» Poradna » Ostatní

Prý do mě v práci investují 19" monitor, ale musím si ho sama sehnat.

Šéf mi řekl, že mi koupí 19" monitor, protože na tom, co mám teď, mám ty písmenka nějaký rozmazaný.  A že prý mám 2 možnosti. Buďto počkám do konce čtvrtletí, kdy se bude dělat nějaký větší nákup u firmy, kde obvykle nakupujeme, nebo ať si ho seženu sama, jestli se na to cítím. Řekla jsem mu, že na to, abych koupila monitor, mám IQ ještě dost velké, ať nemá obavu. Zatvářil se nějak divně a prohlásil, že jestli to koupím blbě, škodu uhradím. Povídám, jak blbě, jako a on jen řek, že zná i takové dobráky, kteří zaplatí za 19" monitor a doma vybalí úhlopříčku 17". Asi se chtěl vytáhnout, ale prudil mě, a tak jsem se ho už na nic neptala, zbavila jsem se ho, jak to šlo nejrychleji.A doma mi brácha říkal, že to tak je, že jsem pitomá, že nevím, že 21" monitor je ve skutečnosti 19", při troše štěstí 20", sedmnáctka je ve skutečnosti patnáctka, když je štěstí, tak šestnáctka atd. No, tak teď to vím. Ale nechce se mi tomu věřit. Je to vůbec možné? A která značka je tedy z tohoto hlediska nejlepší? Jo, musím dodat, že mi povolili Onwar, "na LCD nebo TFT nemám nárok". Třeba mi odpovíte, že SONY, a to by byla senzace, protože co já vím SONY měl vždycky nejlepší obraz.Jo a koukala jsem na nějaké inzeráty a tam bylo třeba: úhlopříčka 19", rozteč 0,25, max. rozlišení 1600x1200 při frekvenci té a té. Jsou to podvodníci, nebo je to možné? Když mně v tom případě nevychází pitágorova věta. Já jsem zpočítala, že obrazovka by musela při té rozteči a rozlišení mít rozměry 400x300 a úhlopříčku 500 mm. Jenže 50cm není 19", 50cm je skoro o 2 cm vice. Tak to by také dokazovalo, že centimetr (palec) není pro výrobce(prodejce) monitoru žádná míra.Tak mi prosím poraďte. Nebo budu mít pocit, že jsem v zemi, kde zítra znamená včera, říjen je v listopadu, atd. jak se to pravilo v tom jednom vtipu. Předem děkuju za každou radu.

Odpovědi na otázku

To, co se udava, je uhlopricka obrazovky - cili toho dutyho skla Viditelna plocha je ale mensi, protoze musite odecist neco na tloustku toho skla na bocich a neco na uchyceni ty obrazovky, takze v praxi je tam skutecne nekolik malo centimetru rozdil. Proto se taky rika, ze 15" LCD ma stejnou plochu jako 17" monitor.Ty rozdily nejsou ale konstantni a bude zalezet na vyrobci a typu. Nicmene zrovna timhle bych si hlavu nelamal - daleko dulezitejsi je, jakej ma ten monitor obraz a jakej zvladne snimkovej refresh. Pro 19" monitor je vhodny rozliseni tak 1024x768 az 1280x1024. Chtejte minimalne refresh 75Hz na nejvyssim rozliseni, radsi vic (85Hz), a nechte si predvest, jak monitor zvlada velky plochy sedy barvy (obcas se obejvuje moare, takovej rusivej vzorek) a pak nejaky rovny tenky cary.Obecne plati - musite ho videt v chodu, nejlepe ten konkretni kus, a musi se vam libit obraz.Znacky - pokud vam na to daji, tak nejlepe Sony nebo EIZO.

No mozna byste mela uvazovat o tom hromadnym nakupu.Docela by me zajimalo, jak z rozliseni pocitate uhlopricku z rozliseni, coz dost dobre nejde, protoze pri jednotlivych rozlisenich se meni velikost pixelu. Teda je to porad jeden pixel, ale pri vyssich rozlisenich jich je na obrazovce (na stejnem prostoru) vice.Dale LCD = TFT, tj. sef asi taky nebude odbornik a pak bych si koupil radsi monitor sam. Jestli nemyslel TFT=plochy typ crt.19tka je 19tka. Mozna myslel viditelnou  uhlopricku, ktera byva u 19tky tak 18palcu(+-0.3). Mozna u nejlevnejsich monitoru se blizi i 17ti.Dale neuvadite cenove rozmezi. Jestli na penezich nezalezi, kupte EIZO za asi 20tis s dph. Je to invar a lepsi(invar) asi nenajdete. Davate-li prednost plochemu typu obrazovky(ja ano) momentalne je velice zajimavy model Iiyama typ vision master pro 454(hm903dt) za 19tis s dph. Neni tak bozskej jako to eizo, ale za je to plochon a ten rozdil je jinak pro vas zanedbatelny.(samozrejme plochy eizo je idealni, ale je tak za 30tis.)Jestli mate omezny rozpocet, tak kvalitni byvaji drazsi typy jednotlivych znacek. Dobre reference maji samsungy, lg, sony(jak kdy), iiyama(spicka) a eizo(jedny z nejlepsich a nejdrazsich). Ale plati pravidlo, ze kvalita neco stoji a u 19tky neploche byva spodni hranice kvalitniho 15tis s dani :(. Jestli do nej koukate dele nez 4hodiny denne, rozhodne byste to mela zvazit. Oci mate jen jedny.Docela velky vyber i s obrazky a odkazy na specifikace najdete na www.czechcomputer.czP.S. vetsina plochych monitoru miva dva stabilizacni prouzky, ktere jsou na svetlem pozadi videt a nekomu dost vadi. Doporucuji v pripade plocheho monitoru vyzkouset a nechat si je ukazat.

Člověče tys to vymňouk. To nevíš že LCD-TFT jsou normální ploché LCD monitory s aktivním displayem, takové jaké jsou také v noteboocích? A TFT=plochý typ CRT monitoru - já se válím smíchy. Myslim žes to pěkně popletl ty a ne ten šéf. Udělej si v tom trochu jasno.

Abych podložil svoje tvrzení 15" SONY N50Parametry: 15’’ TFT LCD, 0.297mm, jas 200 cd/m2, kontrast 300:1, 16,19 mil. barev, úhel pohledu 140° horizont, 120° vertikal., fH: 61kHz, vstup 2x 15pin D-sub, OSD menu: jas, kontrast, posun fáze, zoom, řízení barev, podsvícení, Bass Boost, Wide Stereo, power save on/off, pozice OSD, spotřeba méně než 35W, 2x2W repro, MAC adaptér v dodávce, hmotnost 3,75 kg (3kg monitor, 0.75kg Media box), TCO’99

Ved Shadow pisal ze TFT=LCD (da sa to chapat tak ze slovom TFT nazyvame LCD (urcity druh)), spravnejsie je napisat TFT je podmnozina LCD.

Jak tady nekdo napsal, myslel jsem tim TFT=LCD, ze se obema oznacuji LCD displeje, coz je pravda. S tim ze se TFT oznacovaly CRT monitory s plochou obrazovkou, to jsem kdysi nekde videl napsano, ale je to tak pred rokem dvema, jestli to byl blud, omlouvam se, ze ho sirim dale.

Asi to byl blud protože CRT monitory s plochou obrazovkou se nazývají FST(flat screen tube). Za to že jsem se ti smál se omlouvám. Prostě jsem se dobře pobavil.

Rad bych se upresnil. Kvalitni plochy 19'monitor stoji nejmene 15tis s dani. U invaru(tj. neplochych) ted nevim, ale podle me je to min.12 tis. coz jsou opravdu minima a levnejsi monitor se na delsi praci opravdu nehodi. Bud ma nizke obnovovaci frekvence(min je 85Hz, idealne 100 a vice) nebo neostry obraz.

No já bych to radši nechal na tom šéfíčkovi když je tak chytrej. Pokud je to nějakej vůl tak ti to bude určitě tak jako tak kritizovat. Však je všichni známe frajírky. Moc toho sami nevědí ale machrují jako by sežrali knihovnu. Nebo bych trval na Sony. Jsou zaručený.

Ak by to mala platit firma tak ja osobne by som asi mnou vybraty typ pred kupou konzultoval so sefom (ukazal by som mu papier alebo www s parametrami apod.). Ak by to schvalil tak uz by snad potom nekritizoval.Ak je to nejaky frajirek a vyberes a kupis to sama tak to moze donekonecna kritizovat.

Pánové děkuji za vaše rady, myslím, že když koupím něco dražšího, že nic nezkazím, jak se říká, nejsme tak bohatí, abychom kupovali levné věci. Jednou mě šéf pověřil, padouch, tak mu nic schvalovat dávat nebudu, jak se řiká iniciativa, samostatnost a tak. Podepíše fakturu dodatečně. Kdyby se mu zdálo, že obrazovka je menší než 19", řeknu mu, ať si vyndá obrazovku z kysny a změří si ji i s úchyty.  Ten EISO mě zaujal - někdo řikal, že je božský. Když monitor, tak božský! Děkuju taky za ten krásný obrázek toho LCD-TFT Soňáka. A vůbec všichni, kdo jste mi věnovali čas, ještě jednou díky!

Rekl bych, ze pokud koupis EIZO, neudelas chybu - tot muj nazor.

Mila Jarko, radeji nez o monitorech, napiste nam neco o sobe, pripadne poslete foto, no a uvidime, co se s tim da delat. Treba se najde nekdo, kdo by s Vami sel ten monitor koupit a odborne Vam poradil.

Výbornej nápad. Ženskejch je tady v poradně jako šafránu. Vždycky je to velká vzácnost.

já bych doporučoval také dobrou značku : ViewSonic   http://www.viewsonic.com/products/index.cfm &... Profesional Series

nic proti vám, ale radši to nechte na šéfovi a na tom hromadném nákupu :o) a IQ do toho nepleťte... no řekněte k čemu vám je, když je vidět, že se v monitorech evidentně nevyznáte??? cena 19" palcových monitorů se pohybuje od 10 tis. (vč. DPH) až téměř k 30 tis. a pochybuji, že by vám šéf schválil ploché 19" EIZO za 28 tis. (nebo SONY za 25 tis), když vám řekl, že na LCD nemáte nárok, přičemž slušné 15" LCD se dá sehnat pohodlně do 20 tisíc... typická ženská

presne tak, naco hrat sa na hrdinu, ked o tom viete velke ***. Nakoniec kupite nejaky dementny typ.Nie kazde SONY je najlepsie. Aj oni robia shitove monitory, zalezi na type a urceni. Dolezita je ostrost, rozlisenie a frekvencia v danom rozliseni (100Hz to isti) a nie znacka.A tale LCD za 20 je veru na vase potreby super, aj image sefa stupne ked jeho zamestnanec ma LCDcko.... potrebujete tu 19" na co? Na Excel? Alebo na Photoshop ?

To je snad jedno na co potřebuje 19" monitor, nikde nebylo psáno že ho "potřebuje" - a kdo z nás by odmítnul takovou nabídku že ano? Tohle je poradna ohledně kompů a ne na mezilidské vztahy, nicméně i já bych se přikláněl k variantě nechat vybrat šéfa, např. tím způsobem, že "vy tomu jistě dobře rozumíte" - to takovým ignorantům dělá většinou moc dobře ...

a proč si myslíš, že je ten šéf igorant??? třeba se jenom nechtěl pouštět do předem zbytečné diskuze s ženskou, která monitorům naprosto nerozumí, myslí si, že pouze IQ jí bude stačit, na to aby si vybrala dobře a ještě k tomu, že jí na to šéf dal neomezený úvěr :o)))

Vy ste ňák moc chytrý, nejste vy náhodou blondýni?IQ, tj. inteligence, je něco jako schopnost řešit efektivně problémy.A ona svůj problém řeší dost dobře - nic o tom neví, tak se prostě zeptá tam, kde vědí. Co je na tom špatného ??Toho šéfa samozřejmě neznáme, ale může to opravdu bejt ignorant a koupit jí nějakej zmetek za 5-6 kKč (aby se ušetřilo) a ona pak bude dalších 10let čumět na blikavej obraz.

tak za prvý, tady nešlo o žádný řešení problému, tady šlo o výběr monitoru a k tomu ti je IQ celkem na nic. a za druhý - šéf, který jí řekne, že má malý písmenka a že jí pořídí 19", asi nemá v úmyslu koupit zmetek za 6 tis., zvláště když se ve firmě provádí hromadný upgrade a komponenty asi vybírají odborníci a ne šéf...

8-)

To sem zvedaf jak to dopadne kdyz de blondyna kupovat monitor  :-o)