» Poradna » Web a internet

Ps pad

dobrý denzačínám dělat jednoduché webové stránky v PS PADu a mám takový dotaz ohledně kódování. Když mám UTF-8, tak mi to nechce psát háčky ani čárky, při tom by to mělo jít, ale když tam mám Windows (CP1250), tak mi to píše háčky a čárky, ale tady by to zase jít nemělo, pokud vím.

Odpovědi na otázku

v hlacičke webovej stránky sa uvádza (de facto povinne) typ kódovania. Aj keď sa dá použiť Windows-1250, tak dnešný štandard je utf-8. Potom samozrejme je potrebné editovať v editore, ktorý to utf-8 vie načítať aj uložiť. Napr. PSPad.PSPad keď edituje rôzne súbory vo Windows, tak má myslím bežne zapnutú autodetekciu kódovania a tá nie vždy "zafunguje", potom treba *znovu* vybrať v menu kódovanie utf-8 a znovu načítať súbor (kl. skratka Ctrl+R). ...tak mi to nechce psát háčky ani čárky... --- no takto sa robil web v minulom tisícročí, silne nedoporučujem!!

V hlavicce dokumentu nastav kodovani utf8 a samotny soubor fyzicky uloz (konvertuj) rovnez jako utf8.

Fyzické kódování souboru musí souhlasit s metatagem charset.Co se týká problémů při psaní háčků a čárek, tipuji na předinstalovaný obraz Windows od nějakého většího výrobce. Co s tím je popsáno zde:http://forum.pspad.com/read.php

diakritika ti musí pochopitelně jít jak v CP1250, tak v UTF-8 - jen je to jiný způsob kódování, UTF-8 je univerzálnější. Pokud v PSPadu změníš kódování, musíš soubor uložit, aby se to projevilo.