Rada ohľadom výberu MB

Ahojte,

chcel by som kúpiť novú MB, konkrétne sa jedná o model: GIGABYTE- GA-MA770-DS3.
Pôvodne som rozmýšľal nad GA-MA790X-DS4, ale nepotrebujem podporu Cross Fire a nebudem ani taktovať, takže radšej ušetrím skoro 600 SK a investujem ich do niečoho iného.

Aký je váš názor na túto dosku?
Čítal som, že sa hodne prehrieva NB, je to veľký problém a má to nejaký vplyv na funkčnosť a životnosť? Aké sú vaše skúsenosti?

Odpovědi na otázku

Nenapsal jsi základní info:
1) účel PC;
2) typ CPU.
MB od Gigabyte nepoužívám, ale mám dobré zkušenosti s použitým chipsetem AMD 770 z MB Asus M3A - AMD 770.
Pro běžné výkonné pracovní stanice s CPU AMD Sempron 64/Athlon 64/Athlon 64 X2/Phenom je to ideální chipset. Není vhodný k přetaktování, takže CPU typu Black Edition bych neinstaloval.
Dále není vhodný pro herní počítače ani pro grafické stanice, protože použitá verze PCI-E nezvládá nejvýkonnější VGA řady ATI HD 4850 X2/4870 X2.

Tak to je blbé, chcel som tam totiž dať práve CPU 5400 BE. To akože sa u tejto MB nedá zvýšiť násobič?

V případě MB ASUS ano, takže u GB to půjde také.
Psal jsem jen, že to není vhodný chipset k přetaktování, ne že by to nešlo.
Vhodnější chipsety k přetaktování CPU typu BE:
1) AMD 790FX:
Asus M3A79-T Deluxe
Gigabyte GA-MA790FX
2) AMD 790GX:
Asus M3A78-T
GigaByte GA-MA790GP-DS4H
aj.

Ďakujem za radu, ale ešte by som sa chcel spýtať na 2 veci:

1.- Zvládne tento čipset GPU: 4850, 4870 (jednojadrové)?
2.- Čo to znamená, že nie je vhodná na pretaktovanie, ako sa to prejavuje? Nerozumiem tomu. Je pravda, že nechcem taktovať, ale takým spôsobom, aby som musel zvyšovať napätie a hrať sa s deličkami a pod. Myslel som si, že taktovanie pomocou odomknutého násobiča nemá žiadny negatívny vplyv na MB. Toto chcem vedieť len tak zo záujmu, ak by si bol ochotný mi to vysvetliť.

1) Už jsem psal, že chipset není vhodný pro nejvýkonnější VGA vzhledem k verzi PCI-E a tedy ani pro herní nebo grafické stanice.
2) V případě přetaktování CPU/RAM/VGA apod. platí věta z Tvého úvodního dotazu:
"Čítal som, že sa hodne prehrieva..."

Ešte raz ďakujem za vysvetlenie a ochotu.

Ešte sa k tomu vrátim.

Poradte mi prosím niekto kvalitnú MB s čipsetom od AMD, socket AM2+ vhodnú na taktovanie zvyšovaním násobiča.
Max do 2500 Sk, nepotrebujem veľkú výbavu, stačí mi, aby mala 4 RAM sloty, 4x SATA, 1 PCIE, zvukovka a sieťovka na doske, 2x PS2.