni a stejne RTC moduly, bude nepresnost jednotlivych mereni mezi sebou v radech setin sekundy, tedy na amaterske zavody vice nez dostatecne. Absolutni odchylka muze byt mirne vetsi o rozdil pri synchronizaci obou DCF77, ale ne vyrazne a za druhe to nema na vysledky zadny vliv.Zpracovatelske pc si samozrejme musi spravne priradit odpovadjici startcasy s cilcasy, ale to je asi to nejmensi.Naklady zanedbatelne a melo by to fungovat prakticky na libovolnem miste.