» Poradna » Počítačové sítě

QoS - podle poctu aktivnich useru

neznate nejaky omezovac rychlosti netu (neco jako netlimiter), ktery umi nastavit rychlost na jednom PC podle poctu jinych aktivnich PC v siti se stejnym klientskym programe, ktere vyuzivaji stejne sdilene pripojeni.... komunikovaly by spolu po siti... bylo by to nainstalovane na vsech PC a fungovalo by to jako, klasicky netlimiter, ale s automatickym delenim pasma podle poctu pripojenych/stahujicich PC... mel to mit DU Super Controler v nektere z dalsich verzi... ta se ale neobevila uz 2 roky :(Cituju se serveru DU Super Controleru:"Automatic and manual adjusting of upload and download speed for all computers that share an Internet Connection on your local network.All computers get their fair share of the Internet Connection which they are sharing. This means that if any computer is idle or even switched off the others get to use all available bandwidth. And when all are switched on and using internet badwidth shares are updated in real time to reflect the needs of every single computer."

Odpovědi na otázku

nie je jednoduchsie robit shaping na jednom mieste (gateway), nez na vsetkych pc v sieti? nevidim ziden prinos delit linku na zaklade zapnutych/vypnutych pc...

A proc delit linku na serveru (ktery nemam) nebo kupovat lepsi router, kdyz to bude jenom na 3 PC... :)Podle me se to pro tak malo lidi nevyplati...Chci to delit automaticky, aby se to vyuzilo na maximum, kdyz bude potreba. Kdyz tam budou tri na netu, ma kazdy 1.3Mb, kdyz dva tak ma kazdy 2Mb. A to je celkem rozdil...Nekde jsem slysel, ze to mel mit aji Kerio firewall, ale nic se nestalo...

to je ale fantasmagorie...

Proc?

IMHO i ten soft o kterém píšeš to dělá jen na "internetovém" připojení, které je vytvářeno a sdíleno z tohoto PC. Rozhodně ne na routeru. Ono je to i logické -- musela by existovat nějaká "domluva" mezi všemi klienty, navíc velmi "realtime" protože mnoho spojení má krátkodobý charakter. Tudíž to implikuje, že všichni hostitelé by museli mít nainstalovaný tento SW a vzájemně se pomocí broadcastů informovat, kdo kolik stahuje - a to je fakt tak pitomé řešení, že by na něj mohl přijít jen úchylný windowsák . Řešení je prostě jen jedno: pořádný router se shapingem a QoS.

1) Proc by to nemohlo jit? Kdyz muzu nastavit na PC rychlost napevno, proc by to neslo aji automaticky. Kdyz se zapne PC, program si zjisti jine zaple PC a posle jim signal, at to zpomali.2) Nainstalovane by to meli vsichni :), coz pro 3 lidi nevidim problem :)3) Nez davat dalsi 2 litry do nejake cerne krabicky, radsi to nastavim napevno a budem se domlouvat, kdyz nekdo neco bude potrebovat stahnout treba pres noc...

ad 1) a o čem že jsem to mluvil přednedávnem?  Četls to vůbec?ad 2) já anoad 3) tak se domluvte a máš to hotovo. Přiznám se, že nevím co vlastně řešíš. Jasně ti dva lidé řekli, že to je blbost (já osobně to vidím jako totální ptákovinu od klikače, který sítím vůbec nerozumí, ale představuje si "nějaký program" který mu to vyřeší - a to si neber osobně, i když mluvím o tobě), tak se nesnaž o kvadraturu kruhu. Jednoduše řečeno, tvá myšlenka je úplně hloupá, a kdo zná IP protokol ví, že je prakticky nerealizovatelná. Tečka.

Ale proc? :)Takze jsme se dostali k tomu, ze to je blbost a nic takoveho neexistuje... ale proc by nemohlo? Fungovalo by to stejne jako ICQ nebo cokoliv jineho. Akorat bys ty zpravy nevidel... Dostanu zpravu o novem pripojenem, poslu mu odpoved, at vi kolik lidi je v siti, zpomalim rychlost... to by nemohlo fungovat?

mas jeden maly problem. kontrolovat vies len ODCHADZAJUCI traffic preto je shaping postaveny na centralnom pc jediny spravny. shapovat traffic na stroji na ktory prichadza je plytvanie linkou (v podstate len dropujes packety ktore ti uz aj tak zahltili linku). vdaka protokolu tcp/ip to sice ide aj tymto sposobom ale je to ovela viac neefektivne ako shapovanie centralnym routrom. navyse si neviem celkom dobre predstavit situaciu ze mas na sieti viac strojov ktore sa takto dorozumievaju (proste dynamicky shaping ti nepojde).

evidentně to nechápe, už jsem napsal potřetí prakticky totožné informace , čekám, kdy se chytí

Zacinam si myslet, ze jsem totalne blbej... ale ja proste nechapu proc by to neslo...Ale hlavne nechapu jak to myslite vy...

to je v pohode, prichadza nevyhnutne :) To co chces pravdepodobne neexistuje, pretoze riesit tento problem tymto riesenim snad este nikdy nikoho nenapadlo - hlavne ked existuje efektivne, pohodlne, jednoduche a ucinne riesenie...

důvody jsem ti napsal, že jim nerozumíš, to přece není můj problém!? ICQ funguje úplně jinak, úplně s jinačí šířkou pásma a hlavně mu to trvá věky, pár sekund - to je na IP protokol na LANce, kde se počítá v milisekundách a rychlosti jsou tisícinásobné (u 100Mbps) a rovněž objemy dat jsou větší.

Tak ja se jeste nechytil Ale omezovat rychlost jde i na PC... prece NetLimiter i ten DU Super Controler umi monitorovat i omezovat rychlosti v obou smerech... sice ta rychlost neni 100%, ale s presnosti +- par kB to omezi...A kdyz jsou ty PC propojeny 100Mb a linka je 4Mb, tak je tam dost velka rezerva pro komunikaci... Kdyz mam 4Mb linku a 4 klienty a u kazdeho nastavim rychlost +- 1Mb. Neni to to samo jako nastaveni na routeru/serveru?

platis si 4 megabity a mas problem investovat nejaky liter do jednoducheho routera so shapingom wan trafficu?Dalsi dovod, preco nikto neuvazoval nad orezavanim pasma na samotnom pc je, ze ten tvoj netlimiter/dumeter je mozne vypnut a mat pasmo neobmedzene.A dalsia vec je, ci ten netlimiter/dumeter vie rozoznat traffic smerujuci von a traffic v ramci lan... to len ilustracia pre pripad, ze by si sa tu o tyzden stazoval, ze pri kopirovani z PC na PC cez hackersky tool PRIESKUMNIK, ti to ide iba 200KB/s...

ten shaping v rámci LAN se dá řešit v závistlosti na IP adrese, ale je to další problém, který by musel řešit.

jenže vtip je v tom, že až do routeru to jde taky 100Mbit, a teprve TAM se sníží rychlost na ty 4Mbit. To se fakt blbě vysvětluje, když nechápeš ani základy TCP/IP. A netlimiter to omezuje vše pouze lokálně, není to router, ergo jeden endpoint patří jemu (buď odchozí, nebo příchozí) -- to se limituje daleko lépe a snadněji (v zásadě stačí "pozdržet" resp. nevydat ACK-SYN nebo ACK). Není problém s tím, že bys nemohl omezovat, problém je s tím, jak synchronizovat všechna PC v síti. Nebo se domníváš, že řešení 3 PC on-line, ale jen 2 sosají, tak dám všem 1/3 pásma je ok? Rozhodně ne, protože tak se vlastně strašně plýtvá pásmem (třetina "leží ladem") a není to QoS, ale shaping "napevno". Tudíž je lepší, aby rozdělení bylo na 1/2, ale to bys musel zajistit, že v případě, že 3. PC začne sosat, se pásmo rozdělí na 1/3. To je sice pěkně napsané, ale v reále se potkávají "krátké" datové toky typu html stránka (pár kb) s "dlouhým" tokem typu ISO image (pár MB), navíc ještě v čase rychlostně ovlivněné použitelnou šířkou pásma "na druhém konci". No a vtip je i v tom, že než se tyto limiterské aplikace "dohodnou" (protože: zjistím, že sosám (tj. se musím napíchnou na TCP stack), dávám echo broadcastem přes TCP ostatním, ty to musí přijmout a předat svým limiterům a ty zase aplikovat limity na TCP), tak stav "sosání" už může být diametrálně odlišný, a půjde "nová úprava". Výsledkem může být totální chaos, protože dopravní zpoždění (regulační terminus technicus) je prostě na současný ethernet po LAN příliš pomalý. Dnešní routery (ať už krabičkové, nebo "velké" linuxy) mají daleko sofistikovanější možnosti QoS a shapingu, to je ale za horizontem toho, co se tu dá sdělit. Doufám, že to je už jasné.

2tuba: "Hackersky tool pruzkumnik"? DU Super Controler zapocitava jenom data dovnitr/ven ze site. Zadnou komunikaci v LAN (pokud se nepletu je to aji v manualu). Jak je to s netlimiterem nevim....2touchwood: Celkem jasne... Vim ze se ty regulatory na PC daj vypnout, proto jsem to nejdriv nechtel pouzit, ale ted kdyz uz jsem vice-mene s tema lidna na tom netu domluveny a zname se (znali jsme se i predtim), jim celkem verim...Ono by prave stacilo jenom nastavit 3 rychlosti (jsem sam, jsme 2, jsme 3)... beru jenom zaple PC. Ale dalo by se to omezeni na kazdem PC pouzit s aspon nejakym uspechem? At si ten net kazdy uzijem po svem? Uz tak nas ten DSL modem bude stat skoro 3000,- a v tech modemech se moc neorientuju. Meli byste nejaky navrh na nejaky lepsi modem s moznosti shappingu, nebo si mam koupit obycejny modem a ten napojit na nejaky lepsi router (kdyby bylo pozdeji jine pripojeni, at zase nemusim kupovat router). Tim padem by ten modem jenom preposilal - ?brigde? a o vse by se staral router...Je to tak spravne?

Když si koupíš DSL router Asus TI4631, tak tě bude stát cca 1700,- i s daní a QoS-ku má... koupit se dá třeba v Cybexu

Ale ma jenom jeden eth port. Takze jeste budu muset koupit switch... Pojede ten modem na Telenoru? Ja fakt nevim jak to je s tou kompatibilitou. Pry neco u Telenoru nejelo... chtel jsem radsi jit do nejakeho modemu, ktery je i v nabidce Telenoru...

switch stojí cca 300,-jet by mělo vše, dneska je vše annex B a jediné, co nemusí být podporováno, je typ PPP. Tenhle Asus umí jak PPPoA tak PPPoE, takže nevidím problém.

ale klidně se optej třeba na www.dsl.cz

jo... diky za vysvetleni :) ...

Tak uz jsem sehnal server i s adminem :)