» Poradna » Počítačové sítě

QoS pro upload O2 Smartbox

Zdravím, mám VDSL internet a router Smartbox od O2. Při jakékomkoliv zatížení uploadu (např. nahrávání do cloudu) dojde k naprostému zahlcení připojení a internet se stává prakticky nepoužitelný. Ping vyskoží z běžných 30 ms do jednotek vteřin, případně rovnou dojde k vypršení času na odpověď, download z 22 Mb/s klesne pod 1 Mb/s.Lze tento jev nějak eliminovat, či alespoň potlačit? Lze např. ve smartboxu nastavit QoS a limitovat upload?

Odpovědi na otázku

To nevím já ho mám také a do rozšířeného nastavení pomocí hesla jednorázového v aplikaci a IP adresy si se díval? Mě se to stává když právě nahrávám na cloud velké soubory a limituji upload přímo cloudu v mém případě Onedrive.

Do rozšířeného nastavení jsem se díval a bohužel nenašel. Ani v návodu není o QoS zmínka. Limitovat upload přímo v klientu je sice řešení, ale trošku nepraktické, zvlášť když se s nimi přesouvám mezi různými sítěmi a neustále nastavování limitů je poměrně otravné. Předešlý router (Huawei HG622u) zvládal limitovat upload bez problémů.

neviem ci QoS je to co potrebujes , podla mna nemas ani paru co to je :) ... mal by si skor pozriet router, ktory vie manazovat "bandwidth" pre jednotlivych pouzivatelov, zariadenia, url atd....

Mám pocit, že na starém routeru se omezení šířky pásma nastavovalo v záložce QoS, proto jsem ten termín použil i zde. Předpokládám, že telekomunikační služby jsou upřednostňovány nativně, ale kdo ví. V nastavení ani v návodu jsem QoS ani možnost omezení bandwidth nenašel, proto se ptám. To, že by byl lepší jiný router je sice fajn a pravda, ale já se ptám jestli to jde vyřešit na tom Stupidboxu.

Kontaktujte providera, at zkontroluje nastaveni linky. Max. linkova rychlost pro upload je zjevne nastavena na hodnotu, kterou Vase linka nezvladne. Patrne bude treba ji snizit. Pak to paradoxne bude fungovat OK.Pokouset se to resit pres QoS, notabene na megadebilnim "Smart"Boxu misto nejakeho slusneho zarizeni, je nesmysl.

Díky za radu, zkusím jim ráno napsat. O kolik bych ji měl nechat snížit?

Technik musi linku promerit, pak se uvidi. Neni to o tom, ze byste si objednaval nejake rychlosti.

Na O2 linku údajně proměřili a řekli, že je v pořádku. Zapojil jsem zatím starý router a Smartbox asi zanesu na reklamaci.