R7 2700X Jakou RAM koupit? (podle frekvence)

Dobrý den,Budu kupovat novou sestavu ve které bude R7 2700X na desce MSI B450 TOMAHAWK a potřebuji poradit jaké RAM mám koupit. Jsem rozhodnutý pro 16GB na dva moduly (tedy 2x8GB) , ale nevím s jakou frekvencí je koupit, jelikož cena se podle frekvence liší. Takže moje otázky:1)Mám koupit RAM s frevencí 2400MHz a netaktovat je?-Když procesor podporuje RAM až do 2933MHz nebude to plýtvání výkonem?2)Mám koupit RAM s frekvencí 2400MHz a nataktovat je na vyšší?-Nemůže nastat nějaký problém?3)Mám rovnou koupit RAM s vyšší frekvencí (přesněji 2933MHz)?-A tady to mám trošku zmatené. Pokud chápu správně tak vybraná deska nepodporuje rovnou 2933MHz, takže je stejně budu muset přetaktovat? A pokud je minulá věta pravda, tak nechápu proč RAM s vyšší frekvencí stojí více peněz a vyplatí se vůbec kupovat RAM s vyšší frekvencí? Parametry RAM:Výrobce: Kingston (HyperX)Kapacita: 2x8GBFrekvence: ?Takže ještě přesněji, rozhoduji se mezi:HX429C17FB2K2/16 -Které nejsou mezi podporovanýma RAMkama, což mě taky mate. Nemůže to být problém?HX424C15FB2K2/16 -Které jsou mezi podporovanýma RAMkamaPředem děkuji za vyjasnění mých nejasností.

Odpovědi na otázku

1) Výrobce testuje jen omezené množství pamětí. Neznamená to tedy, že jiné nepůjdou. Byť samozřejmě určitá možnost nekompatibility je vždycky.2) Ram s vyšší frekvencí jsou dražší, protože umí vyšší frekvenci. Nečekaně. Znamená to, že výrobce paměti garantuje, že tuto frekvenci umí. Ovšem neznamená to, že na té frekvenci bude fungovat s vámi zvolenou deskou a procesorem. Může fungovat klidně na nižší a lepší to nebude, proto je v biosech tolik oprav na paměti. Je to v každém druhém, proto je dobré po sestavení aktualizovat bios na nejnovější verzi.3) Pokud procesor má základní frekvenci 2933, tak vezměte 2933MHz, nemá cenu se připravovat o výkon a brát nižší frekvenci. Kromě toho u Ryzenu je vysoká frekvence více důležitá, než u Intelu. Rychlost komunikace se totiž u Ryzenu odvíjí od frekvence pamětí.4) Po zapojení do desky pojedou ram pravděpodobně na základní frekvenci 2133MHz. Na vyšší je musíte dostat buď pomocí XMP (jedná se o jedno tlačítko v biosu), nebo je ručně přetaktovat.Takže rozhodně berte vyšší frekvenci. Pokud by to náhodou blblo, tak to vždy můžete vyměnit (reklamace, vrácení do 14 dnů).

Dobře, děkuji za vysvětlení.

A jak je to s RAM čipy? Je lepší mít samdung b-die, nebo pujdou i sk hynix c-die? Bude tam nějaký rozdíl?

Koupil bych ty HX429C17FB2K2/16.Dle jejich datasheetu:https://www.kingston.com/dataSheets/HX429C17FB2K2_... mají už základní profil JEDEC/PnP: DDR4-2933 CL17-19-19 @1.2Vtakže je velká pravděpodobnost že to na té frekvenci poběží i bez ručního nastavování v SETUPu.

Proč ne. Co se mi u těch pamětí líbí je, že jsou typu Single Sided (Single Ranked), tedy to jejich 1Rx8 označení.U Ryzenu ti dovolí SS paměti dosáhnout vyšší frekvenci, pokud bys je chtěl časem přetaktovat.