» Poradna » Programy

Python- jednoduchý prográmek

Zdravím,snažím se udělat jednoduchý problémek v Pythonu, který má fungovat na principu, zeptání se kolik chce dotyčný otázek(pro začátek jen dvě možnosti 4 a 100) a podle toho se bude program následně ptát, na stejnou otázku 4 nebo 100 krát, jen nějak nemůžu najít kde dělám chybu, zde je část co jsem zatím vytvořil:c = 4b = 100otazka = int(input("kolik chces otazek?")) while (otazka, c): for i in range(4): odpoved=int(input("zadej cislo: ")) if odpoved == 100: print("ano") else: print("ne") print("100")while (otazka, b): for i in range(100): odpoved=int(input("zadej cislo: ")) if odpoved == 100: print("ano") else: print("ne") print("100")Díky za každou rádu

Odpovědi na otázku

Tohle se neda cist, hod ten kod prosim na https://pastebin.com/ a sem dej odkaz.Obecne - "while" k nicemu nepotrebujes. Trochu te nakopnu spravnym smerem: https://pastebin.com/0t6J4mpAverze, ktera overi, ze si uzivatel vybral 4 nebo 100 otazek: https://pastebin.com/9qN6xwNgJeste bys mel kontrolovat, ze ti na otazku uzivatel vrati cislo a ne neco jineho, ale k tomu dojdes...

Díky tady je původní znění : https://pastebin.com/0t6J4mpA

Uz jsem ti napovedel nahore, ale jeste doplnim - podminka "if c" bude splnena vzdy, protoze c = 4 a Python bere libovolne cislo vetsi nez nula jako "true", tj. chape to jako "if c > 0". Predpokladam, ze bys chtel nejak pracovat s promennou "otazka" - do ni si priradis uzivatelovu odpoved, ale uz ji nikdy nikde nepouzijes. Zkus se zamerit na to. Uz jsem ti minulou ukazkou kodu poradil jak :)

Stále mi to hází chybu ValueError: invalid literal for int() with base 10: ''

Protoze se pokousis pevest prazdny znak ('') na cislo, coz nejde. Psal jsem ti to nahore - budes muset otestovat, ze ti uzivatel opravdu zadal cislo.

Inu děkuji za snahu

Ještě bych potřeboval pomoct s tím jak přesně zadefinovat to že tam bude vždy číslo a ne nějaký jiný znak, víte jak nato?

in() vyhodi vyjimku ValueError v pripade, ze jako vstup nedostane cislo. Zkus to vyuzit.