» Poradna » Notebooky

Rada při switch Win -> Mac

Ahoj, rád bych vás poprosil o radu při výběru macbooku.V současné době pracuji na notebooku Lenovo Ideapad S400, na kterých běží Windows 8 (bohužel chybí možnost vypnutí secure boot, takže si s linuxem neškrtnu).Konfigurace stávajícího stroje je:CPU - Intel core i5 3317U 1.7GHz (2.6GHz turbo)RAM - 4GB DDR3 1600Mhz CL11GPU - Intel HD4000 / Radeon HD 7450 1GBLCD - 14" 1366x768HDD - WD 500GB, 7.200ot./min.Jelikož mi Windows začínají lézt krkem (a ve firmě se ve velkém přechází na mac), tak jsem se po letech okoukávání a nyní i po osahání, rozhodl "switchnout" taky.Otázka tedy zní zda při mém výběru Macbooku Air 11" late 2012 pocítím nějaký rozdíl ve výkonu, oproti stávající konfiguraci? (Nevyladěnost Windows teď neberu v potaz).Jednalo by se o MBA v provedení i5 3317U 1.7GHz / 4GB DDR3 1600 / 64GB SSD / 11" 1366x768.Co se týče aplikací které využívám:- Chrome s cca 12-15 otevřenými záložkami (2-3 záložky jsou youtube)- KMPlayer / VLC- Office- Photoshop CS2/CS6 (jsem zvyklý při otevírání PS zredukovat nepožívané věci jako právě okna v chrome)- Sublime Text / Dreamweaver CS6 (na mac bych rád přešel na Coda případně zůstat u DW6 - ocením i radu/porovnání těchto dvou)Ohledně her.. tohle období už mě pomalu opouští a zůstávám u méně náročných indie her, web her a převážně herní čas strávím na iPodu, takže tady výkon není vůbec potřeba.Spíš mě zajímá jestli nebude limitující velikost paměti (4GB), když nyní na W8 využitá paměť přeleze málokdy 2GB.Velikost disku nehraje taky takovou roli(případně je lepší vzít 128GB místo 64GB kvůli swapu?), jelikož nyní z 500GB využívám sotva 20-30GB (když neberu velikost OS), zbytek věcí mám uložené a přistupuju k nim na USB flash.CPU v MBA je Ukázat celý příspěvek

Odpovědi na otázku

Raději zůstaň u Winů, pokud důvodem je jen to, že "ti lezou krkem"!

"lezou krkem" = každé druhé zapnutí ntb je navedeno na obnovování systému do továrního nastavení, nemožnost nainstalovat jakýkoliv alternativní os a to i včetně ubuntu, které má "podpis", neustálá potřeba nastavovat využívání GK atd. atd.Takže se ptám na to jestli je třeba připlatit za konfiguraci, ne na to jestli je dobrý nápad přejít na jiný OS.Nejde o hate vůči Win8, jde o to, že se mi konečně podařilo pracovat delší dobu s Mac OS X a bylo to pro měněkolikanásobně příjemnější a intuitivnější = lepší (rozmýšlení nad "sousedovo je vždycky lepší" už dávno proběhlo a jsem 100% rozhodnutý pro přechod / opravdu mi není 12 let a opravdu už nějakou dobu nefunguju jako loutka marketingového hype).

Když jsi tak zkušený, jak to že máš takové potíže s Winy, já takové nemám, ani na NB Dell a TOSHIBA ani na stolních strojích s deskami Intel / ASUS? Nejprve si snad někdo tak zkušený otestuje stroj před nákupem, nebo si ho na týden zapůjčí, naprostá brnkačka a pak vidí, co a jak? Tomu říkáš PC matador, profík?

Určitě bych to(sebe) nenazýval profíkem, ano znalosti jsou, ale každodenní rýpání se ve všem už není na plánu, většinu času musím věnovat práci, ke které má ntb dopomáhat a nějak se mu to nedaří.Před tím jsem běžel na starém HP NX7300 s Windows 7 (ano jako správný člověk který se zajímá aktivně o IT jsem hned stáhl bety W8 a testoval, vše běželo ok i na takové staré plečce, usoudil jsem tedy že finální verze už nebude mít takové problémy a ejhle).Samozřejmě že problém u stávajícího PC je mi jasný, když zakážu při startu vynucení ovladače GK (Radeon) tak Win naběhne ok. Odinstalace driveru -> instalace jiné verze a znova stejný problém -> restore, znova instalace driverů a po druhém restartu znovu ten stejný problém.Tohle řešení mě zdržuje a těžce nebaví, proto jak už bylo řečeno, utíkám k systému, který na mě působí dobře a zároveň se mi s ním dobře pracuje.

Instaluj takovou verzi ovladače, která je podepsána MS, pak nemohou nastat tyto problémy a také nenastávají, co to s tím děláš?

Vyzkoušel jsem už asi pět verzí ovladače, vč. oficiálně dodaných, problém bych viděl stejně jako uživatelé na zahraničních fórech v přepínání grafiky kdy funguje jak se zrovna "cítí".Občas hru spustí přes dedikovanou kartu a občas přes Intelovku i přes to že je v konfiguraci pevně nastavená dedikovaná GK.Nicméně to se dostáváme opět k řešení problému ve Win což povede jen k dalšímu ztrácení času, testováním instalováním, resetováním a rýpáním se v tom.Což mě akorát víc rozčiluje, kdybych se chtěl nonstop hrabat v PC("PC") tak sáhnu po Raspberry Pi.

No hele tak to ani náhodou, když v BIOSu natvrdo zakážeš HDčko od Intelu, tak ti ji každopádně spouštět nebude, protože OS ji vůbec neuvidí.

V biosu je možnost pouze "integrated" a nebo "switchable grapgics" s tím že je to perma nastaveno právě na switchable.Jasně že při přehození na integrated všechny problémy zmizí, ale pak je to Ideapad vs. MBA = 1:1 a tím víc to hraje do karet právě dojmu a spokojenosti s Mac OS.Je tu ještě možnost hnout s aktuálnějším BIOSem, ale to už se příčí s mojí "leností" to dál upravovat a "štelovat".

Minimálně sleduj nové updaty BIOSu, a pokud bude v dokumentu právě řešení tvého problému flashni. Stroje mají ShadowBIOS (DualBIOS, záložní BIOS), tedy vždy lze resetovat do továrního nastavení i když něco selže.

Toho hraní si s BIOSem jsem si všiml, nabídka je co se tohohle týče, dost pestrá.Každopádně zahraniční fóra dost probírají nejjednodušší způsob a to downgrade na W7, což mi přijde jako ne moc krok dopředu.Varianta je tedy taková že Lenovo zůstane ve firmě s aktivovaným Intelem HD a poslouží na kancelařinu s W8.

Proc? Mne to prijde jako dost validni duvod utikat pryc.

4GB RAM jsou vpoho. Využívám stejné aplikace, jen místo PS mám Win ve VMWare. PS si více RAM brát nebude. Nějakej swap se objeví, ale přes 2GB nechodí (běžný uptime měsíc a to aplikace nevypínám) a na SSD to prostě není poznat.OS určitě ML. Je o fous svižnější, než Lion.Oproti stávajícímu Lenovu to bude o dost svižnější především z důvodu SSD.

Mountain Lion nebude problem.Osobne bych pridal disk i RAM. Se soucasnou konfiuguraci budes moc bez problemu pracovat, ale casem imo nabehnes na jeji limit a pak se neda ani disk ani RAM rozsirit.

Co se týče budoucna, s MBA bych počítal spíš po dobu záruky, potom by šel do světa.Otázka jestli i ty dva roky pro něj rychle nenaberou na obtížnosti.

Zkus to ještě oklikou přes Linux, já mám Lenovo Ideapad Y570 a Linux úplně v pohodě (bez jakéhokoliv problému, či náznaku)... Protože železo nemáš špatné a kupovat nový stroj?...

Office, Photoshop? S tímto ve firemním prostředí neprorazí.

Hmmm... Ajo... Je večer... špatně čtu, omlouvám se... :D

Ten office by se ještě dal v pohodě přehodit na LibreOffice, ve firmě funguje jak MS tak Libre office v pohodě pospolu, ale ten Photoshop je docela stěžejním programem :/

Kurňa... Nesouhlasit sám se sebou... To je ale sebereflexe... :D

Pokud se ve firmě přechází na Mac tak není špatný nápad na něj přejít, pokud ti vyhovuje. Nicméně: MacBook Air "11 je "slečinkový počítač". Je to spíš takový luxusnější NETbook. Mrňavé, ne moc ergonomické, nerozšiřitelné. Navíc - nevím jestli jsi si toho plně vědom ale ve stávajícím stroji máš DVĚ grafiky. Integrovaný Intel - a samostatnou AMD s 1GB. V AIR i VŠECH OSTATNÍCH "11-12 MACBOOCÍCH JE POUZE INTEL HD 4000 ! BEZ VÝJIMKY ! Dedikovanou grafickou kartu mají až "15. Suma sumárum. Buď bych si připlatil a vzal "13 Air. Anebo ušetřil pár tisícovek za Air a koupil klasický nesmrtelný MacBook Pro, hodil do něj 8GB (někdy jsou dokonce zadarmo v rámci různých promoakcí), SSD...MacBook Pro je totiž poslední konfigurovatelný MacBook, Airy ani MacBook Pro RETINA konfigurovatelné nejsou. Ovšem do cca 2 měsíců odhadem tu máme novou generaci Inteláckých procesorů Haswell a s nimi i nové MacBooky, tak bych počkal, pokud to nutně nespěchá, protože budou slevy na ivy bridge modely a nové typy budou mít samozřejmě lepší CPU... Každopádně - "11 NEBRAT !

Vědom si toho jsem, nicméně dedikovanou kartu využívám max. o víkendu kdy zapnu hru na odreagování, zbytek v pohodě obsluhuje integrovaný intel (samozřejmě si uvědomuju že v budoucnu se může objevit program který bude dedikovanou kartu vyžadovat, to ale určitě nebude v rámci 1-2 let).Na 13" jsem se taky díval, kvůli rozdílu v rozlišení přece jen z porovnání 13" MBP bez retiny(1280x800) vs. 13" MBA (1440x900), MBA jasně vychází jako vítěz - jenže oproti 11" (1366x768) který navíc připojím jak v práci tak doma k plnohodnotnému monitoru mi přijde o dost dražší.MBP mi přijde už zbytečně těžký na to že notebook každý den dost často přenáším (cesta z domu do kanc. -> cesta z patra do patra -> cesta z kancelář/zasedačka/kancelář -> cesta z kanc. domů).Tak jak jsem si vychvaloval Ideapad s 1,8Kg už se mi taky docela pronáší - tady se ukazuje zase výhoda 13" Airu, ale opět docela velkého příplatku, když vezmu že za peníze ušetřený na 11" vs. 13" můžu přidat k budgetu na LCD a koupit lepší monitor domů + kláv. s magic mouse.Jinak nemožnost upgradovat HW si plně uvědomuju, ale jak už jsem psal dolphovi, nijak už mě to ani netrápí, stačí když po dvou letech budu moct omladit "PC park" a nebudu se muset po roce vztekat že je něco tak a tak náročné.Co se týká Haswellu, vyhlížím ho právě kvůli tomu že doufám v obstojný pokles cen, to že už by měl dorazit tak brzo mi asi uniklo, takže jsi mě potěšil

Apple zlevnil "13 palcovou retinu a to rovnou o 7K ! Takže - já bych řekl že tím pádem je tvůj problém vyřešen...